Uz vatromet i projekciju domaćih filmova, kratkog animiranog „Šuma Striborova“, režiserke Ane Despot te dugometražnog crnohumornog dramskog trilera “Frka” Svebora Mihaela Jelića, sinoć je u Perivoju Dvorca Eltz svečano otvoren 18. Vukovar film festival. Na ovogodišnjem izdanju ljubitelji kinematografije imaće priliku da uživaju u više od 40 filmskih projekcija na čak sedam atraktivnih lokacija u gradu, a ove godine napravljen je veliki iskorak pa će se u konkurenciji dokumentanog i igranog filma za nagradu Zlatni šlep zakmičiti čak 35 filmova. Festival je otvorio zamenik gradonačelnika, Filip Sušac, koji je rekao da je tokom godina festival izrastao u svojevrstan vukovarski brend. Zemlja partner ovogodišnjeg Vukovar film festivala je Nemačka, pa je ambasador u Hrvatskoj Kristijan Helbah rekao da očekuje odličan festivalski izbor iz svih 10 podunavskih zemalja. Ovogodišnji festival ima i bogat popratni filmski, zabavni i edukativni program, poput VFF Akademije – obrazovnog programa za mlade filmske talente pod mentorstvom vrhunskih stručnjaka koji će biti organizovan po prvi put u sklopu festivala. Tu je i poseban filmski program “Kinematograf: Izgubljene kino godine”, koji će biti održan u amfiteatru Vukovarskog vodotornja, u sklopu kojeg će biti prikazana dva oskarovska klasika devedesetih – “Evita” i “Engleski pacijent”. U perivoju Dvorca Eltz festivalsku publiku očekuju i nova remek-dela velikih režisera Romana Polanskog i Jorgosa Lantimosa.
Većnik Nikola Mažar (HDZ) ponovio je juče na aktuelnom času Gradskog veća Vukovara pitanje s prošle sednice vezano uz prenamenu zgrade u kojoj je do preseljenja u Županijsku ulicu, delovala Ekonomska škola Vukovar. Podsetio je da mu je zamenik gradonačelnika Filip Sušac na prošloj sednici odgovorio da postoje dve inicijative – jedna Udruženja roditelja dece s problemima u razvoju „Vukovarski leptirići“, a druga Gimnastičarskog kluba „Vukovar“. Pitanje je postavio u kontekstu tačka dnevnog koj je podrazumevala raspisivanje konkursa za dodeljivanje prostora, ukoliko je već jedna od inicijativa u pripremama za preseljenje?! GradonačelnikIvan Penava odgovorio je da će priča biti nastavljena na spomenutom tragu, a da je konkurs standardna procedura. U skladu sa Zakonom, komisija će doneti odluku, a prijaviti se mogu svi, pa tako i udruženja i sportski klubovi, koji su već iskazali inicijativu, rekao je gradonačelnik.
Većnik HNS-a, Nenad Bučko pitao je gradonačelnika da li će da iskoristi svoj uticaj, s obzirom na to da je sada deo vladajuće većine na državnom nivou, kako bi se u Vukovaru izgradila poslovna zona ili nešto slično, poput one u Nemetinu kraj Osijeka. Bučko je istakao da pozdravlja izgradnju trgovačkih centara u gradu i svako povećanje rejtinga Vukovara u stopi razvijenosti, naglasivši da Vukovar zaslužuje još više s obzirom na demografsku sliku. Zanimalo ga je konkretno da li postoje šanse da se tako nešto aktuelizuje. Gradonačelnik Ivan Penava odgovorio je da je iz nove pozicije puno lakše raditi, uzimajući u obzir činjenicu da je u ovom sazivu Hrvatskog sabora povećan i broj zastupnika iz Vukovara. Ovo je dobro vrijeme za ostvariti velike iskorake za Vukovar. Toliko za sada, pustiću da dela govore, rekao je gradonačelnik, na šta je većnik Bučko izrazio nada da će efekti uskoro biti vidljivi.
Većnik DSS-a Srđan Milaković postavio je u sklopu aktuelnog časa gradonačelnika pitanje Ivanu Penavi, koje se odnosilo na ovogodišnju Uredbu o prodajnoj ceni državnih stanova, prema kojoj su one znatno nepovoljnije za građane. Kao primer, naveo je da je stan od 60 kvadrata, građen kasnih 80-ih godina, prema staroj Uredbi koštao 7 000 evra, a prema novoj 17 000 evra, uz sve popuste. Ukazao je na to da će građani, koji do sada nisu otkupili stanove biti oštećeni. Taj novac ide u gradski nudžet, ali smatram da je važniji interese građana, rekao je Milaković te pitao može li se neštto učiniti da se cene vrate u povoljnije okvire. Gradonačelnik Penava je upoznat s problematikom i rekao da će dati sve od sebe, u saradnji sa saborskim zastupnikom i većnikom Nikolom Mažarom te državnim sekretarom u resornom ministarstvu, Davidom Vlajčićem, da se problem reši kako bi cena bila što povoljnija za građane Vukovara.
Ugradnja tzv. pametnih satova, koji prate potrošnju električne energije donosi značajne prednosti potrošačima u kontroli potrošnje i štednje, rekao je za Jutarnji list energetski konsultant Darko Dvornik, u osvrtu na objavljenu nameru HEP-a o narudžbi satova za gotovo 2,5 miliona obračunskih mesta potrošnje struje u državi. Prema objavi HEP-a, pametne bi satove o vlastitom trošku ugradio do 2029. u domaćinstva, ustanove i firme. Isti potrošačima omogućavaju uvid u trenutnu potrošnju električne energije u realnom vremenu, stvarni obračun potrošene struje krajem meseca te praćenje potrošnje s ciljem optimalnijeg korištenja i štednje. Dokazano je da energiju, što smo svesniji vlastite potrošnje, pametnije i racionalnije trošimo, rekao je energetski konsultant.
Dok su 2018. svi bili fokusirani na najavu podizanja starosne granice za odlazak u punu starosnu penziju sa 65 na 67 godina, država je ispravljala veliku grešku zbog koje će buduće penzije biti manje, naveo je portal index.hr. Veliki otpor javnosti i sindikata na kraju je srušio ideju o podizanju te granice, ali niko nije primetio važnu promenu po pitanju penzionih fondova, koja je uvedena početkom 2019. Izmenama Zakona o obaveznim penzionim fondovima je određeno da novi osigurani automatski ulaze u fondove A kategorije, osim ukoliko sami ne izaberu drugačije.To je zapravo bila ispravna odluka, ali i način da se prikrije činjenica kako je do tada novac oduzet iz plate i namenjen uplaćivanju u drugi penzioni stub automatski ulagan u fondove kategorije B, s manjim prinosima nego u A. Na taj način su smanjena buduća primanja penzionera.