U Vukovarsko-sremskoj županiji, prema podacima pristiglim do jutros u 8 časova, u poslednja 24 časa je 8 novih pozitivnih osoba na COVID-19, i to po 2 iz Vinkovaca i Cerne, te po 1 iz Novih Jankovaca, Antina i Komletinaca i 1 strani državljanin iz Cerne. Ukupan broj obolelih osoba od početka epidemije je 376, od kojih je 171 osoba izlečena, a 3 osobe su preminule. Trenutno je u županiji 11 osoba hospitalizovani zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 139 osoba, te je ukupno testiranih do sada na području županije 5285. U samoizolaciji na području županije je 588 osoba, a policijski službenici su utvrdili jedno kršenje mere, o čemu je obavešten Državni inspektorat. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 18 zdravstvenih radnika, 5 lekara, 8 medicinskih sestara i tehničara, 3 druga zdravstvena i 2 nezdravstvena radnika. U samoizolaciji iz sistema zdravstva je 48 radnika, 8 lekara, 13 medicinskih sestara i tehničara, 21 drugi zdravstveni i 6 nezdravstvenih radnika.
Gradonačelnik Ivan Penava rekao je na jučerašnjoj konferenciji za novinare kako je na red došla realizacija kapitalnih investicija, a prva od njih je obnova Radničkog doma u Borovu naselju, u koji će se preseliti Veleučilište “Lavoslav Ružička”. -Početkom sledeće nedelje imaćemo ime najverovatnijeg izvođača, što znači kako se bliži i sam početak sanacije tog objekta – naveo je Penava. U fazi raspisivanja javne nabave je i projekat građenja nove Ekonomske škole Vukovar projektantske vrednosti 110 miliona kuna, piše Glas Slavonije. Penava je rekao kako bi tokom septembra trebali imati sve ponude na stolu, analizirati ih i odabrati najpovoljnijeg ponuđača, a ako se postupak javne nabave ne iskomplikuje, radovi bi mogli početi krajem ove godine. – Imamo i manje projekte u okviru Intervencijskog plana, a kao jedina enigma ostaje nam projekat Adica, koji se sastojao od pet podgrupa. Zbog situacije s koronom, ali i porastom cena na tržištu, ovaj projekat smo stavili u fazu čekanja. Kad budemo imali konkretnije finansijske podatke za ostale projekte, odlučićemo hoćemo li i u kojoj meri ići u realizaciju projekta Adica, u dogovoru s Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova EU-a – rekao je Penava, prenosi Glas Slavonije.
Predsednik SDSS-a Milorad Pupovac rekao je danas da se razgovara o tome šta za predstavnike te stranke može značiti odlazak na proslavu 25. godišnjice Oluje u Knin, dodavši da nema uslova, ali da se razgovara i o dolasku predstavnika Vlade u Grubore. “Razgovoramo o svemu šta to može značiti za nas i o svemu šta to može doneti. Ako procenimo da će to doneti ono što smatramo da bi trebalo, donećemo odluku koja će ići u smeru najboljeg rešenja”, izjavio je Pupovac za N1 prilikom ulaska u Hrvatski sabor. Dodao je da se, ako procene da to nije moguće u današnjim okolnostima, u SDSS-u niko neće trošiti za nešto što nema garancije da će uspeti. Na pitanje hoće li SDSS uslovljavati svoje prisustvo u Kninu dolaskom Vlade u Grubore, Pupovac je odgovorio kako nema uslova, ali da postoje razgovori. “Postoji samo svest o tome da se sve žrtve i sva stradanja trebaju poštovati i da se zločini koji su počinjeni, a evidentno jesu počinjeni zločini nad Srbima, da te zločine treba osuditi, a one koji su počinili te zločine privesti pravdi”, poručio je. Rekao je da ova Vlada ima posebnu odgovornost, između ostalog, da što je moguće više ratnog nasleđa ostavi iza sebe, a da gradi kulturu mira, budućnost i zemlju koja će živeti u miru i bez poruka koje će na bilo koji način remetiti bilo čiji mir, i koje će stvarati mir na granici naše zemlje i mirnodopske odnose sa susedima. Na pitanje da li bi se dolaskom predstavnika SDSS-a u Knin poslala poruka mira, Pupovac je rekao da poruku mira treba graditi, a da smo mi to prestali nakon 2011. godine kada smo je zadnji puta čuli od generala Gotovoine nakon što je oslobođen, prenosi agencija Hina.
Antifašistička liga Hrvatske i Srpsko narodno veće danas su u Glini organizovali skup sećanja na nedužne žrtve ustaškog zločina koji se dogodio u leto 1941. godine. Okupljeni su polaganjem cveća i kratkim programom odali počast žrtvama, a pomen je predvodio paroh toplički Srpske pravoslavne crkve otac Mile. Voditeljka Documente – Centra za suočavanje s prošlošću i potpredsednica Antifašističke lige Vesna Teršelič naglasila je kako pre svega pamtimo sve nevine Srbe koji su krenuli prema Glini tog dana 1941. s idejom da će biti spašeni, a tragično su okončali živote u pravoslavnoj crkvi Rođenja presvete Bogorodice, ili na nekom od okolnih ustaških stratišta. Upozorila je da godinama s tog mesta traže dva važna iskoraka Grada Gline: povratak spomen table koja je sve do 1995. stajala ispred spomen doma s imenima ubijenih kao i povratak imena Spomen dom. Dodala je kako se dugi put revizionizma u Hrvatskoj u poslednje vreme simboličnim iskoracima Vlade menja na bolje, što otvara nadu da nam predstoji period kada će se pre svega u školskim kurikulumima više gradiva posvetiti ustaškim i fašističkim zločinima, kao i organizovano posećivati mesta stradanja njihovih žrtava. Zamenica predsednika SNV-a i saborska zastupnica Dragana Jeckov istakla je da je na žalost dugogodišnja negacija, umanjivanje, a povremeno i slavljivanje zločina, u Glini dovela do generalnog nemara i zaborava. Jeckov je podsetila kako je glinski kraj stradao i 90-ih godina kada su živote izgubili nedužni hrvatski civili. Smatra kako je preimenovanje Spomen doma u Hrvatski dom, te pokušaj zabrane komemoracije na tom mestu 2014. godine, pokazuje sistemski osmišljenu i krajnje vulgarnu reviziju.
Predsednik Vlade Andrej Plenković rekao je kako mu se čini da je ‘predsedniku države Zoranu Milanoviću malo dosadno’, osvrnuvši se time na njegove komentare da je Nacionalni štab Civilne zaštite neustavan te da je Sabor iznad Štaba, a ‘Štab je u stvari ništa’. “Meni se čini da je njemu malo dosadno. Mislim da mu je strašno dosadno, jer toliko insistirati na stvarima koje smo ovde apsolvirali, nema drugog objašnjenja”, rekao je Plenković u kratkoj izjavi novinarima dolazeći na sednicu Sabora.
Nemačka ministarka nauke Anja Karliček najavila je danas dodatna sredstva firmama koje rade na pronalasku vakcine protiv koronavirusa ali je istovremeno ublažila očekivanja da bi vakcina mogla biti gotova pre sredine sledeće godine. “Ne smemo očekivati čuda i moramo polaziti od toga da će vakcina za šire slojeve stanovništva biti spremna najranije sredinom sledeće godine”, rekla je karliček nakon sastanka nemačke vlade, prenosi agencija Hina. Na sednici vlade je donešena i odluka o finansijskoj pomoći za tri firme koje rade na pronalasku vakcine, za šta je iz posebnog programa izdvojeno 750 miliona evra. “Svim nemačkim građanima koji žele biti vakcinisani će to biti i omogućeno”, rekla je Karliček. Ona je najavila da će od sledeće nedelje voditi “intenzivne razgovore” s firmama kako bi bila definisana raspodela sredstava. Dodatna sredstva bi pre svega trebala biti iskorištena za povećanja proizvodnih kapaciteta i kapaciteta za provođenje kliničkih studija.