U Vukovarsko-sremskoj županiji, prema podacima pristiglim do jutros u 8 časova, u poslednja 24 časa je 8 novih pozitivnih osoba na COVID-19, i to po 2 iz Vinkovaca i Cerne, te po 1 iz Novih Jankovaca, Antina i Komletinaca i 1 strani državljanin iz Cerne. Ukupan broj obolelih osoba od početka epidemije je 376, od kojih je 171 osoba izlečena, a 3 osobe su preminule. Trenutno je u županiji 11 osoba hospitalizovani zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 139 osoba, te je ukupno testiranih do sada na području županije 5285. U samoizolaciji na području županije je 588 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 18 zdravstvenih radnika, 5 lekara, 8 medicinskih sestara i tehničara, 3 druga zdravstvena i 2 nezdravstvena radnika. U samoizolaciji iz sistema zdravstva je 48 radnika, 8 lekara, 13 medicinskih sestara i tehničara, 21 drugi zdravstveni i 6 nezdravstvenih radnika.
Vukovarski gradonačelnik i saborski zastupnik Ivan Penava ocenio je juče da su preporuke Nacionalnog štaba i cela situacija vezana uz koronavirus u Hrvatskoj dovedeni pod znak pitanja “podilaženjem ili izlaženjem u susret određenim osobama”. “Sami smo bili svedoci da se s jedne strane insistiralo, i danas se to traži, na držanju distance od dva metra pa je u tom smislu došao i promo-spot u kojem nas i pripadnici Vojnih snaga pozivaju da se u Knin ne dolazi i da se drži određena distanca, a s druge strane smo svi svedočili situaciji gde je predsednik Vlade u fizičkom kontaktu sa zaraženom osobom, gde je na fotografiji njih pet, od kojih je četvero zaraženo, a članovi Štaba nam tumače da se u tim slučajevima to ne smatra bliskim susretom”, rekao je Penava. Ocenio je da je takvim tumačenjima i postupcima “došlo do grubog narušavanja shvatanja i profesionalnosti samog Nacionalnog štaba i gubljenja poverenja građana u državni, odnosno zdravstveni sistem”. “U tom smislu i same zabrane, poput održavanja svatova i venčanja, gube smisao. Građane, uprkos lošim primerima kakve nam pruža predsednik Vlade i članovi Štaba, ipak pozivam da misle na svoje zdravlje iako i sam ne znam šta bi to trebalo značiti”, rekao je Penava.
Predsednik Republike Zoran Milanović izjavio je juče da doživljava kao kompliment komentar premijera Plenkovića da reciklira stvari oko neustavnosti Nacionalnog štaba jer je recikliranje vrsta osveštenosti. “Sutra ćemo nositi recikliranu robu, dakle, to je vrsta osveštenosti. Da, mi živimo u vremenu reciklaže, a posebno ako nekome treba deset puta ponavljati najočitije stvari”, rekao je Milanović. Zalaže se da se postojeće odluke Štaba, koje se donose i “koje se ljudima nameću”, pokriju odlukom Sabora. “Sabor je iznad Štaba. Štab je u stvari ništa”, rekao je i dodao da će kao predsednik uvek upozoravati na situacije koje su granične, a zaključio je i da aplikacija “Stop Covid-19” ne može postati obavezna na jesen, kao što to najavljuje ministar zdravstva Vili Beroš, ukoliko situacija postane ozbiljnija. “Nema načina da se to utera, osima ako Sabor sam ne donese takvu odluku dvotrećinskom većinom”, objasnio je. Vezano za godišnjicu “Oluje” i ko će doći, odgovorio je da bi “trebali doći svi”. Ipak smatra da bi bilo bolje da se centralni događaj održi na kninskoj tvrđavi jer je simboličko mesto, a ne na stanici, na čemu, kaže, premijer insistira.
Potpredsednik hrvatske Vlade Boris Milošević iz SDSS-a rekao je da odluka o njegovom odlasku na proslavu godišnjice akcije “Oluja” još nije donešena, ali da je spreman na svaki gest koji bi poboljšao status srpske zajednice u Hrvatskoj i atmosferu u tamošnjem društvu. Milošević ocenjuje da bi taj gest bio važan budući da nikada visoki predstavnik SDSS-a nije bio u Kninu tokom obeležavanja godišnjice “Oluje”. “Ova Vlada može garantovati smanjenje tenzija u društvu. Dosadašnji vladajući narativi i kod Srba i Hrvata išli su na razdvajanje. Moj odlazak ili neodlazak u Knin za mnoge će značiti grešku”, rekao je Milošević za N1. Milošević naglašava da je za većinu Srba “Oluja” traumatično iskustvo. Ne mogu zaboraviti nevine civile ubijene nakon same akcije”, dodao je Milošević. Odluka o dolasku u Knin na proslavu 25. godišnjice “Oluje”, kako je rekao, biće donešena najkasnije početkom sledeće nedelje. “Ako je moj dolazak gest, imam želudac za svaku vrstu gesta za koju smatram da bi poboljšala status moje zajednice”, istakao je Milošević. On je, pored ostalog, rekao da će kao potpredsednik Vlade Hrvatske raditi na izradi operativnog programa za nacionalne manjine, ali i svim strateškim dokumentima za ljudska prava. Osvrnuo se i na pitanje ustaškog pozdrava “Za dom spremni”. “To je teško pitanje koje ideološki stvara podele u društvu”, rekao je Milošević. Smatra da bi trebalo ići prema zabrani, iako kaže da je svestan da nema dovoljno volje za to.
Hrvatska traži da na proslavi Oluje prisustvuje Srbin, jer bi im tako bilo malo lakše na savesti, rekao je prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić i poručuje da je takav zahtev za učešće na proslavi etničkog čišćenja Srba „neviđena politička provokacija”. On je na TV Pink rekao da Hrvatska ne traži da se na proslavi godišnjice Oluje pojavi predstavnik Srbije, nego Srbin, i to Srbin iz Hrvatske. Naveo je da je u Hrvatskoj pre rata živelo 560 hiljada Srba, a sada ih je ostalo 180 hiljada. „Oni su izvršili etničko čišćenje sopstvene države i izvršili su ono što je bio cilj svih pokreta, a na kraju i ustaškog pokreta”, rekao je Dačić, prenosi Tanjug. Dačić kaže da je Crna Gora se osetila prozvanom povodom njegovog negodovanja što će predstavnik Crne Gore biti na proslavi Oluje. „Siguran sam da nikoga u Srbiji nije zabolelo mnogo kad je Albanija priznala takozvano Kosovo, ali mislim da je svakog Srbina zabolelo kad je Crna Gora to učinila”, rekao je Dačić.