Zavod za javno zdravstvo Vukovarsko – sremske županije uputio je poziv svim zainteresovanim punoletnim osobama s područja naše županije koje se do sada nisu vakcinisale protiv COVID-19, da se odazovu na isto u četvrtak, 1. jula od 18 do 21 časa u Domu zdravlja Vukovar, na Sajmištu. Vakcinisaće se Moderninom vakcinom, a druga doza će se primeniti u četvrtak, 29. jula. Potrebno je poneti zdravstvenu knjižicu, a mogu se vakcinisati samo osobe koje imaju boravište ili prebivalište u Vukovarsko – sremskoj županiji.
U Vukovarsko-sremskoj županiji, u poslednja 24 časa su 2 nove pozitivne osobe i to obe iz Vinkovaca. Preminula je 1 osoba. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 12 388, od kojih je 12 041 izlečeno, a preminulo je 255 osoba. Trenutno je u županiji 10 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 sata testirano je 207 licba, te je ukupan broj testiranih u našoj županiji 73 457. U samoizolaciji se nalazi 196 osoba.
Oko 2500 novih korisnika dobiće statusna prava novim zakonom o civilnim žrtvama Domovinskog rata, a najveći iznos invalidnine od 3824 kune moći će ostvariti samo najteži invalidi, objavilo je juče Ministarstvo branitelja. Ministarstvo ističe da donošenjem novog zakona očekuju ukupno do 2500 novih korisnika statusnih prava, među kojima su invalidi te članovi porodice smrtno stradalih i nestalih civila, a ističu i da u predlogu zakona nisu predviđene nikakve penzije. Naime, civilni invalidi iz Domovinskog rata kao osnovno pravo mogu ostvariti ličnu invalidninu čiji iznos ovisi o statusu i stepenu oštećenja organizma, a najveći iznos od 3824 kune mogu ostvariti samo najteži invalidi sa stoprocentnim oštećenjem organizma prve grupe. U predlogu zakona jasno je i precizno definisano da pripadnici, pomagači ili saradnici neprijateljskih vojnih i paravojnih jedinica, koji su učestvovali u oružanoj agresiji na Hrvatsku, kao ni članovi njihovih porodica na temelju njihovog stradavanja, ne mogu ostvariti statuse i prava iz ovog zakona.
Građanska inicijativa “Pomozimo deci s invaliditetom” juče je od Vlade zatražila hitno redefinisanje radnih grupa koje rade na novim zakonima iz područja socijalne brige, te su optužili “pokret osoba s invaliditetom” da sprečavaju promene i zalažu se za monopol. Imamo slučaj da su u užoj radnoj grupi predstavnici jednog saveza prikriveni kroz dve organizacije. Osim toga, ti savezi ne rade u korist osoba koje zastupaju na papiru, navodi inicijativa u otvorenom pismu premijeru Andreju Plenkoviću i resornom ministru Josipu Aladroviću. Ti savezi i dalje se zalažu za monopol nad uslugom ličnog asistenta što je, ističe Inicijativa, potpuno neprihvatljivo. Predstavnici inicijative uključeni su u radne grupe za zakon o inkluzivnom dodatku te zakon o ličnoj asistenciji. U njima svedoče da se “uže timove” radnih grupa delegiraju stalno isti ljudi iz istih organizacija civilnog društva, okupljenih u saveze te tzv. “pokret osoba s invaliditetom”. Kao primer štetnih stavova navode predlog da osobe s invailiditetom prvog i drugog stepena ne bi trebale dobijati nikakav inkluzivni dodatak. Uz to imaju i celi niz predloga koji nisu ostvarivi. Inicijativa ih optužuje da samo pokušavaju odugovlačiti s promenama tražeći od ministarstva podatke koji su javno dostupni na internetu.
Hrvatska bi mogla napustiti praksu plaćanja novčanih kazni direktno u gotovini policijskim službenicima, najavila je Vlada u Strategiji sprečavanje korupcije za period od 2021. do 2030. godine, piše Novi list. To je jedna od brojnih mera koje se planiraju u sledećoj deceniji, a koja bi trebala smanjiti korupciju u policiji, ali se ne navodi kada bi do tih promena trebalo doći. Uz to se najavljuje i preciziranje u kojim bi slučajevima moglo doći do sukoba interesa kad zdravstveni radnici rade u javnim ustanovama, ali i privatnim klinikama. Upravo to su često pacijenti isticali kao prikrivenu korupciju jer određenu uslugu ne mogu dobiti u javnoj ustanovi, ali mogu u privatnoj klinici kod istog lekara. Uz to se planira i unapređenje sistema plaćanja HZZO-a bolnicama za obavljene usluge, odnosno transparentno uparivanje računa bolnica s odrađenim terapijama i zahvatima.
U Nacionalnoj memorijalnoj bolnici Vukovar je održana završna konferencija projekta „Poboljšanje isplativosti i pristupa dnevnim bolnicama i dnevnoj hirurgiji u Opštoj županijskoj bolnici Vukovar i bolnici hrvatskih veterana“. Ispred Vukovarsko-sremske županije na konferenciji je prisustvovao v.d. pročelnik Upravnog odeljenja za zdravstvo i socijalnu brigu Mato Puljić. Ukupna vrednost projekta je nešto više od 44 miliona kuna, od čega je 85 odsto finansirano EU fondovima. Projekat završava krajem ovog meseca, a njime su izvršena rekonstrukcija i dogradnja zgrada dnevne bolnice odeljenja za psihijatriju i Opremanje medicinskom i nemedicinskom opremom dnevnih bolnica – Odeljenja za internu medicinu, Dnevna bolnica Odeljenja za neurologiju, Dnevna bolnica Odeljenja za psihijatriju i Dnevne bolnice Odeljenja za hirurgiju.