U Vukovarsko-sremskoj županiji, u poslednja 24 časa su 2 nove pozitivne osobe i to obe iz Vinkovaca. Preminula je 1 osoba. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 12 388, od kojih je 12 041 izlečeno, a preminulo je 255 osoba. Trenutno je u županiji 10 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 sata testirano je 207 licba, te je ukupan broj testiranih u našoj županiji 73 457. U samoizolaciji se nalazi 196 osoba.
Zavod za javno zdravstvo Vukovarsko – sremske županije uputio je poziv svim zainteresovanim punoletnim osobama s područja naše županije koje se do sada nisu vakcinisale protiv COVID-19, da se odazovu na isto u četvrtak, 1. jula od 18 do 21 časa u Domu zdravlja Vukovar, na Sajmištu. Vakcinisaće se Moderninom vakcinom, a druga doza će se primeniti u četvrtak, 29. jula. Potrebno je poneti zdravstvenu knjižicu, a mogu se vakcinisati samo osobe koje imaju boravište ili prebivalište u Vukovarsko – sremskoj županiji.
Oko 2500 novih korisnika dobiće statusna prava novim zakonom o civilnim žrtvama Domovinskog rata, a najveći iznos invalidnine od 3824 kune moći će ostvariti samo najteži invalidi, objavilo je juče Ministarstvo branitelja. Ministarstvo ističe da donošenjem novog zakona očekuju ukupno do 2500 novih korisnika statusnih prava, među kojima su invalidi te članovi porodice smrtno stradalih i nestalih civila, a ističu i da u predlogu zakona nisu predviđene nikakve penzije. Naime, civilni invalidi iz Domovinskog rata kao osnovno pravo mogu ostvariti ličnu invalidninu čiji iznos ovisi o statusu i stepenu oštećenja organizma, a najveći iznos od 3824 kune mogu ostvariti samo najteži invalidi sa stoprocentnim oštećenjem organizma prve grupe. U predlogu zakona jasno je i precizno definisano da pripadnici, pomagači ili saradnici neprijateljskih vojnih i paravojnih jedinica, koji su učestvovali u oružanoj agresiji na Hrvatsku, kao ni članovi njihovih porodica na temelju njihovog stradavanja, ne mogu ostvariti statuse i prava iz ovog zakona.
Krug penzionera koji će dobiti pravo raditi pola radnog vremena i primati puni iznos penzije proširuje se i na korisnike porodične penzije, ali će iz njega i dalje biti izuzeti oni koji primaju najnižu penziju, piše Jutarnji list. Predlog Zakona o izmenama i dopunama Zakona o penzionom osiguranju Vlada je ovih dana pustila u javno savetovanje i namerava ga doneti po hitnom postupku. Izmene se traže, stoji u obrazloženju, radi smanjenja rizika od siromaštva, ali i punjenja rupa na tržištu radne snage pogođenom covid-krizom. Podaci Hrvatskog zavoda za penziono osiguranje pokazuju da je ukupno 17 690 korisnika penzije koji rade i primaju penziju, odnosno utrostručio se broj onih koji rade zahvaljujući penzionoj reformi iz 2018. koja je omogućila i posao i redovnu isplatu penzija. Broj korisnika porodične penzije u maju je iznosio 215 977 i oni prosečno primaju penziju od 2096,74 kune, što je manje od prosečne penzije, a u većini slučajeva se radi o udovicama i udovcima. Očekuje se da bi ukupni broj korisnika porodične penzije koji bi radio do polovine radnog vremena bio oko 1100 osoba, 2022. godine 3200 te da bi se u 2023. popeo na 4100 penzionera. Predsednica Sindikata penzionera Hrvatske Jasna A. Petrović rekla je da pozdravlja izmene, ali tvrdi da su samo delomično ispunjeni njihovi zahtevi. “U mnogim zemljama postoje različiti statusi i ograničenja do kojeg iznosa penzioneri mogu zaraditi, a da pritom ne gube pravo na penziju. Mi se zalažemo za novi model porodične penzije, da se uz ličnu stekne pravo i na deo penzije pokojnog bračnog druga. Vladi smo pokušali objasniti da što se tiče regulacije prava na rad onih koji primaju porodičnu penziju, najviše pogađa žene jer čak 93 odsto su žene, i to je najsiromašniji deo populacije čija penzija iznosi tek 29 odsto prosečne neto plate”. Glavni sekretar Sindikata Igor Knežević tvrdi da je to polovično rešenje. “Sad su pravo na rad dobili korisnici porodične penzije, to pozdravljam, ali i dalje postoji nepravda prema onima koji su već kažnjeni najnižim penzijama, a sad ih Vlada još malo dodatno kažnjava. To je greška koju treba ispraviti”, zaključio je Knežević za Jutarnji list.
Mladi hrvatski reprezentativci Nataša Dermiček i Nikola Todorović, članovi Kluba dizača tegova Vukovar, učestvovali su na 8. Kupu Evropske unije za mlade takmičare koji je održan na Malti. U konkurenciji takmičara iz 12 zemalja, Dermiček i Todorović su branili boje Republike Hrvatske za uzrast do 17 godina. Nataša je ostvarila rezultate od 48 kg u trzaju, 60 kg u izbačaju, ukupno 108 kg u biatlonu i plasirala se na deveto mesto, dok je Nikola podigao 103+120=223 kilograma i zauzeo peto mesto. Početkom avgusta mlade vukovarske dizače tegova očekuje Prvenstvo Hrvatske za uzraste U20 i U23 u Splitu , a od 20.-30. avgusta na rasporedu je Prvenstvo Evrope za uzrast U17 u Poljskoj.
Vukovarski policijski službenici smestili su juče dvojicu alkoholizovanih vozača u posebne prostorije policije do prestanka delovanja opojnog sredstva. Prvi vozač, 71-godišnjak, zatečen je u poslepodnevnim časovima u ulici Ivana Gorana Kovačića u Vukovaru pri upravljanju ličnim automobilom pod uticajem alkohola od 1,85 promila, dok je drugi vozač, 42-godišnjak, zatečen u večernjim časovima u Ulici kralja Zvonimira u Vukovaru pod uticajem alkohola od 1,56 promila. Protiv oba vozača policija će podneti optužne predloge zbog počinjenog prekršaja iz Zakona o sigurnosti saobraćaja na putevima, kojima je za opisani prekršaj predviđena novčana kazna u iznosu od 10 do 20 hiljada kuna ili kazna zatvora u trajanju do 60 dana te šest negativnih prekršajnih bodova ako pravomoćnom odlukom vozač bude proglašen krivim za prekršaj.