Ministarka demografije Vesna Bedeković uputila je danas preporuku Ministarstvu zdravstva da roditeljima dece na dugotrajnom lečenju u bolnici omoguće odgovarajući smeštaj, kako bi stalno mogli biti uz njih.U slučaju kada roditelj to nije u mogućnosti, Bedeković je preporučila da se uz pridržavanje epidemioloških mera o djetetu mogu brinuti bliske osobe, navedeno je u saopštenju. S obzirom na ponovnu pojavu koronavirusa i povećani broj novozaraženih, uvođenjem pojačanih mere zaštite u većini bolnica onemogućena je pratnja i boravak roditelja uz decu, koja dugotrajno borave na bolničkim odelenjima.”Za pružanje pravovremene, odgovarajuće i sveobuhvatne zaštite bolesne dece koja su na dugotrajnom lečenju za vreme trajanja epidemije važna je hitna dostupnost raspoloživih informacija i neophodna saradnja između sistema zdravstva i socijalne zaštite”, naglasila je ministarka. Upozorava i kako je psihosocijalna pomoć integralni deo lečenja dece s malignim i drugim bolestima, koje iziskuju dugotrajno lečenje i njihovih obitelji, a tu vrstu podrške uobičajeno pružaju psiholog, socijalni radnik, terapeut za igru i po potrebi psihoterapeut. Kako bi se pružila sveobuhvatna pomoć i podrška, u slučaju potrebe, dostupni su stručnjaci zaposleni u Podružnicama porodičnih centara za pružanje usluga psihosocijalne podrške i savetovanja, navodi se u saopštenju.
Savez Udruženja porodica zarobljenih i nestalih hrvatskih branilaca zatražio je od političkih stranaka, raznih organizacija, interesnih grupa, aktivista i pojedinaca zaustavljanje širenja dezinformacija vezano uz traženje osoba, nestalih u ratu, navedeno je u saopštenju za javnost, koje je potpisala predsednica udruženja Ljiljana Alvir. Potraga za nestalim licima nije obustavljena, a institucije Republike Hrvatske u saradnji s članovima porodica ulaže sve raspoložive resurse u rešavanje pitanja nestalih lica, navedeno je u saopštenju.Udruženje se zahvalilo svima, koji, kako navode, iskreno pomažu ili podržavaju porodice u potrazi za istinom, a svima koji čine suprotno i uznemiravaju ih lažima i ucenama, poručuje da će pokrenuti sankcionisanje zbog lažnih izjava i uznemiravanja, kao i onih koji tvrde da znaju lokacije masovnih grobnica, a prećutkuju istinu.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je 1 nova pozitivna osoba na COVID-19 iz Starih Mikanovaca, čime se ukupan broj obolelih osoba od početka epidemije popeo na 46, od kojih je 41 osoba izlečena. Trenutno je u županiji 1 osoba hospitalizovana zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 18 osoba, te je ukupno testiranih do sada na području županije 2472. U samoizolaciji na području županije nalazi se 186 osoba, a od toga su kontakti s pozitivnim osobama 109. Od zdravstvenih radnika u samoizolaciji je jedna medicinska sestra. U proteklom vikendu na području PU vukovarsko-sremske, policijski službenici su kontrolom utvrdili tri kršenja mere samoizolacije, o čemu je obavešten Državni inspektorat.
Podstaknuta načinom na koji je tema reproduktivnih prava obrađivana i prikazivana u predizbornoj kampanji, Platforma za reproduktivnu pravdu danas je zatražila besplatan abortus i kontracepciju u javno-zdravstvenim ustanovama te ukidanje tzv. priziva savesti, Ističu kako je u kampanji ta tema, a posebno pravo na izbor, kroz manje ili više otvoreno pozivanje na zabranu abortusa, “upakovano” u frazu o zaštiti života od začetka, a onda kroz predlog o obaveznom savetovanju koje bi, smatraju, dodatno ograničilo pravo na abortus.
Na dosadašnju promociju za parlamentarne izbore, najviše je, 8,4 miliona kuna, potrošila Restart koalicija, okupljena oko SDP-a, pokazuju prvi finansijski izveštaji, koji su izborni učesnici morali da objave sedam dana pre izbora. Od dopuštenih 15 miliona po jedinici, Restart je na promociju u deset izbornih jedinica u Hrvatskoj potrošio 8,4 miliona, najviše u 7. i 8. jedinici (po milion kuna). HDZ-ovi izborni troškovi u deset jedinica u Hrvatskoj iznose 7,1 milion kuna, a najviši su (873 hiljade) u 8. jedinici. U 11. izbornoj jedinici, u kojoj bira dijaspora, troškovi su pola miliona kuna. Izborni troškovi Domovinskog pokreta Miroslava Škore iznose 1,8 miliona kuna, Mosta 750 hiljada kuna, a koalicije Možemo! 400 hiljada kuna.