Na današnjoj sednici Gradskog veća Vukovara, koja je protekla relativno mirnim tonovima raspravljalo se o trenutnom stanju komunalnih nadoknada i računa, a pažnja većnika na aktuelnom času je bila najviše usmerena na izgradnju nove zgrade Ekonomske škole, koja bi trebala u potpunosti da zadovolji standarde i kriterijume propisanih zakona. Na pitanje većnika HDZ- a Nikole Mažara o spomenutom, ali i o tome koliko je državna kancelarija za reviziju usporila proces realizacije projekta spomenutog infrastrukturnog ulaganja odgovorio je gradonačelnik Vukovara, Ivan Penava i rekao da je grad bio iznenađen intervencijom Revizije van svojih ovlaštenja. Naglasio je da je Grad Reviziji stavio do znanja da to nije njihov problem nego, stvar izvršne vlasti i da će uprkos svemu, Grad da završi započeto, ali da je potrebno još neko vreme da se projekat usmeri ka završetku. Projekat je u zastoju jer je došlo do stečaja izvođača radova. Reč je o evropskom projektu u kojem su rokovi jasno određeni, a koji je zaustavljen na 20 odsto faze realizacije i na žalost sada zbog svega navedenog, slučaj je predan na sud, rekao je Penava i dodao će trebati vremena dok se ne pronađe adekvatno rešenje. S obzirom na preseljenje Ekonomske škole u zgradu Veleučilišta, zbog čega je trenutno zgrada ekonomske škole prazna, na drugo Mažarevo pitanje šta će biti sa nekadašnjom zgradom ekonomske škole škole, odnosno da li se planira nešto vezano za popunjavanje spomenutog prostora, odgovorio je zamenik gradonačelnika, Filip Sušac. Naglasivši zainteresovanost i inicijativu za korištenjem spomenutog prostora od strane jednog udruženja koje se bavi sa decom sa smetnjama u razvoju, te Gimnastičarskog kluba iz Vukovara, Sušac je rekao da za sada još ništa nije dogovoreno, te poručio da prostor stare Ekonoske škole neće još dugo da ostane prazan. Potpredsednik Veća Krešimir Raguž i većnik SDSS-a, Dejan Drakulić na aktuelnom času aktuelizovali su pitanje komunalnih nadoknada i računa, gde se Raguž usmerio na pitanje povećanja računa za vodu u iznosu od 26 odsto, a Drakulić na pitanje eventualnog povećanja računa za odvoz otpada. Direktor vodovoda Dario Tišov je odgovorio da su fiksne i varijabilne cene vode ostale iste ali da se povećala stavka za održavanje uređaja za pročišćivanje otpadnih voda, dok je direktor Komunalca, Bruno Marić rekao da je kontinuiranim analizama cena u spomenutoj firmi utvrđeno da se za sada one neće povećavati.
Hrvatska treba da promoviše svest o srpskom jeziku i kulturi kao sastavnom delu kulturne baštine Hrvatske, što podrazumeva i promociju toga u redovnom obrazovanju i medijima. Treba da preduzme i odlučne korake u promovisanju poštovanja, razumevanja i tolerancije u društvu kao celini, u odnosu na srpski jezik u Hrvatskoj. Potrebno je i ojačati upotrebu srpskog jezika i pisma, odnosno ćirilice, na nivou lokalnih vlasti, regionalne i lokalne samouprave i povećati broj opština u kojima se srpski jezik i ćirilica ravnopravno i službeno koriste. Sve to navedeno je u tzv. Preporukama za trenutnu akciju sedmog izveštaja o Hrvatskoj, Komiteta stručnjaka za Evropsku povelju o regionalnim ili manjinskim jezicima Saveta Evrope. Izveštaj je objavljen u ponedeljak, a na više od 60 stranica detaljno opisuje položaj, pravni i stvarni, svakog manjinskog jezika u Hrvatskoj. Komitet stručnjaka je preporučio i kako da se poboljša zaštita i promocija srpskog jezika. U tome se ističe preporuka hrvatskim vlastima da se pridržavaju svih obaveza prema Evropskoj povelji o regionalnim ili manjinskim jezicima koje se još ne smatraju “ispunjenim”. Nije “ispunjeno”, nego se beleži i pogoršanje, u “odlučnoj akciji promocije srpskog” ili “osiguravanja prava korisnicima srpskog jezika da mogu podneti usmene ili pisane zahteve lokalnim ispostavama nacionalne vlasti i dobiti odgovor na srpskom jeziku”.U odeljenju “daljnje preporuke” Savet Evrope pozvao je vlasti na upotrebu srpskog (ćiriličnog) pisma u javnim uslugama, koje pruža uprava, promovisanje i upotreba ili usvajanje naziva mesta na srpskom jeziku (ćiriličnom pismu) te redovno emitovanje televizijskog programa na srpskom jeziku, u dovoljno dugom trajanju.U izvještaju se konstatuje da je položaj srpskog jezika, nakon objavljivanja rezultata popisa stanovništva oslabljen te da više nije u ravnopravnoj i službenoj upotrebi u Vukovaru i Donjim Kukuruzarima.
Ministarstvo nauke i obrazovanja objavilo je tri poziva za dodatno povećanje vrtićkih kapaciteta, prelazak osnovnih škola u jednu smenu i izgradnju sportskih dvorana te povećanje kapaciteta u gimnazijama. Ministar nauke, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs poručio je da je to najveće ulaganje dosad. Današnje predstavljanje ovih poziva predstavlja krunu napora Vlade Andreja Plenkovića u proteklim i novom mandatu, a to je najveće ulaganje u vaspitanje i obrazovanje u istoriji RH, od osnivanja do danas, čime Vlada pokazuje predanost promenama u vaspitanju i obrazovanju. Približno 45 miliona evra je na raspolaganju za treću fazu nadogradnje i izgradnje novih vrtićkih kapaciteta. Trebalo bi da bude obezbeđeno 3700 mesta u dečjim vrtićima, dodao je Fuchs.
Udruženje Iskra Waldorfska inicijativa iz Osijeka organizuje danas u Vukovaru 4. po redu Festival porodičnih igara, koji će biti održan na zelenom prostoru Gradskog muzeja. Prema rečima Ivane Pavleković, potpredsednice udruženja, cilj je povezivanje porodice i dece, a ujedno i predstavljanje načina kako se radi u Waldorfskoj pedagogiji, a to je kroz igru i pokrete. Susrećemo se sa sve većom pojavom ekranizacije, a boravkom kroz zajedničku igru na otvorenom, deca razvijaju socijalne i emocionalne veštine, a to kroz ekrane ne možemo postići, rekla je Pavlekovićeva.