U Hrvatskoj se sutra održava drugi krug lokalnih izbora. U drugom krugu birači će ukupno izabrati 14 župana, gradonačelnika Zagreba i još 56 drugih gradova i 87 opštinskih načelnika. Drugi krug održava se u 432 grada i opštine, na gotovo 5500 biračkih mesta, pravo glasa ima tri miliona 231 hiljada građana, a štampano je 4,1 milion glasačkih listića. Birače će na glasačkim listićima dočekati imena dva kandidata, a redosled zavisi o tome koliko su kandidati dobili glasova u prvom krugu, 16. maja. Pobediće kandidat koji dobije veći broj glasova. Dogodi li se da oba kandidata dobiju jednak broj glasova, održaće se treći izborni krug. Kao i u prvom krugu izbora, i u drugom pravo glasa imaju punoletni hrvatski državljani s prebivalištem u jedinici čiji se načelnik, gradonačelnik, odnosno župan bira, a glasati se može samo u mestu prebivališta. Biračka mesta biće otvorena od 7 do 19 časova, do kada i traje dvodnevna izborna tišina, koja je počela noćas u ponoć. Iako su epidemiološke prilike znatno povoljnije nego pre 14 dana, sutra će vrediti iste mere zaštite od koronavirusa kakve su vredile i u prvom krugu, dakle maske su obavezne, kao i razmak od dva metra. Preporučuje se nošenje vlastite olovke na biralište, dezinfekcija i što kraće zadržavanje na glasačkom mestu. I ove nedelje na izborima moći će glasati birači koji imaju covid i oni koji su u samoizolaciji.
Cene PCR i seroloških testiranja koje HZZO plaća svojim ugovornim ustanovama snižene su, pa će PCR test na covid-19 iznositi 382,92 kune, a serološkog testa po vrsti specifičnih antitela 121,30 kuna, odlučilo je juče Upravno veće Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. Potreba promene cena za dijagnostičke testove na bolest covid-19 utvrđena je nakon provedene analize u zdravstvenim ustanovama o nabavnim cenama reagensa te radi utvrđenih povoljnijih cena reagensa za PCR test kao i osiguravanja što veće dostupnosti seroloških testiranja u skladu s propisanim indikacijama, saopštili su iz HZZO-a.
Nastava na visokim učilištima od 1. juna može se održavati u kabinetima, odnosno licem u lice, preporučili su juče Hrvatski zavod za javno zdravstvo i Ministarstvo nauke i obrazovanja. U kabinetima se mogu izvoditi praktična nastava, studentske vežbe i seminari, laboratorijska nastava, terenska nastava te ostala nastava kod koje izvođenje na daljinu u velikoj meri narušava ishode obrazovanja, uzimajući u obzir specifičnosti tih nastavnih procesa. U kabinetima se mogu održavati i svi oblici ispita, kolokvijuma te drugi oblici provere znanja i ishoda učenja.
Ekonomska škola Vukovar juče je dobila donaciju FINA-e u vidu 60 tableta i isto toliko poklon paketa za učenike koji će upisati prvi razred ove srednje škole. Donaciju je uručio predsednik uprave FINA-e Dražen Čović, koji je objasnio da ovom donacijom Fina želi pomoći u unapređenju Ekonomske škole i ohrabriti učenike da upisuju ovu školu i ostvare karijere. Direktorka Ekonomske škole Jelena Vinaj je rekla da učenici nisu birani pojedinačno nego je obuhvaćena cela generacija. „Ova donacija velika je pomoć našoj školi jer je protekle dve godine, kada smo imali razne oblike nastave, bilo zahtevno raditi jer nemaju svi učenici iste tehničke mogućnosti, objasnila je direktorka Vinaj.
Nakon rekonstrukcije Bogdanovačke ulice i prve faze sanacije Ulice SR Nemačke, sanirana je i Ulica Dragovoljaca HOS-a. Završene radove obišao je gradonačelnik Vukovara Ivan Penava sa saradnicima, naglasivši da je po pitanju uređenja komunalne infrastrukture fokus stavljen na Sajmište. Pročelnik Upravnog odeljenja za komunalnu privredu Dražen Čulig istakao je da su sanaciji ceste prethodili radovi postavljanja cevovoda pitke vode. „Nakon toga završen je zatvoreni sistem odvođenja, uređene su staze koliko je širina ceste to dopuštala, saniran je deo ulice koji čini spoj s Bogdanovačkom ulicom, a sada sledi hortikulturno uređenje“, pojasnio je Čulig. Izvedeni radovi finansirani su iz budžeta Grada Vukovara u iznosu od 1,58 miliona kuna, a radove je izvodila gradska firma Komunalac.
Kvalifikaciono takmičenje Erste Plave lige 2021 održano je juče u Vukovaru, a ovogodišnji organizatori su Atletski klub Pro Sport, Atletski klub “Vukovar” i Atletski klub „Slavonija-Žito“ Osijek. Ova dečja atletska liga namenjena je svim učenicima osnovnih škola u Hrvatskoj, a jučerašnje takmičenje u Vukovaru otvorila je dvostruka svetska prvakinja u skoku u vis te nekad najbolja atletičarka i najbolja sportisktinja sveta Blanka Vlašić koja je svima poželela sreću i što bolje rezultate. „Ja sam od početka ambasador Erste Plave lige ali pošto sam bila aktivna u sportu, nisam imala vremena toliko učestvovaTI u organizaciji. Sada imam malo više vremena tako da sam došla podržati mlade. Jako je važno da se deca i kroz školski sport i kao ovakve manifestacije bave sportom”, naglasila je Blanka Vlašić. Erste Plava liga, najveće dečje atletsko takmičenje u Hrvatskoj, održava se devetu godinu za redom i do sada je na njemu učestvovalo više od 28 hiljada takmičara. Učenici i učenice hrvatskih osnovnih škola i ove će se godine takmičiti u trkama na 60, 100, 300 i 600 metara, skoku u dalj, te bacanju kugle i vortexa, a u finalu lige će se po prvi puta održati i mešovita štafetna trka za najstarije uzraste.