U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa nema pozitivnih osoba na COVID-19, te je tako ukupan broj obolelih osoba od početka epidemije 41, od čega je 40 izlečenih. Trenutno u županiji nema hospitalizovanih osoba zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 12 osoba, što je ukupno testiranih do sada na području županije 2190. U samoizolaciji na području županije nalaze se 42 osobe, a tokom jučerašnjeg dana nisu primljene prijave o kršenju samoizolacije. COVID-19 ambulante osnovane pri domovima zdravlja su primile 13 poziva sa sumnjom na ovu bolest, dok zdravstvenih radnika u samoizolaciji nema.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je da je maksimalan broj osoba koje mogu biti prisutne u zatvorenim prostorima 300, a na otvorenim prostorima 500. To znači da će se ubuduće moći organizovati venčanja, ali i sahrane koji su se za vreme trajanja mera mogli organizovati, ali je bilo dozvoljeno učestvovanje tek nekoliko ljudi. Zavod je objavio detaljne preporuke za venčanja. Maksimalan broj ljudi u svatovima zavisi o veličini prostora. Ipak, postoje maksimalne navedene brojke. Od 1. jula to je 300 u zatvorenom, odnosno 500 na otvorenom prostoru. Generalna preporuka je da na jednu osobu idu tri kvadratna metra sale. Takođe, preporučuje se evidencija gostiju zbog lakšeg praćenja u slučaju pojave zaraze. „Preporučuje se da se na svadbeno slavlje ne pozivaju gosti stariji od 65 godina ili oboleli od hroničnih bolesti”, stoji u obaveštenju. Što se tiče muzike, preporučuje se razmak od četiri metra između publike i izvođača, a posebna uputstva su propisana i za plesni podij. “Broj osoba koje istovremeno mogu boraviti na plesnom podiju zavisi o veličini podija te je preporuka da se osigura prostor od 4 metra kvadratna po osobi. Tokom aktivnosti intenzivnijeg plesa preporučuje se održavanje fizičke udaljenosti od 2 metra između osoba, osim između članova istog domaćinstva ili osoba koje su uobičajeno u bliskom kontaktu”, objavio je Zavod.
Poverenik za vukovarski HDZ Nikola Mažar ocenio je juče kako je HDZ u ovom gradu jači i brojniji nego pre jer mu je poslednjih dana pristupilo više od 100 novih članova. Na konferenciji za novinare, održanoj nakon sednice Komisije vukovarske Gradske organizacije HDZ-a, Mažar je rekao kako je na sednici donesena odluka o proširenju te komisije i osnivanju operativnih temeljnih organizacija u svim delovima grada te o koordinatorima za parlamentarne izbore.”U Vukovaru smo svedoci nečega što se nije videlo od povratka u grad Vukovar 1998. godine. Nakon 22 godine videli smo sve frakcije HDZ-a ujedinjene, videli smo utemeljitelje i osnivače, ljude koji su na neki način bili isključeni prošlih godina, a sada se vraćaju”, istakao je Mažar i dodao kako je prisustvo više od 200 članova HDZ-a na sednici Komisije dokaz da pitanja poput postoji li HDZ grada Vukovara postaju bespredmetna. Po njegovim rečima, u Vukovaru je ponovo stvoreno zajedništvo i jedinstvo. Takođe je rekao kako je HDZ u Vukovaru napustilo nešto manje od 10 odsto članova, a više od 100 Vukovarčana zatražilo je pristupnicu, što je, dodao je, više od broja članova koji su napustili Gradsku organizaciju HDZ-a.
Ministarstvo poljoprivrede je u saradnji s Hrvatskom bankom za obnovu i razvoj pripremilo novi finansijski instrument koji će u kratkom roku osigurati likvidnost u sektorima poljoprivredne proizvodnje, prerađivačkog i šumarskog sektora, ali i potaknuti oporavak nakon javnozdravstvene krize uzrokovane pandemijom koronavirusa. Obrtna sredstva za ruralni razvoj olakšaće pristup finansiranju obrtnih sredstava potrebnih za neometano odvijanje proizvodnje i finansiranje tekućeg poslovanja kao što su priprema proizvodnje, sirovine i materijali, ostali proizvodni troškovi, troškovi radne snage, podmirenje obaveza prema dobavljačima te opšti troškovi tekućeg poslovanja za prihvatljive krajnje korisnike pogođene pandemijom koronavirusa. Sredstva se osiguravaju iz Programa ruralnog razvoja u sklopu Mere Finansijski instrumenti ukupne vrednosti 130 miliona kuna, a namenjena su mikro, malim i srednjim preduzetnicima iz poljoprivrednog, prerađivačkog i šumarskog sektora. Krediti se odobravaju u kunama u iznosu od 190 hiljada do milion i po kuna, uz godišnju kamatu od 0,5 odsto fiksno, obaveštavaju iz Ministarstva poljoprivrede.
Nadoknada za roditelje negovatelje i negovatelje osoba s invaliditetom povećava se sa 2500 mesečno na 4000 kuna uz pripadajuće doprinose, odlučila je Vlada na jučerašnjoj sednici, a premijer Andrej Plenković istakao je da je to pozitivan iskorak i snažna poruka “onima kojima je najteže”. Vlada je odluku o povećanju donela kroz uredbu o izmeni Zakona o socijalnoj brizi, a uz 4000 kuna nadoknade, biće plaćeni i pripadajući doprinosi za penziono i zdravstveno osiguranje. Premijer je u uvodu sednice rekao kako je to snažna poruka za roditelje, njihovu djecu, “one kojima je objektivno vrlo teško”. “A na ovaj način radimo pozitivan iskorak”, dodao je. Ministarka za demografiju, porodici, mlade i socijalnu politiku Vesna Bedeković navela je da taj status trenutno u Hrvatskoj ima 4859 osoba, kao i da se visina nadoknade nije menjala punih 12 godina. “Zato imam potrebu naglasiti da je ovo povećanje nastavak sistemske brige ove vlade za najugroženije grupe”, dodala je.
Vlada je na jučerašnjoj sednici donela uredbu kojom se učenicima razredne nastave omogućuje prelaz u viši razred bez obzira na ocene, dok će učenici od petog do osmog razreda imati pravo na popravak uz četiri negativne ocene. Ministarka nauke i obrazovanja Blaženka Divjak objasnila je da se ovom uredbom, kojom se u jednom delu menja Zakon o vaspitanju i obrazovanju, izlazi u susret ranjivim grupama učenika koji bi pod uticajem teške situacije s korona krizom i zemljotresa mogli dodatno doći u lošiji položaj. Prema Uredbi, učenicima od prvog do četvrtog razreda omogućuje se prelaz u viši razred bez obzira na ocene, dakle neće se moći ponavljati razred, a od petog do osmog i u srednjoj školi, svi dobijaju dodatne šanse za popravak, rekla je Divjak. Po ovoj uredbi, pravo na dodatnu nastavu imaće učenici s četiri jedinice, a umesto dva, imaće tri dodatna roka. Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske poručio je da je ova Vladina Uredba uplitanje u autoritet učitelja i nastavnika. Ministarka nauke i obrazovanja Blaženka Divjak juče je uputilila učiteljima i nastavnicima još jednu lošu poruku i još jednom ih uvredila, tvrdi sindikat. Iz Sindikata su naveli da su u ‘ovim teškim vremenima’ učitelji i nastavnici ulagali neverovatne napore kako bi održali što kvalitetniju nastavu, a jednako tako kako bi što kvalitetnije vrednovali rad učenika. “U ovim nenormalnim uslovima svi učitelji i nastavnici svesni su manjkavosti nastave na daljinu, kao i nemogućnosti objektivnog vrednovanja učenika i svi će voditi računa da učenici budu pravedno ocenjeni i vrednovani”, ističe sindikat. Dodaje kako će upravo iz tih razloga mnogi učitelji i nastavnici ovog puta donekle ublažiti svoje kriterijume.