U Vukovarsko-sremskoj županiji nema pojave koronavirusa, a u slučaju da se on i pojavi, naše službe su spremne odgovoriti izazovima koje nas očekuju, poštujući protokole za postupanje koji su definisani Zakonom. Epidemiološka situacija u Vukovarsko-sremskoj županiji je stabilna, sve službe rade svoj posao i građani mogu biti mirni, rečeno je na jučerašnjoj sednici Štaba civilne zaštite u Vinkovcima, koja je održana povodom prvih slučajeva zaraze u Hrvatskoj korona virusom. Sednicu je vodio načelnik Štaba Zdravko Kelić, koji je u sredu, zajedno sa sekretarom Ivanom Kubičekom učestvovao na sednici državnog Štaba civilne zaštite. Na sednicu su pozvani i granični sanitarni inspektori kao i direktori svih zdravstvenih ustanova sa područja naše županije, kako bi upoznali sve učesnike koji provode zaštitu od pojave i širenja koronavirusa o preduzetim merama zaštite. Prisutni su upoznati i sa zaključcima sednice nacionalnog Štaba, koja je sazvana pre svega zbog koordinisanog postupanja celog sistema civilne zaštite za zaštitu od korona virusa. Zaključak sednice je prije svega da se aktivira Štab Vukovarsko-sremske županije sa svim kapacitetima, ljudskim i logističkim, kako bi se pripravnost podignla na viši nivo. Pozvali su građane da se pridržavaju uobičajenih higijenskih mera, koje provode svakodnevno sa ciljem održanja stabilne epidemiološke situacije. Štab civilne zaštite Vukovarsko-sremske županije radiće na dnevnoj bazi, sednice će se sazivati prema potrebi, a građani će biti redovno informisani putem lokalnih medija.
Hrvatski sabor doneo je juče zakon kojim se Vukovar proglašava mestom posebnog domovinskog pijeteta, te zakon kojim brigu o vukovarskoj bolnici preuzima država, odnosno Ministarstvo zdravstva. Zakonom o proglašenju Vukovara mestom posebnog pijeteta, kako je istaknuto, želi se očuvati trajna uspomene i sećanja na žrtvu Vukovara u Domovinskom ratu. Zakon definiše pojam posebnog domovinskog pijeteta i područje na koje se odnosi, mesta, dane i način obeležavanja. Područje posebnog domovinskog pijeteta obuhvaća Grad Vukovar i naselje Bogdanovci u istoimenoj opštini, Memorijalno groblje u Vukovaru centralno je mesto obeležavanja posebnog domovinskog pijeteta.Zakon predviđa osnivanje Veća za domovinski pijetet, mir i razvoj u kojem će biti predstavnici 17 institucija, tela i udruženja, proisteklih iz rata, koje će koordinisati sve aktivnosti.Sabor je doneo i zakon kojim se osnivačka prava nad Opštom županijskom bolnicom Vukovar prenose s Vukovarsko-sremske županije na državu. Bolnica tako postaje Nacionalna memorijalna bolnica i svu brigu oko njenog vođenja i poslovanja, kao i sredstva za njen rad, osiguraće Ministarstvo zdravstva.
Hrvatski predsednik Zoran Milanović poručio je juče da podržava aktivnosti udruženja Franak s ciljem da se sudske odluke dosledno provedu, s obnzirom da je kolektivna presuda u slučaju franak pravomoćna već duže vreme, a brojni građani još nisu obeštećeni. Podsetio je da je udruženje Franak uputilo Evropskoj centralnoj banci i Evropskoj komisiji prijavu, kojom nastavlja borbu za prava hrvatskih građana oštećenih zbog kredita u švajcarskim francima. “Biti na strani slabijih – a u ovom slučaju to su korisnici kredita u francima – nije samo moja dužnost, već pre svega jasan stav da ću se uvek zalagati za poštivanje hrvatskih zakona i nezavisnost pravosuđa”, istakao je Milanović.
Od 1. januara 2019., stupio na snagu Zakon o izmenama i dopunama Zakona o penzionom osiguranju, kojim je uvedena kategorija dodanog staža za izračunavanje visine penzije roditelju, majci ili usvojiteljki. Po tom se Zakonu ukupno navršenom penzionom stažu dodaje šest meseci za svako rođeno ili ussvojeno dete, odnosno i roditelju ocu ili ussvojitelju ako je koristio pretežni deo porodiljnog dopusta. Reč je o takozvanoj majčinskoj penziji, elementu penzione reforme kojim se za svako rođeno ili ussvojeno dete novim penzionerima dodaje šest meseci radnog staža, što u konačnici povećava penziju za približno dva odsto po detetu. Taj dodatni staž dodaje se stvarno navršenom penzionom stažu samo za određivanje visine penzije, a ne i za ispunjavanje uslova za stianje prava na penziju. Do 8. januara 2020. to pravo iskoristilo je 10.189 osoba, koje su lani otišle u penziju. Reč je uglavnom o ženama, iako to pravo mogu iskoristiti i očevi i ussvojitelji, koji su se brinuli o detetu tokom njegovih prvih šest meseci života. Od ukupnog broja njih 2.176 imalo je jedno dete, 6.069 dvoje, 1.531 troje dece, a ostale su žene imale četvero i više dece. Na ovaj način žene mogu da ostvare do dva odsto veću penziju, odnosno na primeru prosečne penzije to je približno 50 kuna po detetu, odnosno 600 kuna godišnje. Hrvatska se tako pridružila manjem broju zemalja EU-a, koje se na ovaj način dodatno odužuju svojim majkama koje su zaposlene.
Kandidat za potpredsednika HDZ-a Božo Galić juče je, kako se i spekulisalo, odustao od kandidature i dao podršku Andreju Plenkoviću i njegovom timu na unutarstranačkim izborima, iako je Centralnoj izbornoj komisiji HDZ-a predao dovoljan broj potpisa. „Predao sam 7161 glas i povukao svoju kandidaturu”, rekao je Galić novinarima nakon predaje potpisa. Pojasnio je da je kandidaturu povukao jer su Plenković i njegov tim dali podršku realizaciji strateških projekata u Vukovarsko-sremskoj županji, kao i Projektu Slavonija, Baranja i Srijem. Izrazio je zadovoljstvo dosadašnjom podrškom Vlade tim projektima, ali smatra da još nije dovoljno učinjeno u realizaciji strateških projekata za razvoj tih područja. “Dobro smo iskoristili sredstva koja je Vlada dala za razvoj Slavonije, ali to nije dovoljno. Zadnji je čas da se učini što pre realizacija strateških projekata u našoj županiji i državi”, poručio je Galić. I vukovarski gradonačelnik Ivan Penava, kao deo tima Opcije za promene, predao je juče 16 718 potpisa za kandudaturu na mesto zamenika HDZ-a. Svaki onaj čin koji bilo kojeg člana HDZ-a sprečava da na bilo koji način izrazi slobodnu volju, sve to će nam se obiti o glavu, rekao je Penava, osvrnuvši se i na poteze aktuelnog župana galića. . Božo Galić je dao podršku kome smatra da treba. To je njegovo pravo”. Rekao je da mu je ipak čudno što Galić nije iskazao lokalpartiotizam i dao podršku nekome iz vlastitog kraja. Rekao je da ga iznenađuje to što se, recimo, nije njega setio. Na pitanje novinara misli li da je reč o dogovoru, odgovorio je da mu je to prošlo kroz glavu.
Evropski dom Vukovar već šestu godinu zaredom uspešno realizuje aktivnost Kava sa studentima , na kojoj je omogućen susret mladih koji žele da studiraju i mladih koji su na studiju ili su nedavno završili fakultet. U neformalnom razgovoru uz topli napitak mladima je pružena mogućnost razgovora sa studentima različitih fakulteta iz različitih gradova, unutar i izvan Hrvatske. Razmenjene su informacije o fakultetima, ispitima, profesorima i svemu što buduće i sadašnje studente zanima. Cilj susreta je informisanje i upoznavanje mladih s fakultetima, kako bi imali što manje nedoumica za odluku kada za to dođe vreme. Eropski dom na svim područjima svog delovanja nastoji da poboljša kvalitet života u zajednici, pa tako i ovom Kavom za studente želi da pružiti podršku i podsticaj mladim ljudima, koji žele nastaviti put obrazovanja, rekla je Maja Buljubašić iz Evropskog doma Vukovar. Ova aktivnost Evropskog doma iz godine u godinu ima sve veće zanimanje i odaziv srednjoškolaca i studenata, rekla je Eleonora Đekić iz Odeljenja Spajalica Gradske biblioteke Vukovar naglasivši važnost ovakvih aktivnosti i koliko iste mogu pomoći svakom studentu.