Na današnji dan pre godinu dana Baniju je pogodio zemljotres kojem je magnituda u epicentru bila 6,2 prema Richteru. U zemljotresu je život izgubilo sedam osoba, a od teških povreda nekoliko meseci kasnije umrla je još jedna osoba. Tom je zemljotresu prethodio, dan ranije, snažan zemljotres magnitude 5,0 prema Richteru, a podrhtavanja su se na Baniji nastavila kroz celu godinu. Posledice se saniraju od prvog dana, ali i danas brojni stanovnici žive u kontejnerima ili mobilnim kućicama. Povodom godišnjice danas se u Petrinji uz prisustvo premijera Plenkovića održava sednica Štaba za obnovu nakon koje će biti potpisano nekoliko ugovora s ciljem revitalizacije tog područja. Na sednici Štaba civilne zaštite za otklanjanje posledica zemljotresa biće predstavljena prezentacija o posledicama zemljotresa, interventnim merama nakon njega, preduzetim merama za pomoć građanima i lokalnoj zajednici, uloženim finansijskim sredstvima, obnovi te planovima za privrednu, demografsku i društvenu revitalizaciju Sisačko-moslavačke županije.
Hrvatski podaci o lečenju obolelih od covida u bolnicama pokazuju da je ukupni zdravstveni trošak za covid-19 do kraja prošle nedelje došao do gotovo 4 milijarde kuna kada se uračuna i trošak vakcine, piše današnji Jutarnji list. Svake nedelje računi za koronu u hrvatskom zdravstvu rastu od 30 do 80 miliona kuna, a sve zavisi o tome koliko je tokom protekle nedelje bilo testiranih, odnosno lečenih u bolnicama te koliko je bilo na bolovanjima. Najskuplje je lečenje obolelih koji se leče na ECMO aparatima, koji vrše funkciju pluća. Za svakog takvog pacijenta HZZO bolnicama plaća 209 293 kuna. Za lečenje na respiratoru, dužem od 95 sati, cena je 118 726 kuna po pacijentu. Tome treba dodati i 7866 kuna za lekove pa je tako konačni trošak za lečenje na respiratoru pacijenta s koronom 126 592 kune. Lečenje lakših pacijenata u bolnici koji nisu morali na respirator, ali su imali upalu disajnih puteva ili komplikacije kao i neki komorbiditet lečenje košta 8620 kuna, a tome treba dodati i 769 kuna troška za lekove. Za lečenje pacijenata koji su imali upalu disajnih puteva i bez komorbiditeta lečenje košta 4843 kune, a lekovi još 477 kuna. Najnoviji podaci Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje potvrđuju da je covid-19 bio veliki zdravstveni trošak u ovoj godini. Do kraja 2021. za covid-19 će se potrošiti oko 3,8 milijardi kuna. U tim troškovima za testiranje se potrošilo 1,351 milijardu, a za lečenje obolelih 1,453 milijarde kuna. Bolovanja su napravila trošak od 230 miliona kuna, dok je za lek remdesivir, koji je tek nedavno došao u Hrvatsku, potrošeno još oko 100 miliona. Inače, prosek lečenja covid-pacijenata u bolnicama je 11 dana, piše Jutarnji.
U Hrvatskoj je do sada potvrđen mali broj slučajeva omikron varijante koronavirusa, tako da se postojeće epidemiološke mere nastavljaju i nakon Nove godine te će za doček radno vreme biti produženo do dva sata iza ponoći, rečeno je juče nakon sednice Naučnog saveta. “U Hrvatskoj imamo osam potvrđenih slučajeva omikrona i još osam na koje sumnjamo i za koje smo 99,9 odsto sigurni da je omikron”, rekao je direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak. Porast broja slučajeva zaraze omikron varijantom u Hrvatskoj očekuje se u drugoj nedelji januara, a vrhunac talasa krajem januara, početkom februara, dodao je Capak.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa su 103 nove pozitivne osobe na COVID-19, potvrđene PCR testiranjem. Najviše je novozaraženih iz Vinkovaca, njih 25 osoba te 16 iz Vukovara. Nema preminulih osoba. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 20 591, od kojih je 19 878 izlečeno, a ukupno je preminulo 379 osoba. Trenutno su u županiji 42 osobe hospitalizovane zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirane su 352 osobe, te je ukupno do sada testiranih na području županije 119 200. U samoizolaciji se nalazi 321 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji, 4 su pozitivne osobe iz sistema zdravstva, a jedan lekar je u samoizolaciji.
Udruženjima građana s područja Opštine Erdut i ove će godine stići finansijska podrška za projekte i delovanje iz opštinskog budžeta, piše Glas Slavonije. Načelnik Opštine Jugoslav Vesić rekao je da je raspisao nekoliko javnih konkursa za predlaganje javnih potreba u kulturi, tehničkoj kulturi i sportu u 2022. godini. „Pozvali smo građane da daju predloge za finansiranje potreba sredstvima budžeta ostvarenim iz prihoda Opštine koji su od interesa za Opštinu Erdut. Stvarno se možemo pohvaliti velikim brojem raznih udruženja koje kvalitetno rade i zato im nastojimo uvek biti partner pružajući podršku”, rekao je Vesić. Javni konkurs raspisan je za sportove kulturne delatnosti, manifestacije te programe i projekte ustanova, udruženja i pojedinaca koji obuhvataju knjižničarsku delatnost, kulturne manifestacije, kulturno-umetnički amaterizam te međunarodnu kulturnu saradnju.