U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa evidentirane su 23 nove pozitivne osobe na COVID-19, od čega je 7 pozitivnih na PCR testiranju, a 16 na brzom antigenom testu. Po 4 novoobolele osobe su iz Vinkovaca i Vukovara, po 2 iz Borova i Iloka, te po 1 osoba iz Nuštra, Sremskih Laza, Štitara, Županje, Bobote, Bogdanovaca, Negoslavaca, Slakovaca, Sotina, Starih Jankovaca i Trpinje, a preminula je jedna osoba. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 7600, od kojih je 7201 osoba izlečena, a ukupno su preminule 152 osobe. Trenutno je u županiji 68 osoba na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirane su 194 osobe, te je ukupno do sada testirano 33 361 osoba. U samoizolaciji je 1225 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 29 radnika iz sistema zdravstva, dok je u samoizolaciji 12 radnika.
U Klinici za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” vakcinisano je 78 zdravstvenih radnika, a kod petero su registrovane blaže nuspojave, rekao je sinoć u Otvorenom na HRT-u Zoran Barušić, zamenik direktorke Klinike. “Simptomi su se kasnije povukli, nije bilo nikakvih većih teškoća. U svim slučajevima radilo se o ljudima koji su alergični na primer na polen ili neke antibiotike”, pojasnio je. Ivana Pavić Šimetin, zamenica direktora Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo navela je da su u Hrvatskoj zabeležene blaže reakcije na vakcinu – osećaj slabosti, umor, povišena temperatura, a najčešća nuspojava je bol i crvenilo na mestu uboda. “Čak i koji slučaj vrtoglavice, to su blage nuspojave koje su se pokazale u 3. fazi kliničkog ispitivanja. Nešto teže nije zabeleženo. Kad se upoređuje smrtnost od covida i prosečno obolevanje koje imamo, recimo da oboli 1000 osoba, može se očekivati da 17 osoba prema trenutnoj smrtnošću, umre. Ipak je teža sama bolest nego što mogu biti eventualne nuspojave vakcine”, objasnila je. Pero Lučin, imunolog sa Univerziteta u Rijeci je rekao da nema razloga očekivati teže nuspojave. Naglasio je kako treba paziti na alergijske reakcije na pojedine komponente vakcine, a tu je, kaže, jako važna uloga lekara opšte prakse, koji trebaju znati istoriju bolesti svakog pacijenta. U Hrvatskoj je do sada vakcinisano oko 5800 osoba, od toga 4500 u domovima za starije, te 1300 zdravstvenih radnika, rečeno je u emisiji Otvoreno.
Voditeljka Službe za promovisanje zdravlja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i supruga predsednika Republike Sanja Musić Milanović potvrdila je juče da će se vakcinisati “odmah, javno, čim dođe na red”. Ako nas se ne vakciniše 67 odsto nećemo postići kolektivni imunitet u borbi protiv koronavirusa, rekla je. “Ja se vakcinišem jer ne znam kako će me bolest zahvatiti. Izgleda da postoji određena genetska predispozicija koja određuje kako ćemo na nju reagovati. I ne znate jeste li u kategoriji asimptomatskih ili onih koji će imati vrlo teške komplikacije i smrtni ishod. Ja ne znam u kojoj sam kategoriji, ali ako se vakcinišem onda znam da sam sigurna. I da sam u kategoriji onih koji sigurno neće završiti na respiratoru sa smrtnim ishodom. I to je ključ”, rekla je Musić Milanović.
Na području Petrinje, koju su juče pogodila tri jaka i više slabijih zemljotresa, i noćas se nekoliko puta zatreslo. “Noć nije prošla baš najbolje, bilo je još nekoliko zemljotresa koje smo osetili u Petrinji, noćas i jutros”, rekao je gradonačelnik Petrinje za Hrvatski radio. Noćas, posle 1 čas, stanovnici ovog područja su osetili nešto jači zemljotres jačine 3 stepena po Rihteru, sa epicentrom 15 kilometara od Siska, dok je jutros oko 7 časova, zemljotres snage 2,5 stepeni po Rihteru pogodio Petrinju, a epicentar je bio 21 kilometar od Siska. Umeren zemljotres magnitude 3,1 prema Richteru pogodio je jutros južnu Dalmaciju s epicentrom oko 10 kilometara zapadno-jugozapadno od grada Visa, objavila je Seizmološka služba. Seizmografi su potres zabeležili u 5 časova i 18 minuta. Zemljotres se osetio u južnoj Dalmaciji. Nakon jučerašnjih potresa magnitude 5,4, i 4,1 te više manjih u Sisačko-moslavačkoj županiji, novi zemljotresi zabeleženi su tokom noći i rano ujutro.
Prevoz putnika na gradskim linijama u Vukovaru i nakon ulaska u 2021. godinu obavljaće preduzeće Čazmatrans Vukovar. Gradsko veće je početkom decembra, nakon provedenog postupka davanja koncesije za obavljanje delatnosti komunalnog linijskog prijevoza putnika, između dve ponude odabralo onu Slavonija busa, kao ekonomski povoljniju te su taj posao trebali preuzeti 1. januara iduće godine i obavljati ga godinu dana. Međutim, nedelju dana nakon odluke Veća, Čazmatrans je uputio žalbu Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave. S obzirom da žalba još uvek nije rezultovala službenim tumačenjem, Gradsko veće je na prošlonedeljnoj sednici donelo odluku o vanrednoj meri osiguranja prevoza putnika na području grada. Kako je pojasnio Dražen Čulig, pročelnik Upravnog odeljenja za komunalnu privredu, građevinarstvo i zaštitu okoline, linijski prevoza je od interesa za sve građane, pa će trenutno važeći ugovor s Čazmatransom (koji ističe 31. decembra) aneksom biti produžen do rešavanja Čazmatransove žalbe, kako ne bi došlo do prekida javnog prevoza.