U okviru poziva „Energetska obnova zgrada javnog sektora“, danas je u vukovarskoj Gradskoj upravi potpisan ugovor o energetskoj obnovi Osnovne škole Blago Zadro s izvođačima radova, firmom Vodotoranj. Ukupna vrednost projekta je gotovo 1 250 000 evra, putem kojeg radove u 80 procentnom iznosu sa 1 milion finansira Evropska unija, dok je preostali deo sredstava od 250 hiljada evra obezbedio Grad Vukovar. Nakon provedene javne nabave, s izvođačima je ugovorena vrednost radova u iznosu od 1.083 000 evra, rekao je na današnjoj konferenciji, gradonačelnik Vukovara Ivan Penava, dodajući koji su konkretno radovi na školi predviđeni.U sklopu projekta predviđena je obnova krova, fasade i vanjske stolarije, postaviće se LED rasveta te će se omogućiti prelazak na gradsku toplanu. Direktorka firme Vodotoranj Kristina Bosanac rekla je da je rok za završetak radova predviđen do sredine 2026. godine i naglasila da će takav poduhvat biti izazov za izvođače s obzirom da će radovi trajati tokom održavanja nastave. Gradski pročelnik za obrazovanje i mlade Darko Dimić istakao narednu godinu kao godinu obrazovanja i rekao da je cilj u budućem periodu sve škole na području Vukovara pređu na jednosmenski sistem rada.
Povodom nadolazećih praznika, Grad Vukovar je i ove godine za penzionere sa područja Vukovara čija penzija ne prelazi 550 evra, te za korisnike nadoknade troškova stanovanja obezbedio jednokratnu novčanu pomoć u visini od 50 evra, dok je za 70 korisnika Narodne kuhinje uz novčanu nadoknadu obezbeđen i paket prehrambenih proizvoda u vrednosti od 35 evra. S ciljem što adekvatnije pomoći, ove godine Grad je podigao cenzus za ostvarivanje prava na ovu vrstu pomoći u odnosu na prošlu godinu za 150 evra a iznos tzv. božićnice sa 40 na 50 evra, rekao je gradonačelnik Vukovara Ivan Penava na današnjoj medijskoj konferenciji. Naglasio je da je zbog ove godine, zbog povećanog cenzusa, pravo na jednokratnu pomoć ima 1 237 penzionera više nego prošle godine. U ovu svrhu Grad je obezbedio 220 000 evra budžetskih sredstava. Pročelnik UO za društvene delatnosti Josip Paloš pojasnio je tehničke karakteristike projekta. Rekao je da je nadoknadu moguće preuzeti u zgradi Fine od 2. decembra do kraja januara iduće godine.
Zimska služba preduzeća Komunalac u potpunosti je spremna za ovogodišnju zimsku sezonu, što potvrđuju dovoljne količine soli, vozila i radnika, najavio je na današnjoj smotri zimske službe u dvorištu preduzeća, direktor, Domagoj Bilić. Trenutno imaju 70 tona soli, iduće nedelje dobiće još naručenih dodatnih 50 tona, a na raspolaganju im je 25 vozila i mašina. Najveći doprinos daju zaposleni, koji su spremni i u ekstremnim uslovima da izađu na teren, istakao je Bilić. Prema njegovim rečima, za rad Zimske službe, do kraja ove godine predviđen je iznos od 100 hiljada evra, dok je onaj za iduću godinu povećan za dodatnih 50 hiljada evra. Pročelnik gradskog odeljenja za komunalnu privredu i građenje, Dražen Čulig pohvalio je dugogodišnji rad Komunalca upravo u zimskom periodu. Grad Vukovar je uvek mogao da bude primer očišćenog grada, istakao je pročelnik izrazivši nadu u nastavak takvih trendova. Smotri Zimske službe prisustvovao je i gradonačelnik, Ivan Penava te predstavnici Policijske stanice Vukovar, Službe civilne zaštite i Javne vatrogasne jedinice.
Novi Zakon o upravljanju i održavanju zgrada, koji bi trebao na snagu da stupi već s prvim danom sledeće godine, doneće promene koje bi trebale da poboljšaju stanje stambenog fonda u Hrvatskoj, što će, za vlasnike, odnosno suvlasnike stanova, neizbežno doneti i veće troškove zbog znatnog porasta tzv. pričuve i cena usluga upravljanja. Vlasnici stanova strahuju da će im se troškovi pričuve i održavanja čak udvostručiti. Prema novom zakonu, predstavnici suvlasnika, koji ne budu adekvatno radili svoj posao, moći će da budu opozvani, ali i kažnjeni, licenciranje upravitelja znači da će samo kvalifikovane osobe i firme moći da obavljaju taj posao.
Vlada je na jučerašnjoj sednici donela Uredbu o nadoknadi upravljanja otpadom i povratnoj nadoknadi, kojom Ministarstvo zaštite okoline i zelene tranzicije utvrđuje od 1. januara 2025. viši iznos povratne nadoknade ambalaže za pića od 0,10 evra, a koja trenutno iznosi 0,07 evra. Donošenje te uredbe uslov je za pristupanje OECD-u, a neophodan je i zbog provođenja Pravilnika o upravljanju posebnim kategorijama otpada u sistemu Fonda i Pravilnika o ambalaži i otpadnoj ambalaži, plastičnim proizvodima za jednokratnu upotrebu i ribolovnom alatu koji sadržava plastiku, navela je ministarka zaštite životne sredine i zelene tranzicije, Marija Vučković. Iako su udruženja za zaštitu okoline u javnom savetovanju tražila povećanje povratne nadoknade na najmanje 15 centi, poput Slovačke, koja je socioekonomski slična Hrvatskoj, pa do 50 centi, po uzoru na Nemačku, Vlada je to odbila uz argument da bi predloženo povećanje dodatno povisilo cene pića u trgovinama.