Od 1. oktobra na snagu je stupila jednoglasna odluka Skupštine Vodovoda grada Vukovara, koju čine opštine Borovo, Bogdanovci, Tompojevci i Grad Vukovar, o novoj ceni vode na celom uslužnom području, koja je ujednačena za fizičke osobe i privredu, piše Glas Slavonije. Kako je za ovaj list objasnio Dario Tišov, direktor Vodovoda grada Vukovara, račun za vodu koji plaćaju građani sastoji se od fiksnog i varijabilnog dela, nadoknade za razvoj i nadoknade koju naplaćuju Hrvatske vode. „Ukupna cena troška vode sastoji se od fiksnog i varijabilnog dela. Prema novoj odluci, fiksni će se deo cene vodnih usluga za vodosnabdevanje plaćati 16 kuna mesečno, za odvođenje 14 kuna, u varijabilnom delu kubik vode će koštati 5,05 kuna, odvođenja 1,85 kuna, a cena kubika pročišćivanja otpadnih voda iznosiće 1,50 kuna”, pojasnio je Tišov, dodavši da je poslednja promena cena vodnih usluga izrađena još 2012. godine i nije dovoljna za pokrivanje redovnih troškova Vodovoda grada Vukovara. Prema njegovim rečima, više je razloga za korekciju cena, uključujući i one koje su plaćali u proteklom periodu, s tim što su u poslednje tri godine odgodili investiranje u mašine i opremu te ulagali isključivo u infrastrukturu. Kada se govori o tome hoće li iznosi na računima potrošača biti veći ili manji, naveo je da je visina određenih stavki porasla, a iznos se drugih stavki smanjio. Tako će na koncu fizičkoj osobi koja prosečno troši 20 m³ vode mesečni iznos na računu porasti za oko pet procenata, a iznos na računima pravnih osoba, odnosno privrednika, smanjiti za 20-ak odsto, zavisno o potrošnji, piše Glas Slavonije.
Na sednici Županijske skupštine Vukovarsko-sremske županije, održane u Vinkovcima, juče se raspravljalo o 11 tačaka, među kojima su najviše pažnje privukle one o stanju na tržištu rada i pregledu mera aktivne politike zapošljavanja te povećanju cena usluga u Domovima za starije i nemoćne u Vinkovcima i Vukovaru. „U 2019. godini, kada počinje covid situacija, beležio se rast zaposlenosti i pad nezaposlenosti. Zatim se u pandemijskoj 2020. godini stvari menjaju, a ove godine beleži se ponovo lagani rast zaposlenosti i pad nezaposlenosti”, rekao je župan Damir Dekanić. Voditelji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Područnih kancelarija Vukovar i Vinkovci Jasna Kolar i Dražen Jerković izneli su podatke o zapošljavanju i merama. Komentari većnika bili su usmereni na stvarno stanje i detalje u vezi s predstavljenim podacima. Jerković je rekao da je na području naše županije do septembra ove godine za očuvanje radnih mesta isplaćeno oko 240 miliona kuna. Dodao je da se u budućem periodu očekuje povećanje minimalnih plata pa je moguć porast poticaja. Oko pitanja povećanja cena usluga u Domovima za starije i nemoćne u Vukovaru i Vinkovcima, dogovoreno je povećanje od oko 10 odsto. Župan je komentarisao da je navedeno povećanje zbog ekstremnog skoka cena energenata, povećanih higijenskih uslova zbog pandemije i većeg broja radnika.
Saborski zastupnici su juče podržali predlog izmena Zakona o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju, Silvana Hrelje iz HSU-a, kojim se podiže prihodovni cenzus pa će oko 120 hiljada osiguranika, većinom penzionera, dobiti besplatnu policu tog osiguranja. Hrelja je istakao da se predlaže povećanje prihodovnog cenzusa, na temelju kojeg osigurane osobe ostvaruju pravo na plaćanje premije dopunskoga zdravstvenog osiguranja iz sredstava državnog budžeta, sa 1600 na 2000 kuna mesečno, dok se za osiguranika samca predlaže povećanje prihodovnog cenzusa na 2500 kuna mesečno.
U Hrvatskoj su u poslednja 24 časa zabeležena 4392 nova slučaja zaraze koronavirusom te je broj aktivnih slučajeva danas 23 751. među njima je 1311 pacijenata na bolničkom lečenju, od toga je na respiratoru 171 pacijent, a preminulo je još 26 osoba, objavio je Nacionalni štab civilne zaštite.
Ministar nauke i obrazovanja Radovan Fuchs izjavio je juče, pre sednice Vlade, da je situacija s pandemijom u celoj državi izuzetno loša te da je za sada šibensko-kninska županija zatražila još nedelju online nastave. „Dramatičan skok s dve na četiri hiljade u roku od šest dana jako je puno, a danas će se broj bolesne dece u Hrvatskoj približiti pet hiljada. U tom smislu su i donesene odluke”, rekao je Fuchs dodavši da nije reč o centralnoj odluci jer te odluke i dalje donose lokalni štabovi. „Nadam se da će relaksacija od ovih devet dana smanjiti pritisak novih slučajeva unutar dečje populacije i to joj je svrha”, pojasnio je Fuchs i dodao da to neće zaustaviti širenje zaraze, ali se nada da će ga barem usporiti unutar dečje populacije, koliko je god moguće. Na pitanje novinara slaže li se sa zatvaranjem škola dok je sve drugo otvoreno, ministar Fuchs odgovorio je da se nikad ne slaže sa zatvaranjem škola, što je uvek bio njegov stav, ali da ga u ovom slučaju brine porast broja bolesne dece te da smatra da je ova odluka u redu. „Prošle smo godine bili napadani što nismo zatvorili škole”, rekao je dodavši da smo u zadnjem talasu bili zemlja s najmanje nastave po C modelu, odnosno online. Fuchs je najavio da će se ponovo deliti laptopi, odnosno informatička oprema za potrebe online nastave. Na pitanje šta će biti s decom od 1. do 4. razreda osnovne škole koje roditelji nemaju kome ostaviti te hoće li za njih biti otvorene škole, Fuchs je odgovorio da se radi o samo dva dana te dodao da će, potraje li ovakvo stanje, o tomu razgovarati s lokalnim štabovima.
Načelnik Nacionalnog štaba civilne zaštite Davor Božinović juče je rekao da povećani broj zaraženih ukazuje na trend opuštanja u društvu i nedovoljno pridržavanje epidemioloških mera, pa će se zato insistirati na pojačanim kontrolama. “Održan je sastanak inspektora civilne zaštite s inspektorima Državnog inspektorata i policijom gde je dogovoreno operativno provođenje pojačanih mera kontrole. Policijski službenici obavljaće pojačanu kontrolu osoba u javnom saobraćaju, ugostiteljskim objektima, posebno kontrolu njihovog rada posle redovnog radnog vremena te kontrolu provođenja mera na javnim okupljanjima”, najavio je Božinović. Državni inspektorat kontrolisaće rad ugostiteljskih objekata i trgovačkih centara, a Direkcija civilne zaštite pojačano će kontrolisati pravne osobe u ugostiteljskim objektima i trgovačkim centrima, ali i okupljanja poput svadbi te drugih javnih okupljanja. Na temelju prikupljenih saznanja posebna će se pažnja posvetiti organizaciji zajedničkih akcija radi sprečavanja ilegalnih okupljanja, odnosno prema pravnim osobama koje često krše odluke Štaba, najavio je Božinović.