U Vukovarsko-sremskoj županiji je u poslednja 24 časaevidentirano 88 novih pozitivnih osoba na COVID-19, od kojih je najveći broj od 28 osoba iz Vinkovaca, a 7 iz Vukovara, dok su tri osobe preminule. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih osoba je 1808, od kojih je 1398 osoba izlečeno, a 23 preminulo. Trenutno je u županiji 36 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 sata testirane su 263 osobe,pa je ukupan broj testiranih do sada 16 680.U samoizolaciji se nalazi 76 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivan 31 radnik iz sistema zdravstva, dok ih se u samoizolaciji nalazi 47. Iz sistema obrazovanja obolelo je 6 nastavnika i 15 učenika, dok se u samoizolaciji nalazi 31 nastavnik i 314 učenika.
Ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica izjavio je da je Gradsko veće Vukovara u skladu s odlukom Ustavnog suda odbilo da proširi prava nacionalnih manjina. “Prema mojim informacijama već se primenjuje Zakon o upotrebi jezika i pisma nacionalnih manjina u Vukovaru, ne u punom obimu, ali u određenim delovima se on zapravo primenjuje i poštuje”, rekao je novinarima Malenica nakon sastanka užeg kabineta Vlade. Ovaj zaključak, dodao je, proizlazi iz odluke Ustavnog suda od prošle godine i statutarne odluke Grada Vukovara gde je dano ovlaštenje Gradskom veću da svake godine u oktobru razmatra da li su se stekli uslovi za proširenjem prava pripadnika nacionalnih manjina. Prema Popisu stanovništva iz 2011. godine, Srba u Vukovaru ima više od 33 odsto, što im po Ustavnom zakon u o pravima manjina daje pravo na javnu upotrebu manjinskog jezika i pisma ravnopravno sa jezikom i pismom većinskog naroda. Kada je vlada levog centra Zorana Milanovića 2012. i 2013. godine bez političke pripreme na terenu krenula da postavljati dvojezične table na institucije, HDZ, koji je tada bio u opoziciji i u državi i u Vukovaru organizovao je „spontano“ razbijanje istih, navodi Radio Slobodna Evropa.
Socijaldemokratska vukovarska većnica Biljana Gaća je, govoreći o zaključku gradonačelnika, prema kojem nisu stečeni uslovi za uvođenje dvojezičnosti u Vukvaru, rekla da se predstavnici i srpske zajednice i gradonačelnik Ivan Penava te drugi predstavnici većinskog naroda ponašaju kao da sede na dva odvojena brda i očekuju da će se problemi rešiti sami od sebe. „Ako već procenjujemo nivo odnosa između većinskog naroda i srpske manjine, trebamo postaviti pitanje – što smo mi kao osobe, a kasnije i kao većnici, gradonačelnik ili zamenici gradonačelnika učinili da se ti odnosi poprave, da li je nama zaista stalo, ili ćemo svake godine donositi copy-paste iste odluke,“ upitala se Gaća, i podsetila na jedan projekat, koji je trebao postati most pomirenja i saradnje svih Vukovarčana, a to je Interkulturalna škola, projekat, koji je kao opcija odbijen.
Turistička zajednica grada Vukovara je partner na projektu Arheološki park Vučedol, nacionalnom projektu u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2013.-2020. Reč je o višegodišnjem projektu čija je ukupna vrednost 117 miliona i 300 hiljada kuna, a predviđeno trajanje projekta je do 1. juna 2022. godine. Turistička zajednica Vukovara je prema Ugovoru o dodeli bespovratnih sredstava, sklopljenom između Ministarstva regionalnog razvoja i Muzeja vučedolske kulture, nosilac aktivnosti promocije budućeg Arheološkog parka Vučedol. Ugovorene aktivnosti odnose se na osmišljavanje i dogovaranje turističke ponude kroz izradu komunikacijske strategije za promociju i vidljivost Arheološkog parka Vučedol, razvoj brenda i vizuelnog identiteta te maskote Arheološkog parka Vučedol, pripremu digitalne baze multimedijalnih sadržaja, organizaciju izložbi i sajmova i pripremu i izradu promotivnih materijala za potrebe promocije, zakup medijskog prostora i mobilnu aplikaciju za promociju.
U Kulturnom i naučnom centru “Milutin Milanković” u Dalju potpisan je Sporazum o saradnji između ove ustanove i Doma učenika srednjih škola “Milutin Milanković” iz Beograda. Sporazum su potpisali direktori Đorđe Nešić i Nenad Milenović. Sporazumom o saradnji, trebalo bi da bude nastavljeno promovisanje Milankovićevog dela i poboljšanje kvaliteta rada ove dve ustanove”, rekao je u izjavi medijima Đorđe Nešić, upravnik Milankovićevog Kulturnog i naučnog centra u Dalju. Potpisivanje Sporazuma omogućiće i da učenici iz Beograda organizovano posete Dalj i upoznaju se sa životom i delom naučnika svetskog glasa. Direktor beogradskog Doma učenika “Milutin Milanković” dodao je da će potpisivanje Sporazuma o saradnji dve ustanove omogućiti da konkurišu s projektima za sredstva iz nacionalnih i evropskih fondova. U planu je i organizovanje raznih manifestacija, internet prezentacija, predavanja i zajedničkih obeležavanja značajnih datuma, kao što je dan rođenja Milutina Milankovića 28. maj, koji proslavljamo i kao dan našeg doma”, naveo je Milenović.