Uz ustrajne kritike opozicije, Hrvatski sabor juče je doneo Zakon o socijalnoj zaštiti, deo paketa od sedam zakona, kojim se reformiše sistem socijalne zaštite. Opozicija je taj zakon kritikovala do izglasavanja, procenila da reforma socijalne zaštite neće uspeti, a Vladu prozvala za centralizaciju sistema i neprepoznavanje stvarnih potreba korisnika. Međutim, HDZ se s tim ne slaže. Zakon je podržalo 76 zastupnika, jedan je bio suzdržan, a 39 protiv. Sabor je izmenio Zakon o udomiteljstvu, nakon Vlade i on je odbio predloge leve opozicije da se u krug osoba koje mogu da udomljavaju dodaju i formalni i neformalni životni partneri. Doneo je i zakone koji uređuju delatnosti psihoterapije, socijalnog rada, edukaciono-rehabilitacione delatnosti, psihološke delatnosti i socijalno-pedagoške.
Hrvatska komora psihoterapeuta i Savez psihoterarapijskih udruženja Hrvatske ustvrdili su juče da se predlogom Zakona o delatnosti psihoterapije diskriminiše i ponižava deo stručnjaka iz tog područja jer im se onemogućava obavljanje delatnosti. Udruženja su u zajedničkom saopštenju istakla kako se zakon predlaže bez učestvovanja struke te na taj način degradiraju njihove međunarodno priznate diplome i edukacije.
Agencija za plaćanja u poljoprivredi završila je postupak dodeljivanja sredstava iz prelaznog perioda 2021. – 2022. i s 54 lokalne akcijske grupe (LAG) ugovorila dodatnih 251 miliion kuna za provođenje lokalnih razvojnih strategija. S tim su sredstva iz novog programskog perioda 2021. – 2027. na raspolaganju LAG-ovima za daljnju distribuciji korisnicima, u skladu s lokalnom razvojnom strategijom (LRS) svakog pojedinog LAG-a. Od ukupno 251 milion kuna, gotovo 195 miliona je namenjeno distribuciji korisnicima putem LAG konkursa za različite operacije iz Programa ruralnog razvoja. Glavni uslov za prijavu na LAG konkurs je da korisnik ima sedište na LAG području pa se i projekat mora provoditi na tom području.
Bivši ministar finansija Boris Lalovac komentarisao je na N1 televiziji rast cena energenata. “Vidimo cene gasa, preduzetnici su dobili veće račune, sigurno će to uticati i na cene njihovih usluga. Već sad preduzetnici kalkulišu s aprilom, sad već povećavaju cene. A posle toga dolazi turistička sezona kad se i inače malo koriguju cene. Taj porast cena mogao bi još potrajati”, naveo je Lalovac. Govoreći o tome koliki bi mogao biti skok cena gasa i struje rekao je da „kad ministar privrede ne kaže koliko, a on ima podatke, i ne želi da izađe u javnost, teško je davati informacije. On zna, ali neće još da izađe s tim dok ne naprave protivmere”, smatra Lalovac. Što se tiče iznosa koji bi pomogao građanima, posebno penzionerima, rekao je da su u SDP-u već komunicirali o tome poslednjih meseci. Indeksacija kreće s 1. januarom i još se ne zna kolika će biti. Nažalost, najviše rastu cene hrane i energije i to u penzionerskoj korpi iznosi i do 70 odsto, oni će osetiti najjači pad standarda”, smatra bivši ministar.
Predsednik Hrvatskih suverenista i saborski zastupnik Marijan Pavliček juče je upozorio da se demografski ‘potop’, u kojem je Hrvatska, po zadnjem popisu stanovništva, u 10 godina izgubila 10 odsto stanovništava, može nepovoljno odraziti na hrvatski turizam. Pozvao je na stvaranje nacionalne demografske strategije i formiranje posebnog ministarstva za demografiju i iseljeništvo.”Već sad nemamo dovoljno domaće radne snage za turističku sezonu jer zbog iseljavanja iz kontinentalne Hrvatske nema ko da dođe raditi u Dalmaciju pa se tokom sezone uvozi radna snaga sumnjivog kvaliteta, a time pada i kvalitet ugostiteljsko- uslužne ponude turizma zbog čega možemo izgubiti brojne turiste”, rekao je Pavliček na konferenciji za novinare u Splitu.
Predsednik Republike, Zoran Milanović izjavio je za RTL Danas da nije ukrajinski neprijatelj,a ni ruski prijatelj, a premijera Andreja Plenkovića optužio je da se ponaša kao “ukrajinski agent”. Milanović ne misli da je preterao s izjavama o Ukrajini, od kojih se ogradila hrvatska vlada, te da ne planira da se izvini i dodao da se i u izveštajima EU navodi da je Ukrajina korumpirana zemlja.
U organizaciji Gradskog muzeja Vukovar, a u sklopu manifestacije Noć muzeja, sinoć je u perivoju dvorca Eltz održano svečano otvorenje u kojem su učestvovali polaznici Škole klizanja na način da su na 10 tableta predstavili 10 tema virtuelnog sveta Gradskog muzeja. U sklopu programa otvorena je izložba i video prezentacija na temu 19. meridijan u poseti Gradskom muzeju. Suočeni s pandemijom koronavirusa, svi muzeji su se pripremili da deo svojih aktivnosti u prezentaciji kulturne baštine izvode digitalno. Upravo je i Gradski muzej Vukovar ovu manifestaciju iskoristio da bi prezentovao nešto što je u našem gradu novo, ali na digitalni način. Jedna od prelepih ideja je da činjenicu, ovog put apostrofiramo, a to je da 19. meridijan prolazeći u svojoj vertikali prolazi kroz Vukovar, dotiče različite prostore u gradu međutim, baš u Eltzu prolazi kroz njegova vrata. To je jedna od prelepih činjenica koju smo iskoristili da Dvorac Eltz i Gradski muzej Vukovar ugoste taj meridijan, rekla je direktorka Muzeja, Ruža Marić. Noć muzeja, s direktorkom je otvorio pročelnik Upravnog odelenja za društvene delatnosti Grada Vukovara Josip Paloš, koji je izrazio zadovoljstvo činjenicom da Grad Vukovar u ovoj manifestaciji učestvuje već 17 godina. Nakon svečanog otvorenja, usledio je i obilazak izložbe Stephana Lupina „Umetnost u vrtlogu strasti, nemira i napetosti“ te virtuelna prezentacija stalnih postavki Gradskog muzeja Vukovar, koje se prostiru na 3500 kvadratnih metara.