Zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov rekla je danas u Hrvatskom saboru da je ‘prednost pripadnika manjina kod zapošljavanja – mrtvo slovo na papiru’, ukazujući na (ne) zastupljenost nacionalnih manjina u pravosudnim i telima hrvatske državne uprave i lokalnim jedinicama. Prednost pripadnika nacionalnih manjina u zapošljavanju ostaje mrtvo slovo na papiru, ona zapravo ne postoji, pa umesto da imamo 7,7 odsto zaposlenih pripadnika manjina, mi smo na poražavajućih 3,24 procenta, rekla je Jeckov u Saboru u raspravi na slobodnu temu. Ustvrdila je kako postoji trend smanjenja tog manjinskog procenta, koji je u 2013. iznosio 3,51 odsto, a u 2018. godini 3,24 procenta.
Minimalna plata u 17 država članica EU-a ispod je nivoa od 60 odsto medijalne plate u tim državama, čime su ti radnici u riziku od siromaštva, saopšteno je danas iz Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH). Milioni radnika širom Evrope danas ne mogu priuštiti dostojanstven standard života uprkos tome što su zaposleni na puno radno vreme”, ističu iz SSSH-a, pozivajući se na navode Evropske konfederacije sindikata (ETUC). Konfederacija je skrenula pažnju na ove podatke tokom konsultacija, koje je pokrenula Evropska komisija (EK), o tome kako ostvariti obećanje predsednice EK Ursule von der Leyen i osigurati da radnici u EU-u imaju minimalne plate od kojih mogu živeti. Prema podacima Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj, zakonski najniža utvrđena minimalna plata, u odnosu na nacionalnu medijalnu platu, je u Španiji, Češkoj i Estoniji.”U 17 država članica EU-a zakonska minimalna plata je ispod nivoa od 60 odsto medijalne plate, od kojih je čak u deset na nivou od 50 odsto ili manje od nacionalne medijalne plate”, navedeno je u saopštenju.Sindikati podsećaju da je minimalna plata zakonom regulisana u 22 države članice EU-a i da u većini njih ona ne prelazi minimalan nivo od 60 odsto medijalne plate kao prag rizika od siromaštva.
Ministar privrede, preduzetništva i obrta Darko Horvat ubrzava rad na novim zakonskim rešenjima kojima bi se ograničio rad nedeljom, piše danas Jutarnji list. Prema neslužbenim informacijama, menjala bi se dva zakona – Zakon o trgovini i Zakon o radu, koji bi se u Vladinoj proceduri trebali naći do maja. Ipak za to će, navode iz Vladinih krugova, biti potrebna barem još jedna runda razgovora Horvata sa sindikatima i poslodavcima. “Tek kada se postigne dogovor među socijalnim partnerima zakonski predlozi ići će pred vladu”, rekao je izvor za Jutarnji list. Međutim, te saglasnosti zasad nema. Nema je ni među samim trgovcima, a ni između poslodavaca i sindikalista. I dok je stav sindikata da rad nedeljom treba zabraniti ili barem značajno ograničiti, deo trgovaca uglavnom iz segmenta prodaje prehrambenih proizvoda podržava takve predloge dok drugi deo njih smatra da rad nedeljom ne treba ograničavati te ističu da bi takav potez, koji nedeljom stavlja ključ u bravu samo trgovina, bio protivustavan.
Opština Stari Jankovci prva je opština u našoj županiji koja je zaposlila poljoprivrednog redara, čiji je zadatak dovesti u red neobrađene poljoprivredne parcele na području te opštine kao i kontrola nad pravilnim provođenjem agrotehničkih mera. Prema rečima načelnika Dragana Sudarevića, cilj opštine nije kažnjavati poljoprivrednike, već zajedničkim snagama unaprediti celokupnu poljoprivrednu proizvodnju. Dodao je kako se poljoprivredni redar trenutno bavi dovođenjem poljskih puteva u prvobitno stanje, što je dugotrajan proces i zahteva angažovanost na terenu te usklađivanje stanja na kartama sa stvarnim stanjem. Dodao je da im poljoprivrednici mogu pomoći anonimnim dojavama, sugestijama i većom brigom za opštinu u smislu redovnog i pravilnog održavanja, kako svoga tako i javnog poljoprivrednog dobra, poput kanala, poljskih putevi i slično, rekao je Sudarević.
U Vukovaru je danas održana početka konferencija projekta „Nova znanja, nove prilike“, Evropskog socijalnog fonda. Jedan od nosioca projekta je Udruženje žena Vukovar, a partneri su Udruženje SOS Virovitica, Centar za podršku i razvoj civilnog društva Delfin iz Pakraca te Mirovna grupa Oaza Beli Manastir. Voditeljka projekta pri Udruženju žena Vukovar, Jelena Janković navela je da je cilj projekta, koji je u potpunosti finansiran iz Evropskog socijalnog fonda, osposobljavanje marginalizovnih članova društva za voditelja izrade i provođenja EU projekata, te da svi partneri na projektu imaju jednak obim posla, te će obučavati po 8 osoba. Projekat je počeo u oktobru prošle godine i traje do aprila 2021 godine te je vredan preko 830 hiljada kuna.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je tokom boravka u Bosni i Hercegovini kako “neće dopustiti nove ‘Oluje'” pozvavši Srbe gde god oni živeli da očuvaju svoje jedinstvo.”Nema više ‘Oluja’ i traktora u srpskoj budućnosti”, rekao je Vučić u Mrkonjić Gradu, gde se nalazi u radnoj poseti zajedno s članom Predsedništva BiH Miloradom Dodikom. Zajednički su posetili i Drvar, koji je u Federaciji BiH, ali je većinsko stanovništvo srpsko.U govoru koji je održao pred nekoliko stotina meštana, koji su ga došli pozdraviti, Vučić je rekao da jako pazi šta govori te da je upravo zato pre četiri godine, povodom obeležavanja početka akcije “Oluja”, uputio poruke koje su izazvale brojne reakcije, a danas ih je ponovio. “Nisam slučajno pre tri godine rekao da ništa tuđe ne tražimo i nećemo, ali smo kroz toliko tragedija prošli kao narod da nikome više nećemo dopustiti da nas proteruje”, izjavio je Vučić.