Srpska istoričarka Dubravka Stojanović, autorka knjige Prošlost dolazi, analizirajući udžbenike istorije u zemljama regiona je poručila da je prošlost izmenjena najviše u Srbiji i Hrvatskoj, dok su se Slovenija, Crna Gora i Makedonija trudile da zadrže objektivnost. “Hrvatska i Srbija su svoje nove države izgradile na negaciji svega što je ranije bilo, pre svega negaciji Jugoslavije i socijalizma. Time su se one trajno udaljile od mogućnosti da shvate prošlost, gde su bile i gde su sada,a što bi im trebali biti prioriteti i zašto su nam društva baš ovoliko propala, rekla je istoričarka za portal nova.rs. Stojanovićeva se u svojoj knjizi bavi promenama u tumačenju prošlosti u srpskim udžbenicima istorije od 1913. do 2021., u kojoj navodi da je prva dramatična promena bila u udžbenicima štampanim za školsku godinu 1993., kada je “promenjena“ čitava prošlost i prilagođena ratnim sukobima koji su bili u toku. Ona smatra da su “bratstvo i jedinstvo jugoslavenskih naroda iz prethodne faze mitologizacije zamenjeni pričom o večnoj mržnji među njima”. Sledeće promene konstatovala je u 2002., kada je “promenjen“ Drugi svetski rat jer su nove vlasti, kako tvrdi, želele da poraze prethodni režim i na terenu sećanja. Stojanović naglašava da je “zloupotreba prošlosti jako opasna jer paralizuje društvo. Na pitanje šta danas uče đaci u Hrvatskoj i Srbiji, Stojanović je podsetila na zaključak političkog analitičara Žarka Puhovskog da se u Hrvatskoj govori samo o onome što je bilo pre Oluje, dakle o periodu kada je Republika Srpska Krajina pod svojom vlašću držala četvrtinu teritorije Hrvatske, dok se u Srbiji govori, o periodu posle Oluje, kada su hrvatske snage proterale 200.000 Srba i počinile ratne zločine nad srpskim civilima.
Povodom obeležavanja Svetskog dana srca, iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo je saopšteno da su Kardiovaskularne bolesti (KVB) vodeći uzrok smrti u Hrvatskoj, s gotovo 20 hiljada umrlih prošle godine, a uprkos konstantnom padu u poslednje dve decenije, Hrvatska i dalje beleži jednu od najviših stopa smrtnosti u EU. Te su bolesti i uzrok 23 odsto svih prevremenih smrti, pre 65-te godine života. Kardiovaskularne bolesti odgovorne su za 43 odsto smrti kod žena i više od 34 odsto kod muškaraca, a najčešće dijagnostičke grupe su ishemijska bolest srca i hipertenzivne bolesti. Iako broj smrtnih ishoda pada, Hrvatska i dalje beleži jednu od najviših stopa smrtnosti u EU, sa stopom od 601,3 umrla na 100 hiljada stanovnika. Ova bolest se smatra svetskim ubicom broj jedan jer svake godine u svetu odnese više od 20,5 miliona života. Uzrokuje ih nepravilna prehrana, pušenje, nedovoljna fizička aktivnost, preterana konzumacija alkohola te onečišćenje vazduha, a na povećani rizik utiču i genetski faktori, pol, starost te porodična anamneza. Svetska kardiološka federacija ove godine pokreće kampanju pod nazivom “Koristi srce za delovanje”, a glavna poruka je potreba donošenja nacionalnih planova prevencije kardiovaskularnih bolesti te poziv na potpisivanje globalne peticije koja daje prioritet zdravlju srca, istakli su iz HZJZ.
Sinoć je u Srpskom domu u Vukovaru održana popularna predstava Gidionov čvor. Glavne glumice Mirjana Karanović i Jana Milosavljević predstavile su publici duodramu američke spisateljke Džone Adams koja otvara važna pitanja školstva i cenzure u školama. Dramski tekst, direktno otvara problematiku dece koja žive u savremenim okolnostima kao i uticaju roditelja, škole, društvenih mreža i interneta. Mirjana Karanović u ulozi je majke koja tri dana nakon smrti svog sina, dolazi na dogovoreni informativni razgovor sa nastavnicom koju glumi Jana Milosavljević. Poznata glumica Mirjana Karanović sinoć je posetila Vukovar prvi put, a govoreći o predstavi, rekla je da je reč o isticanju vremena u kojem čak ni stručnjaci, roditelji, niti nastavnici ne znaju kako da se suoče sa decom koja žive u novom dobu. Predstava razmatra odgovornost roditelja i nastavnika u odnosu na ponašanje dece. O tome koliki i kakav odjek je poruka predstave imala do sada na društvo i publiku, govorila je glumica Jana Milosavljević, naglasivši da je sama kao majka, nakon što je pročitala scenario, shvatila da isti otvara mnoga individualna pitanja. Milosavljevićeva je naglasila da predstava može da pomogne ljudima, na način da utiče na preispitivanje roditeljstva,kao i osvešćivanje i roditelja i nastavnika po pitanju odnosa sa decom te je istakla da je sama poruka u predstavi imala željene reakcije i odjek u društvu.
Povodom obeležavanja Dana ukrajinske kulture, sinoć je u Ukrajinskom domu u Vukovaru promocijom knjige Pjesme starog kraja obeležena prva od dve manifestacije predviđene u okviru dvodnevnih programskih aktivnosti. Štampanje spomenute knjige podržano je od strane Saveta za nacionalne manjine RH i Ministarstva nauke i obrazovanja. Reč je 250 narodnih pesama Ukrajinaca Hrvatske, Bosne i Hercegovine, i Srbije, koje je glavni urednik magistar teologije iz Kanade Mihajlo Ljahovič godinama prikupljao. Osim promocije knjige ukrajinskog narodnog pesništva , izložbom su predstavljene i narodne rukotvorine kao i tradicionalna jela koja su posetioci imali priliku da degustiraju. Sekretarka ukrajinske zajednice RH i ukrajinskog kulturno- prosvetnog društva Ivan Franko iz Vukovara, Marija Semenjuk Simeunović istakla je da je celokupna manifestacija podržana od strane spomenutog Saveta , Grada Vukovara a uz saradnju predstavnika ukrajinske nacionalne manjine VSŽ i predstavnika ukrajinske nacionalne manjine Grada Vukovara. Govoreći o sutrašnjoj manifestaciji Semenjuk Simeunović je istakla da je reč o koncertu na kojem će se predstaviti razna ukrajinska KUD-a iz unutrašnjosti i regiona,