Javni poziv za korištenje obnovljivih izvora energije na porodičnim kućama, vredan 95 miliona kuna, se otvara danas i obuhvata ugrađivanje fotonaponskih sistema, dizalica topline, solarnih kolektora i postavljanje ili kupovinu peći na pelete. Javni poziv otvoren je do kraja godine, a prijave će se početi primati od 15. novembra i po prvi puta sredstva se neće deliti prema modelu “najbržeg prsta”. Interes za postavljanje fotonaponskih panela na krov toliko je velik da je HEP zatrpan zahtevima građana za priključenje na mrežu i zato se na saglasnost HEP-a čeka i više od mesec i po dana iako je zakonski rok za odgovor dve nedelje, piše Glas Slavonije. Kako ističu u HEP-u, ove godine zaprimili su čak 600 odsto rešenja više nego u istom periodu prošle godine, a to je rezultat energetske krize, rasta cena energije i energenata te poreznih olakšica za nabavljanje i ugrađivanje fotonaponskih panela. Takvo povećanje obima posla HEP ODS nije mogao da planira, što je uticalo na rokove rešavanja zaprimljenih zahteva za priključenje, odnosno dovelo do prekoračenja zakonskog roka za izdavanje obaveštenja od 15 dana od uredno podnesenog zahteva. Svi zainteresovani koji još uvek nemaju saglasnost HEP-a moraće čekati novi konkurs.
Ministarstvo unutrašnjih poslova i Agencija za komercijalnu delatnost predstavili su danas mobilnu aplikaciju Certilia preko koje će građani moći da predaju zahtev za pasoš, vozačku dozvolu, zatražiti dostavu dokumenata na kućnu adresu ili prijaviti novorođenu bebu. Početkom avgusta prošle godine Hrvatska je uvela nove eLične karte u sklopu Digitalne agende za Evropu, a one služe i za aktivaciju mobilne aplikacije Certilia, koja će smanjiti administraciju i olakšati građanima pristup javnim uslugama, naglašavaju iz Agencije u saopštenju. Nova aplikacija omogućiće korištenje mobilnog digitalnog identiteta i pouzdano udaljeno potpisivanje dokumenata, što će imati jednaku pravnu snagu kao lični potpis.
Strateške robne rezerve su popunjene 84 odsto, količina roba u njima značajno se povećala u odnosu na ranije, rekao je juče državni sekretar u Ministarstvu privrede Ivo Milatić na saborskom Odboru za privredu, podnoseći Izveštaj o stanju i upravljanju robnim rezervama za prošlu godinu, na koje članovi Odbora nisu imali primedbi. „Količinski su strateške robne rezerve prošle godine bile popunjene sa 48 odsto, a sada su na 84 posto, vidljivo je da se količina u rezervama značajno povećala“, naglasio je Milatić. Podršku Odbora dobio je konačan predlog novog Zakona o strateškim robnim rezervama koje se stvaraju u svrhu osiguravanja osnovnog snabdevanja stanovništva u doba ratnog stanja ili neposredne ugroženosti, u slučaju velikih prirodnih nepogoda i tehničko-tehnoloških i ekoloških katastrofa. Čine ih poljoprivredni, prehrambeni i neprehrambeni proizvodi te lekovi, vakcine, protivotrovi, medicinski proizvodi, medicinski materijal i zaštitna oprema koji su neophodni za život ljudi, a spisak robe koja čini robne rezerve određuje se Bilansom strateških robnih rezervi. Vlada je do sada imala obavezu revidirati Bilansu jednom u tri godine, a novim zakonom uređeno je da će to biti svake godine.
U Gradskoj većnici Grada Vukovara juče je upriličen susret gradonačelnika Ivana Penave s gradonačelnikom nemačkog grada Vache Martinom Milerom, zamenicom gradonačelnika i predsednicom Udruženja Caritas Danielom Tišendorf te predstavnicima grada Vahe koji poslednjih dana borave u Vukovaru. Udruženje Caritas iz grada Vaha je nakon rata Vukovaru pružilo pomoć, a solidarnost je urodila partnerstvom i prijateljstvom koje traje već 20 godina. Grad Vukovar i Vaha još od 2014. godine provode i poseban projekat s ciljem da mladi iz Hrvatske i Nemačke kroz zajedničko druženje upoznaju druge kulture i zemlje, sruše predrasude i stvore nova, trajna prijateljstva. Ove godine mladi Vukovarčani su 14 dana proveli u Nemačkoj, a prošle su mladi iz Nemačke boravili u Vukovaru. „Ova lepa priča je krenula davno, a pre gotovo 10 godina smo stupili u kontakt s gradom Vacha s namerom jačanja prijateljstva i saradnje. Od tada deca izmenjuju posete koje su u organizaciji crkve i gradova. Deca rade na projektima za opšte i javno dobro. Želimo da ova saradnja traje što duže te da naši gosti s lepim uspomenama napuste naš kraj“, rekao je gradonačelnik Penava i zahvalio predstavnicima Vache na dugogodišnjoj saradnji. Gradonačelnik Vahe Martin Miler zahvalio je Gradu Vukovaru na susretljivosti te istakao oduševljenje Vukovarom te načinom i brzinom na koji se on menja.
Povodom obeležavanja Svetskog dana turizma u dvorcu Eltz u Vukovaru održan je okrugli sto na temu Kultura, turizam i manifestacije u oživljavanju kontinentalne turističke ponude. Predsednica FIJET Hrvatske i potpredsednica Svetskog udruženja turističkih novinara i pisaca o turizmu Tina Eterović Čubrilo rekla je da je cilj okruglog stola promišljanje turizma u budućnosti u održivom razvoju, tradiciji i kulturno istorijskoj baštini. Okupljene je u ime Grada Vukovara pozdravila Kristina Bilić, pročelnica gradskog Upravnog odeljenja za privredu, te rekla da je kontinentalni turizam veliki potencijal, a na nama je da ga iskoristimo. Predsednik Gradskog veća Željko Sabo rekao je okupljenima da je Vukovar pre rata bio privredni i kulturni centar ovog kraja te je podsetio da je Svetsko udruženje novinara i pisaca 2011. godine Vukovaru i Muzeju vučedolske kulture dodelilo svoju najveću nagradu Zlatnu jabuku. Direktorka Turističke zajednice Grada Vukovara Marina Sekulić izrazila je zadovoljstvo što je FIJET za godišnje obeležavanje odabrao upravo Vukovar.