Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava i direktorka Razvojne agencije Vedrana Žilić danas su u gradskoj upravi održali konferenciju za medije na kojoj su izvestili o trenutnom stanju o dinamici ostvarivanja Intervencijskog plana grada Vukovara. Gradonačelnik je naveo da se ovaj plan sastoji od dva dela, jedan je struktura EU fonda za regionalni razvoj, odakle Grad povlači 150 miliona kuna, a drugi Evropski socijalni fond, odakle se povlači 30 miliona kuna. Ovim novcem finansirano je građenje nove pijace u gradu, centralne kuhinje dečjih vrtića, prenamenu Radničkog doma u Borovu naselju u nove prostorije Veleučilišta Lavoslav Ružička i obnovu fudbalskog stadiona, kao i atletski stadion te građenje Ekonomske škole, dok je direktorka Vure Vedrana Žilić dodala da je Intervencijski plan skuplji od 180 miliona kuna, koliko se povlači iz Evropskih fondova, te da je njihov zadatak pronaći ostatak sredstava.
U Vukovarsko-sremskoj županiji, prema podacima pristiglim do jutros u 8 časova, u poslednja 24 časa su 2 nove pozitivne osobe na COVID-19, 1 iz Tovarnika i 1 iz Starih Mikanovaca, a 1 osoba je preminula od COVID-19 bolesti. Ukupan broj obolelih osoba od početka epidemije je 368, od kojih je 160 osoba izlečeno, a 3 osobe su preminule. Trenutno je u županiji 10 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 135 osoba, te je ukupno testiranih do sada na području županije 5146. U samoizolaciji na području županije su 622 osobe, a policija je utvrdila 2 kršenja ove mere, o čemu je obavešten Državni inspektorat. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji pozitivno je 18 zdravstvenih radnika, 5 lekara, 8 medicinskih sestara i tehničara, 3 druga zdravstvena i 2 nezdravstvena radnika. U samoizolaciji iz sistema zdravstva je 47 radnika, 8 lekara, 13 medicinskih sestara i tehničara, 20 drugih zdravstvenih i 6 nezdravstvenih radnika.
Saborska zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov danas je u Saboru upozorila na posledice koje će imati odlazak firme Meggle iz Osijeka, te pozvala na hitno donošenje tzv. mlečnog paketa. „Treba hitno doneti tzv. mlečni paket, kako bi se zaustavio proces rastakanja sela, manjim i srednje velikim OPG-ovima treba povratiti ulogu glavnih nosioca proizvodnje mleka i mesa“, rekla je Jeckov u saborskoj raspravi na slobodnu temu. Naglasila je kako je važno očuvati mlekarsku industriju, ne samo u Slavoniji, nego i u celoj Hrvatskoj. Nije reč samo o proizvodnji mleka i mesa, nego i o negativnim efektima na razvoj i preživljavanje ruralnog prostora, gde govedarstvo i mlekarstvo imaju ključnu ulogu u opstanku sela, objasnila je i istakla da odlaskom firme Meggle iz Osijeka preti gašenje tradicionalne proizvodnje poslednje velike mlekare na istoku Hrvatske. Realnost je da će otkaz dobiti svih 160 radnika mlekare, a u neizvesnoj situaciji je i 280 kooperanata koji se pitaju šta će biti sa proizvodnjom, mlekom, životinjama, OPG-ovima, rekla je Jeckov.
Od jeseni će svi učenici ići u školu, a zatvaraće se samo one škole i razredi u koje se probije virus, piše današnji Jutarnji list. Mandat novog ministra nauke i obrazovanja Radovana Fuchsa počeo je u znaku intenzivnih priprema za organizaciju nastave od jeseni u školama i na fakultetima, navodi Jutarnji. Već tokom vikenda obavljeno je nekoliko konsultacija sa učesnicima u sistemu, a Fuchs sledećih dana u razgovore na tu temu planira uključiti što širi krug ljudi, od predstavnika agencija u sistemu obrazovanja, centralnih logističkih računskih mreža, epidemiologa, Nacionalnog štaba civilne zaštite do predstavnika sindikata, udruženja direktora, osnivača škola i ostalih. “Prioritet je povratak svih učenika i studenata u učionice od nove školske i akademske godine. Naravno, sve zavisi o epidemiološkoj situaciji, koju trenutno niko ne može predvideti, ali svakako želimo da svi budu u školama što je više moguće, uz osigurane sve sigurnosne mere”, ponovili su iz Ministarstva stav o tački koju je Fuchs označio ključnom te najavio da je do početka nove školske i akademske godine treba što detaljnije razraditi.
Fondacija Marin Čilić već petu godinu za redom u Vukovaru organizuje besplatni teniski kamp za decu u dobi od 7 do 14 godina. Osim širenja poruke o važnosti bavljenja sportom tokom cele godine, poruka zajedništva i važnost timskog rada jednako je važan cilj ovog projekta – rekla je direktorka Fondacije Marin Ćilić, Nevena Mrkonjić. Inicijator Tenis kampa u Vukovaru je Dino Ilečić, rođeni Vukovarčanin i bivši teniser, koji s obzirom na okolnosti uzrokovane virusom COVID-19, ove godine sa svojim kolegama trenerima iz Švedske neće biti u Vukovaru te je organizaciju preuzeo Teniski klub Borovo naselje i trener Pero Cvitković. Teniski kamp se i ove godine održava na terenima Teniskog kluba Borovo naselje. Treninzi će se odvijati u manjim grupama kako bi se lakše provodile epidemiološke preporuke. Kamp traje do 31. jula, a tokom trajanja kampa deca će, osim savladavanja elemenata i pravila tenisa, učiti i o vrednostima fair playa. Fondacija Marin Čilić i ove je godine podržala kamp te uz novčanu donaciju, donirala opremu svoga partnera firme HEAD.