Ministar odbrane Mario Banožić izjavio je juče da je uvođenje obaveznog vojnog roka, što je izazvalo brojne reakcije u javnosti, spomenuo “u kontekstu promišljanja o budućnosti Hrvatske vojske”. Reč je o planu koji se odnosi na ljudske resurse, rekao je Banožić, a da li je to obavezni vojni rok ili je to nekakav drugi model, to su teme za razgovor. Na ovu izjavu se osvrnuo i predsednik Republike Zoran Milanović poručivši da je Ustav jasan – ne postoji obavezan vojni rok. Dodao je da Ustav razrađuje dužnost da svi sposobni građani učestvuju prema sposobnostima, ali ne moraju ako to ne žele. Na pitanje mogu li vaspitne metode biti nekakav motiv, rekao je da se punoletne osobe više ne može vaspitavati. Vezano za finansijske aspekte mogućeg uvođenja obaveznog vojnog roka, naglasio je da bi to svakako bilo komplikovano i trebalo bi se pripremati nekoliko godina, a tu je niz logističkih i finansijskih pitanja. Uz to, sada postoji dobrovoljni vojni rok iz kojeg potiče baza hrvatske pričuve.
Stepenice i prilaz crkvi sv. Filipa i Jakova i Gimnaziji Vukovar uskoro će biti rekonstruisane. Osim građenja novih stepenica, projektom će se izgraditi i mesta za odmor. Postojeće stepenice u celini će se ukloniti i izvesti nove, a projektom je obuhvaćeno i potpuno okolno hortikulturno uređenje te javna rasveta. Ovo su prve stepenice na području Vukovara kojima je određeno ime. U znak zahvale zbog zasluga spašavanja i čuvanja kulturnih dobara grada Vukovara ove stepenice nose ime fra Marka Kurolta.
U okviru VukovART-a i Panonanet-a umetnici iz Španije, Švajcarske, Letonije, Nemačke i Rusije u Vukovaru oslikavaju 10 novih umetničkih dela, a četiri su već završena. Jedan od novooslikanih murala u Ulici Marina Držića je pod nazivom „Ostajemo“ i naslikali su ga španski umetnici iz umetničkog kolektiva Boa Mistura. Mural je posvećen činjenici da Vukovarčani ostaju u svom gradu uprkos svemu. To je jedna lepa poruka naših prijatelja iz Španije, rekao je gradonačelnik Vukovara Ivan Penava koji je sa saradnicima obišao novonaslikani mural te zahvalio svim umetnicima i saradnicima najavivši nastavak manifestacije. Ovogodišnje izdanje street art festivala održava se pod sloganom „Uplovi u luku umetnosti“, a sa ovogodišnjih 10 radova imaćemo 33 umetnička dela na ulicama Vukovara. „Cilj je da kultura podigne i preduzetništvo na viši nivo, odnosno da preduzetnici prepoznaju svoje mogućnosti koje im ovo pruža”, poručio je Siniša Mitrović, koordinator projekta VukovART.
PRONI Centar za socijalno podučavanje, u okviru programa “Info centar za mlade Vukovar”, dvanaestu godinu za redom organizuje Dane informisanja mladih pod nazivom „VuMi“, a glavni cilj je podići nivo informisanosti mladih o mogućnostima i izborima koji im se nude te ukazati javnosti na potrebu i dobrobit međusektorske saradnje u zajednici u svrhu razvoja kvalitetnijeg života mladih na području grada Vukovara. Prema rečima Voditelja Info centra za mlade Vukovar Gorana Jelenića kroz aktivnosti su mladi upoznati sa talijanskom i španskom kulturom i hranom, a održana je i online radionica o samozapošljavanju koju je organizovao Hrvatski zavod za zapošljavanje. VuMi2021 provodi se u okviru Evropske nedelje mladih, a finansiran je sredstvima Grada Vukovara.
Na Trgu Republike Hrvatske postavljena je putujuća izložba „Kornjača“ koja će u centru našeg grada biti do 7. juna. Izložba je zamišljena kao otvorena turneja po hrvatskim gradovima kojom se želi ukazati na problem zagađenja mora, pre svega Jadranskog, i to plastikom kao jednim od ključnih ekoloških problema. Sastoji se od skulpture morske kornjače izrađene od otpada izvađenog iz mora, a izrađena je na Akademiji likovnih umetnosti u Zagrebu pod vođstvom umetnice Manuele Pauk kojoj su se u izradi skulpture priključili studenti s Akademije. „Izuzetno je važno podići ekološku svest svih, ali pre svega naših najmlađih na kojima ostaje svet, a zbog opasnosti koja je duboko prisutna jer je nivo onečišćenja vazduha, zemlje i voda visok i sputava razvoj“, rekao je gradonačelnik Vukovara Ivan Penava te dodao da su ovakve akcije neophodne u naumu da se poveća svest o izbacivanju plastike iz upotrebe. Ivor Zidarić, član uprave Svetske organizacije za očuvanje okeana, mora, reka i jezera i predsednik udruženja Talas Kulture zahvalio je Gradu Vukovaru na podršci projektu rekavši da je cilj da se kornjača izrađena od otpada koji je izvučen iz Jadranskog mora prošeta po hrvatskim gradovima, pobudi znatiželju ljudi i podigne njihovu svest o očuvanju prirode i zaštite mora.
Hrvatski kajak kanu klub „Vukovar ’91“ Gradu Vukovaru poklonio je nekretninu površine 71m2 u Ulici Bana Josipa Jelačića zbog građenja spojne ceste od Ulice Bana Josipa Jelačića do aparata za pročišćavanje otpadnih voda koji je u izgradnji. „U duhu dosadašnje dobre saradnje s Gradom Vukovarom Upravni odbor Hrvatskog kajak kanu kluba „Vukovar ’91.“ odlučio je pokloniti nekretninu Gradu Vukovaru“, rekao je predsednik Hrvatskog kajak kanu kluba „Vukovar ’91.“ Vladimir Matić te dodao da je Odluka o poklanjanju zemljišta donesena u skladu s odredbama Statuta udruženja.
Na Svetskom prvenstvu u dizanju tegova za uzrast U20, koje se održava u Uzbekistanu 16-godišnji član Kluba dizača tegova Vukovar Nikola Todorović, osvojio je 16. mesto s čime su u vukovarskom klubu više nego zadovoljni. “Klub dizača tegova Vukovar je dao nekoliko mladih reprezentativaca, koji su predstavljali svoju zemlju na Kupu Evropske unije, Mediteranskom kupu, evropskim prvenstvima za uzraste U15, U17, U20, i za seniore, Olimpijskim igrama mladih u Argentini, ali nismo još imali predstavnika na svetskim prvenstvima. Sada se i to promenilo i u malobrojnoj hrvatskoj reprezentaciji bio je i Vukovarčanin Nikola Todorović koji je nastupio u kategoriji do 73 kg i rezultatima od 100 kg u trzaju, 120 u izbačaju, odnosno ukupno 220 kg čime se plasirao na izvrsno šesnaesto mesto”, obavestili su iz vukovarskog kluba.