U prvi razred srednjih škola u programe redovnog obrazovanja u školskoj godini 2023./2024. moći će da se upiše 48 762 učenika u 2190 razrednih odelenja, a prijave za letnji upisni rok počinju 29. maja, navodi se u odluci Ministarstva nauke i obrazovanja koja je upućena u javno savetovanje. Prema odluci, u gimnazijske programe predviđen je upis 11 129 učenika, u četverogodišnje strukovne 19 090 učenika, a u trogodišnje strukovne programe 6944 učenika. U trogodišnjim programima obrazovanja za vezane obrte u trajanju od tri godine ima mesta za 5206 učenika, a u petogodišnjim programima obrazovanja za sticanje strukovne kvalifikacije medicinske sestre opšte nege, odnosno medicinskog tehničara ima mesta za 1256 učenika. Ministarstvo je predvidelo da se u programe obrazovanja za sticanje niže stručne spreme može upisati 131 učenik, u prilagođene i posebne programe za učenike s teškoćama u razvoju 907 učenika, a u programe obrazovanja muzičkih i plesnih škola 1420 učenika. Učenici će se prijavljivati i upisivati elektronskim putem preko internet stranice Nacionalnog informacionog sistema prijava i upisa u srednje škole, a početak je 29. maja.
Predlog Zakona o jeziku ima samo šest članaka, a doradiće ga će Ministarstvo nauke i obrazovanja i Ministarstvo kulture i medija, piše Večernji list. Nakon što je Matica hrvatska pripremila predlog nacrta zakona o jeziku, premijer Plenković je potvrdio da će se na osnovu njega izraditi konačan predlog te se uputiti na javno savetovanje pa na usvajanje u Sabor i neće slepo pratiti predlog Matice. Izrađivanje konačnog zakonskog rešenja tek treba početi, a kako poručuju iz Matice hrvatske, konačna verzija trebala bi da bude gotova za nekoliko nedelja, piše Večernji list.
U probni rad je puštena brana koja ima ulogu poboljšavanja protoka vode i vodostaja reke Vuke, saopšteno je iz Gradske uprave Grada Vukovara. Radovi na uređenju obaloutvrde Vuke u centru grada su na samom kraju, i zato je bitno da zahvalimo svim građanima Vukovara na strpljenju i razumevanju koje su pokazali tokom godina izvođenja radova, navodi se u saopštenju.
Saborski zastupnik SDSS-a Boris Milošević je u slobodnom govoru u Hrvatskom saboru rekao da je Muzej žrtava genocida u Beogradu nedavno došao u posed originalnog spiska srpske dece, koje je u toku Drugog svetskog rata spasila Diana Budisavljević. „O deci koju je spašavala iz logora vodila je preciznu evidenciju koja joj je 1945. godine, odmah nakon oslobođenja oduzeta. Evidencija je sadržavala kartoteku s osnovnim podacima od oko 12 hiljada dece s nadom i svrhom da će ih nakon rata spojiti sa preživelim roditeljima ili rodbinom. Ta evidencija je smatrana izgubljenom i velika većina spašene i usvojene dece zapravo nikad nije saznala ništa o svojim roditeljima. Otkriće spiska koji sadrži abecedno podatke od oko 5800 dece koje je Diana Budisavljević spasila uz evidenciju porodica koja su decu usvajala i trag o postojanju detaljnije kartoteke je neverovatno velika stvar. Spisak je nastao u “Zavodu za gluvonemu decu” u Zagrebu u okviru “akcije Diane Budisavljević” i pre nekoliko dana je prvi put predstavljen javnosti, a u budućnosti bi trebao da bude i digitalno dostupan svima”, rekao je Milošević.
Zadnji je dan prijave za subvencionisane stambene kredite, a u emisiji U mreži Prvog je rečeno da je do sada u APN pristiglo 4740 zahteva od kojih je 2080 već obrađeno, odobreno ih je 1993, 81 zahtev je na dopunjavanju, a 6 je odbijeno. Siniša Vresk iz APN-a je ponovio da je iznos sredstava za ovu godinu 9,3 miliona evra za subvencije, te da će to biti dovoljno za sve odobrene zahteve. Rekao je i da je najveći interes za APN u Zagrebu, ali i da Osječko-baranjska županija do sada ima 2475 subvencija te da je tamo rođeno 800 dece. „Cilj ovog programa je bila i demografija zadržavanjem mladih porodica u Hrvatskoj”, rekao je Vresk i dodao da ljudi i dalje traže i kupuju nekretnine i u ruralnim sredinama. Rekao je i da je ovo zadnji krug APN-a u ovom obliku, ali čeka se ministarstvo da odgovori šta će biti dalje.
Koordinacija veća i predstavnika nacionalnih manjina Vukovarsko-sremske županije i Veće srpske nacionalne manjine Vukovarsko-sremske županije sutra organizuju obeležavanje Dana nacionalnih manjina Vukovarsko-sremske županije, koje se ove godine održava u Boboti. Kulturno-umetničkim programom i nacionalnim specijalitetima će se predstaviti Bošnjačko kulturno-umetničko društvo „Ljiljan” iz Rajevog sela, Udruženje Mađara grada Vukovara – Ženski pevački hor „Jesenja ruža”, KUD Joakim Hardi Petrovci, Udruženje Nemaca i Austrijanaca Vukovar – hor „Drei Rosen”, Slovačko kulturno-prosvetno društvo „Ljudevit Štur” iz Iloka, Zavičajno udruženje Srba Ozrena i Posavine iz Borova i Ukrajinsko kulturno-prosvetno društvo „Ivan Franko” iz Vukovara. Program počinje u 15 časova i 30 minuta otvaranjem štandova nacionalnih manjina na kojima će biti izložena tradicionalna hrana i rukotvorine, a kulturno-umetnički deo u 17 časova, nastupima društava.
Županijsko državno tužilaštvo u Vukovaru podiglo je optužnicu protiv 46-godišnjaka koji je u oktobru prošle godine u Vukovaru ubio 38-godišnju majku dvoje dece. Ženu je nekoliko puta izbo nožem, a prevezena je u bolnicu gde je ubrzo umrla. Kako navodi DORH, optuženi je 29. oktobra u ranim večernjim časovima stigao pred porodičnu kuću žrtve s kojom je bio u vezi, revoltiran što je preko telefona odbila susret s njim. Prvo joj je nožem izgrebao automobil, nakon čega je prišao ulaznim vratima kuće i izgrebao vanjsku stranu. Kada je žrtva došla pred ulazna vrata, 46-godišnjak joj je, s ciljem da je ubije, zadao više ubodnih rana od kojih je preminula u bolnici. U vrijeme ubistva neslužbeno se moglo čuti da je počinilac bio pod uticajem alkohola i droga, a tužilaštvo je za optuženog predložilo i produženje istražnog zatvora.