Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava i pročelnik upravnog odeljenja za komunalnu privredu Grada Vukovara Dražen Čulig danas su održali konferenciju za medije na kojoj su predstavili rezultate ankete, kojom su se građani imali priliku da odluče za jedan od dva modela koji će doprineti štednji zbog poskupljenja cena električne energije. Građani su mogli da izaberu jedan od dva modela-restrikciju javne rasvete ili poskupljenje komunalne nadoknade za sve građane. Gradonačelnik je rekao da je anketu potpisalo 665 građana, od čega se njih više od 95 odsto odlučilo za model restrikcije javne rasvete, odnosno gašenje svakog drugog rasvetnog stuba u noćnim časovima. Penava je istakao da je gašenje ulične rasvete već krenulo, ali da se ona neće odnositi na kružne tokove, raskrsnice, autobusne stanice i škole. Pročelnik Čulig je pozvao sve građane da se jave u Gradsku upravu ukoliko u vidu gašenja javnorasvetnih tela uvide problematične situacije. Rekao je da će se ugasiti preko 2000 rasvetnih tela širom grada, a građani sve problematične situacije mogu prijaviti u Gradsku upravu na broj telefona 456-584.
Upravno odelenje za poljoprivredu Vukovarsko-sremske županije organizovalo je sastanak s proizvođačima voća i povrća na lokaciji izgradnje Agrotehnološkog centra u Cerni. Sastanak je održan s ciljem da proizvođači obiđu i razgledaju buduću logističku podršku visoko dohodovnoj proizvodnji, te da na licu mesta dobiju informaciju o mogućnostima koje će im Agrotehnološki centar nuditi prilikom organizacije i finalizacije proizvodnje, a sve sa ciljem povećanja konkurentnosti. Pored toga namera je bila proizvođače upoznati s koristima osnivanja Proizvođačke organizacije, kao i ostvarivanjem poslovne saradnje s firmom AC d.o.o. u sklopu projekta Agrotehnološki centar Vukovarsko-sremske županije, budući da je više od 100 proizvođača iskazalo interes za saradnjom, dok je njih više od 80 izrazilo spremnost da bude osnivač i član proizvođačke organizacije u sektoru voća i povrća. Predavanje na temu Osnivanja proizvođačkih organizacija održao je Saša Paprika iz Službe za proizvođačke organizacije i hortikulturu Ministarstva poljoprivrede, dok je Mirko Bošković, direktor firme AC upoznao proizvođače sa širokim spektrom kultura voća i povrća koje će biti moguće doraditi i skladištiti, zatim i distribuisati, a sve zahvaljujući Agrotehnološkom centru. Kristijan Marukić, tehnički direktor firme AC održao je predavanje o tehnološkim mogućnostima koje će nuditi predmetne infrastrukture. Ovim projektom Vukovarsko-sremska županija će se snažno zauzeti za razvoj konkurentne poljoprivrede zasnovane na logističkoj podršci proizvodnje, kao održivoj organizaciji poljoprivrednih proizvođača.
Izbeglice iz Ukrajine smeštene u Hrvatskoj državni budžet će koštati ukupno 1,3 milijarde kuna, gruba je procena Ministarstva unutrašnjih poslova, piše Jutarnji list. Ta se cifra odnosi na okvirni godišnji trošak prihvatanja 20 hiljada izbeglica iz Ukrajine, koliko se Hrvatska ukupno obavezala primiti, iako ih je trenutno u Hrvatskoj, većinom u privatnim stanovima i manji deo u hotelima, preko 10 hiljada. “U ovom trenutku možemo govoriti tek o projekciji jer ne možemo pretpostaviti u kom odnosu bi bile odrasle osobe i deca”, navodi se u odgovoru MUP-a Jutarnjem listu. Prema obračunu MUP-a, svaka izbeglica iz Ukrajine u ovom trenutku državni budžet košta 143 kune po danu, a to je prosečna cena između troška odrasle osobe i deteta. S obzirom na to da je u Hrvatskoj trenutno smešteno 10 409 izbeglica, uglavnom žena i dece, državni budžet za njih izdvaja 1,44 miliona kuna dnevno. U to ulaze, kako su naveli iz MUP-a, troškovi smeštaja, zdravstvene zaštite, školstva i vrtića, jednokratne socijalne nadoknade, pomoć Crvenog krsta, troškovi prevoza ako osobe dolaskom u Republiku Hrvatsku nemaju osiguran prevoz, a najveći udeo onoga što država izdvaja za izbeglice, gotovo dve trećine, otpada na troškove smeštaja. Ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović prošle nedelje je doneo odluku da će svim stanodavcima koji u svoj stan prime izbeglice država plaćati troškove smeštaja i režija, 50 kuna po danu za samca i oko 100 kuna po danu za četveročlanu porodicu, a tu je i jednokratna pomoć za koju bi iz budžeta moglo ići do 20 miliona kuna, pojedinačno 2500 kuna za samca i 3500 za porodice, a oko 110 miliona kuna budžet će koštati zdravstveno osiguranje za izbeglice, piše Jutarnji list.
U Vukovarsko-sremskoj županiji, u poslednja 24 časa evidentirana je jedna nova pozitivna osoba na COVID-19, iz Pačetina, potvrđena PCR testiranjem, a nema preminulih. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 28 827, a preminulo ih je 469. Trenutno je u županiji 16 osoba na bolničkom lečenju, dok se u samoizolaciji nalazi 228 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-sremskoj županiji, 6 je pozitivnih osoba iz sistema zdravstva, dok je iz sistema obrazovanja obolelo 6 nastavnika i 49 učenika.
U okviru 2. kola Četvrte šahovske lige-grupa istok, ŠK Sloga Pačetin je kao domaćin pobedio ŠK Markušica, rezultatom 4,5:1,5. Kapiten Sloge, Zoran Jozić istakao je da je cilj pačetinskog kluba povratak u Treću hrvatsku šahovsku ligu.
Članovi Atletskog kluba Maraton Vukovar prošle su nedelje učestvovali na 4 trke. U sredu je na Dunavskom šetalištu održana prva od 5 trka „Kup grada Vukovara”, na kojoj je nastupilo 47 trkača, a najbrži je bio Josip Matezović član Ultramaraton kluba Mazator iz Slavonskog Broda. U subotu je u Vinkovcima održana trka “Vinkovci Orient Express” na kojoj je 3. mesto osvojio vukovarski trkač Kristijan Anđelić. U Zagrebu su juče održane 2 drumske trke, Supermaraton Zagreb-Čazma, dugačka 61,3 km i jedna od najzahtevnijih drumskih trka u Hrvatskoj, koju je po 5. put istrčao maratonac iz AK Maraton Vukovar Stjepan Čošić. Druga trka održana u Zagrebu bila je “7. Zagrebački prolećni polumaraton” koji su uspešno istrčali Siniša Busić, Tin Mujkić i Andrea Pavlović, svi troje članovi Atletskog kluba Maraton Vukovar.