
U Hrvatskoj je do jutros broj obolelih porastao za 49 i ukupno je zaraženo 635 ljudi. Četvero je ljudi dosad umrlo – ugostitelj iz Istre, muškarac iz Zagreba, žena iz Slavonskog Broda i žena iz Pule. Na respiratoru je 19 bolesnika, a oporavljenih je 45. Testirali smo 4938 bolesnika. Nažalost, preminulih je četvero. Noćas je preminula jedna bolesnica u Puli, rekao je danas na press konferenciji Nacionalnog štaba civilne zaštite ministar zdravstva Vili Beroš. Direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak osvrnuo se i na zagađenje vazduha u Zagrebu i istakao da je vazduh onečišćen u svim susednim državama. Reč je o sitnim česticama, koje mogu da uđu u grlo i izazivaju respiratorne probleme. Ovo zagađenje nema nikakve veze sa situacijom u Hrvatskoj, ono je došlo iz drugih zemalja’, rekao je Capak. Građanima je preporučio da ne planiraju nikakve aktivnosti na otvorenom, sve dok čestice koje zagađuju vazduh ne nestanu s područja Hrvatske. Direktorka Klinike za infektivne bolesti dr. Fran Mihaljević Alemka Markotić navela je da su zaraženi bolesnici većinom srednje blažih i srednje težih stanja, da imaju 10 osoba na respiratoru u Klinici, te da je jedna osoba kritično. Ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović rekao je da trenutno nisu u planu nikakve nove mere. Uspeh mera zavisi od toga kako se one provode, a to je posao svakog građanina. I dalje ćemo kontrolisati da taj rast, koji je veći i dalje bude linearan i da ne postane eksponencijalan”, istakao je Božinović.
U današnjem saopštenju Štaba civilne zaštite Vukovarsko-sremske županije navedeno je da na našem području nema novozaraženih i da su za sada 3 osobe obolele od koronavirusa. Čekaju se rezultati 20 uzoraka, koji su poslani juče na testiranje. Pod merama samoizolacije nalazi se 1054 osoba, a bilo je i 5 dojava o kršenju mera samoizolacije, koje su se utvrdile kao neobjektivne. U objektima za karantenu nalazi se 8 osoba, među kojima su 2 vozača kamiona. U izdvojenoj ordinaciji u Vukovaru nije zaprimljen nijedan poziv građana, dok je u vinkovačkoj ordinaciji bilo pet poziva. Zavod za hitnu medicinu VSŽ nije prevezao nijednu osobu sa sumnjom na virus COVID -19, navedeno je u saopštenju Štaba civilne zaštite naše županije.
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) obavešten je da se pojedini izabrani doktori primarne zdravstvene zašite (PZZ) ne pridržavaju ugovornih obaveza i nisu dostupni svojim pacijentima u delu radnog vremena ili uopšte nisu dostupni. Iz tog razloga, HZZO je pokrenuo tzv. telekomunikacijske kontakt-kontrole poštivanja radnog vremena izabranih doktora PZZ-a. Kontrolori HZZO-a obavljali su telefonska proveravanja prisutnosti na poslu, proveravali su spajanje izabranih doktora na CEZIH, odnosno vremensku prisutnost na radnom mestu, kao i prijavljivanje zamena u slučaju sprečenosti za posao.U trenutnoj situaciji bitno je da izabrani doktori budu svesni da su deo ugovorne javno zdravstvene mreže i da se radno vreme mora poštivati radi dostupnosti, posebno u propisivanju terapije za osobe koje boluju od hroničnih bolesti. Takođe, neophodno je da budu dostupni i drugima, koji provode zdravstvene usluge, kako bi pravovremeno razmenjivali bitne informacije u ovoj epidemiološkoj situaciji.U tri dana izvršeno je približno 1500 telefonskih kontrola. Utvrđeno je da je vrlo visoki procenat ugovornih doktora dostupan u punom radnom vremenu svojim pacijentima, što je u skladu s uputstvom ministra zdravstva. HZZO dnevno prati epidemiološku situaciju te će i dalje kontrolisati stanje na terenu i neće tolerisati odstupanja u odnosu na uputstva ministra zdravstva i Kriznog štaba”, poručeno je iz HZZO-a.
Predsednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković rekao je juče, komentarišući mogućnost uvođenja vanrednog stanja zbog koronavirusa, da će Sabor povući i tu meru ukoliko bude potrebno, ali se u ovom trenutku može raditi prema drugim odredbama Ustava. Upitan da li će biti prihvaćeni opozicioni amandmani na zakon o elektronskom praćenju osoba u samoizolaciji, kako bi bio usvojen dvotrećinskom većinom, Jandroković je odgovorio da misli kako taj zakon ne treba da bude donešen dvotrećinskom većinom. Smisao zakona nije oduzimanje slobode ni smanjivanje demokratije, već je to neophodna mera, kako bi se onemogućilo širenje epidemije koronavirusa. Cilj je zaštititi građane i njihovo zdravlje, ali s obzirom na primedbe tražimo što širu saglasnost oko toga, pa idemo u drugo čitanje. Uzeli smo još neko vreme kako bi napravili najbolji mogući zakon, ali ključno je u ovom trenutku da zaštitimo zdravlje građana”, poručio je predsednik Parlamenta.
Zahvaljujući onima, koji se neodgovorno ponašaju te tako ugrožavaju i sebe i druge, državni budžet postao je bogatiji za 114.738 kuna. Toliko je, prema podacima Državnog inspektorata, u više od 20 prekršajnih naloga, do sada naplaćeno od onih koji su uhvaćeni da ne poštuju mere samoizolacije.U Državnom inspektoratu pojašnjavaju da su oni, koji su do sada platili novčanu kaznu, koja iznosi od 8000 kuna naviše, koristili mogućnost plaćanja u roku od tri dana, jer onda ne plate punu kaznu nego dve trećine iznosa.Prema podacima MUP-a sada je u samoizolaciji približno 13.000 osoba, a MUP je dosad primio i 781 dojavu o kršenju mera samoizolacije. Oni po dojavi izlaze na teren u proveravanje te javljuju Državnom inspektoratu šta su utvrdili, a inspektori onda pišu prekršajne naloge.
Gradska biblioteka Vukovar prva će u našoj županiji pokrenuti on-line posuđivanje e- knjiga. S obzirom da su Biblioteka i njeni ogranci zatvoreni za direktan rad s korisnicima, zbog prevencije širenja zaraze koronavirusom, biblioteka je za sve svoje korisnike uvela novu, inovativnu uslugu. Reč je o besplatnom on line posuđivanju e – knjiga, koja će krenuti u realizaciji u ponedjeljak, 30. marta, a svim će članovima biti omogućeno 100-ak naslova, objasnila je direktorka Gradske bibliotekeJelena Miškić. Dodala je kako će se iz dana u dan truditi da pune bazu raznim naslovima, te da trenutno imaju naslove koji su u kategoriji lakšeg čitalačkog štiva, ljubavne i kriminalističke romane, naučnu literaturu i školsku lektiru. Knjige se mogu posuditi na mesec dana, a ograničeno je na tri knjige u tih mesec dana, rekla je Miškić. Za prijavu i korištenje usluge biće potreban broj iskaznice i PIN, koji će članovi moći da zatraže putem e-maila, koji će objaviti s uputstvima.
Iz zatvora Lepoglava jutros je pušten osuđeni za ratni zločin Dragan Vasiljković, poznatiji kao kapetan Dragan, koji je potom upućen iz Hrvatske u Srbiju. Vasiljkovića su u Lepoglavi u ranim jutarnjim časovima preuzeli policajci, koji su ga prebacili do graničnog prelaza Bajakovo, pa jke tako, kako navode mediji, proteran iz Hrvatske na osnovu rešenja sa zabranom ulaska i boravka na području Evropskog ekonomskog prostora u trajanju od 20 godina.U Ministarstvu pravosuđa potvrdili su da je Vasiljković pušten nakon što je odslužio zatvorsku kaznu.Vasiljković je pravomoćno osuđen na 13,5 godina zatvora zbog ratnog zločina u Kninu i Glini tokom rata u Hrvatskoj. S obzirom da mu je u izdržavanje kazne uračunato i vreme provedeno u ekstradicionom zatvoru u Australiji od osam godina i devet meseci te u istražnom zatvoru u Hrvatskoj, kazna mu je istekla u martu ove godine. Ranije su mu u čak tri navrata odbijani zahtevi za uslovnim prevremenim otpuštanjem.