Premijer Andrej Plenković obratio se sinoć javnosti, uoči stupanja na snagu novih epidemioloških mera protiv Covida-19, naglasivši da je zbog globalne pandemije i Hrvatska morala da prilagođava svoje društvene aktivnosti, privredu i upravljanje da bi zaštitila zdravlje i živote građana. “Pandemija koronavirusa koja je ove godine pogodila celi svet, promenila je naš način života. Dolaskom jeseni pandemija se ubrzala, kao i u celoj Evropi, zbog čega smo postepeno postrožavali mere. Borbu protiv koronavirusa zasnivamo na poverenju između građana i države”, istakao je sinoć predsednik Vlade u obraćanju javnosti putem Hrvatske televizije. Dodao je da su dosadašnjim merama nastojali da očuvaju što normalniji život hrvatskih građana, trudeći se da se izbegne potpuno zatvaranje i policijski čas kakav trenutno imaju brojne evropske države. Od noćas su na snagu stupile nove, rigoroznije mere sa ciljem suzbijanja epidemije, čiji je cilja, dodao je Plenković, zaštititi zdravlje, spasiti živote ljudi i smanjiti opterećenje u zdravstvenom sistemu”. “Da bismo u tome uspeli, moramo učiniti sve da zaštitimo najugroženije među nama i zato moramo ponovo osvestiti ljude na opasnost koja preti od ovog virusa”, rekao je premijer. Izrazio je žaljenje što će mere pogoditi brojne radnike i preduzetnike, koji su tokom ove godine već podneli žrtvu.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković rekao je sinoć u obraćanju javnosti da razume nezadovoljstvo svih onih koji će zbog epidemiološke situacije privremeno obustaviti svoje uobičajeno poslovanje. “Prema našim podacima, ove mere dotaknuće gotovo 85 hiljada, odnosno pet i po odsto svih zaposlenih u Hrvatskoj”, dodao je Plenković i podsetio da je Vlada od početka pandemije donela brojne mere za očuvanje više od 630 hiljada radnih mesta i 107 hiljada preduzeća. “I ovaj će put Vlada, kroz konsultacije s predstavnicima različitih udruženja privrednika, doneti novi paket mera za podršku privredi. Time ćemo omogućiti da se prebrodi ovaj zahtevan period i ne ugrozi egzistencija brojnih porodica. Nastavićemo s merom podrške očuvanja radnih mesta, u iznosu od 4 hiljade kuna po radniku – tokom obustavljanja rada, uz oslobađanje plaćanja doprinosa”, naglasio je premijer te najavio da će se osigurati i dodatna sredstva za “covid-kredite” putem Hrvatske agencije za malu privredu, čime će se preduzetnicima osigurati likvidnost. Doneće se i nove mere za pravednu nadoknadu troškova za one, koji imaju privremeno obustavljanje rada.
Voditelj lekarskog tima Arene Zagreb Davor Vagić rekao je da će prvi pacijenti u stacionar zagrebačke Arene doći u subotu,odnosno danas, a pripremili su 100 kreveta. rekao kako su zajedno s Hrvatskom vojskom i Civilnom zaštitom pripremili Arenu pre tri nedelje, a sada su, u skladu sa epidemiološkom situacijom i povećanjem broja zaraženih i pacijenata u bolnicama, odlučili da Arena ide u aktivaciju danas. “Prvih dana to će najverovatnije biti 30 do 40 pacijenata, s tim da smo za sada priredili 100 kreveta s mogućnošću proširenja na 270 kreveta”, rekao je i dodao kako su ljudski potencijali planirani za 100 kreveta. U stacionar zagrebačke Arene biće premešteni pacijenti iz Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” i Kliničke bolnice Dubrava. Rekao je da će u početku dolaziti pacijenti s blažom kliničkom slikom i da je Arena jedna vrsta pomoći bolničkom sistemu jer je reč o pacijentima, koji su pred kraj lečenja i imaju još nekoliko dana da se u potpunosti izleče. Na ovaj način biće oslobođeni kreveti u bolnicama za teže pacijente.
Ministarstvo nauke i i obrazovanja (MZO) pripremilo je izmene u kalendaru školske godine prema kojima će školski praznici u januaru biti produženi za nedelju dana, čime će se odustati od drugog dela praznika, koji su bili predviđeni u februaru. Ministarstvo će iduće nedelje u javno savetovanje uputiti predlog izmene Odluke o početku i završetku nastavne godine, broju radnih dana i trajanju odmora učenika osnovnih i srednjih škola za školsku godinu 2020./2021. Izmenama će biti predviđeno da se školski praznici u januaru produže za nedelju dana, dakle učenici bi se u klupe umesto 11. trebali da vrate 18. januara. Time bi se odustalo od drugog dela zimskih praznika.Prema odluci o početku i završetku nastavne godine, donešenoj u maju, učenici su zimski odmor trebali da koriste u dva dela – prvi od 24. decembra do 8. januara, a drugi od 23. do 26. februara.
U organizaciji KUD Sloga, sinoć je u Ružičkinoj kući u Vukovaru održan „Festival lijepe riječi”-Vukovar 2020. Prema rečima predsednika Sloge, Branislava Bijelića, radi se o manifestaciji, koja već drugu godinu zaredom okuplja učenike osnovnih škola iz cele Hrvatske, koji nastavu pohađaju po A i C modelu i nastoji ih uključiti u priču izražavanja na maternjem jeziku i pismu, odnosno njihov zadatak je i ove godine bio pisanje poezije ili proze, te recitatorski nastup. Voditeljka projekta, Danijela Atlagić, profesorka srpskog jezika i književnosti dodala je da je cilj ujedno i povezivanje dece i nastavnika u druženju i razmeni iskustava te da je ove godine na Festival pristiglo tridesetak radova proze i poezije dok se za nastup prijavilo i 16 recitatora. KUD Sloga je manifestaciju „Festival lijepe riječi” realizovalo kao projekat uz podršku Ministarstva nauke i obrazovanja, a ove se godine, zbog epidemioloških razloga, umesto dva, održavao tokom jednog dana. Najuspešniji učenici u svojim kategorijama nagrađeni su peharima.