U Hrvatskoj po pitanju afričke svinjske kuge trenutno nije moguće nikakvo opuštanje mera jer nema naznaka da je situacija pod kontrolom. Stav je to Evropske komisije i njihov odgovor na pitanje Jutarnjeg lista da li je tačno da je Komisija pozitivno ocenila sve dosadašnje postupke Ministarstva poljoprivrede, kako to često ističu ključni ljudi ministarstva. Novo širenje afričke svinjske kuge znak je pogoršane, a ne poboljšane situacije. Opuštanje ne bi bilo dobro za Hrvatsku, nego bi moglo da ima negativne posledice, kako za Hrvatsku tako i za ostatak Unije. Zato zasad nije moguće bilo kakvo popuštanje mera. Međutim, Komisija je spremna da pomogne i zatražila je od Hrvatske da pošalje predlog revizije i dodatne informacije o epidemiološkoj situaciji u vezi s ASK te rezultate kontrolnih aktivnosti koje su dosad provedene u pogođenim županijama, odgovorili su iz predstavništva Evropske komisije u Hrvatskoj. Iz odgovora proizlazi da plan Ministarstva poljoprivrede da se nakon 20. novembra otvori promet svežim svinjskim mesom u Vukovarsko-sremskoj, Osječko-baranjskoj i Brodsko-posavskoj županiji, koje su pogođene bolešću domaćih svinja, sigurno neće biti u potpunosti ostvaren. Naime, za Vukovarsko-sremsku i Brodsku županiju ta je opcija ostala otvorena, ali za Osječko-baranjsku je definitivno odbijena. Primena zona ograničenja u Hrvatskoj produžena je do 26. novembra 2023. za Vukovarsko-sremsku i Brodsko-posavsku županiju. Zone ograničenja za Osječko-baranjsku županiju primenjuju se do 12. januara 2024. godine.
Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava izazvao je pažnju najavom da će ove godine Kolonu sećanja da predvode pripadnici HOS-a, kao i plakatom na kojem je istaknuto slovo “U”, što je za N1 prokomentariso i politički analitičar Žarko Puhovski. Reč je o čoveku, koji je privatizovao Vukovar i ponaša se kao da je njegov gazda, kao da mu je Vukovar OPG. I to radi već dugo. Najpre je svoju funkciju interpretirao kao grobljonačelnik jer se većinom bavio mrtvima, a sad želi svetonazorski zaustaviti od dolaska u Vukovar sve koji su nepodobni i kojima smeta “Za dom spremni”. Drugim rečima, Penava je falsifikovao Ivana Gorana Kovačića pa je umesto poziva “Niko da ne dođe, do prijatelj drag.” proklamovao novu verziju “Niko da ne dođe, do ustaša drag.”, rekao je Puhovski, a što se samog plakata tiče, za analitičara dileme nema. Po mom bi sudu trebao da bude zabranjen. Barem bi ga trebao razmotriti DORH. Ali, na kraju, ispađće da stradavaju klinci, koji pevaju ustaške pesme, a oni koji rade ozbiljne stvari su izvan organa represije, naglasio je Puhovski.
Na Baniji je ukupno 509 kuća u državnom vlasništvu za obnovu. Ugovoreno ih je 78,321 je u nabavi radova dok je 110 u fazi projektovanja. Koliko će stajati njihova obnova zavisiće od cena građevinskog materijala, a u Hrvatskoj privrednoj komori ističu da one jako variraju. Ono što vidimo u Ministarstvu građevine, sve konkurse koji puno premašuju predviđene cene oni ih poništavaju što je u redu, jer su to novci na koje treba paziti, rekla je Mirjana Čagalj, šefica Komore građevinara pri Hrvatskoj privrednoj komori. Do sada je završeno gotovo 130 zamenskih porodičnih kuća, a aktivno je više od 1300 gradilišta. Administracija više nije glavni problem obnove već je tu i radna snaga. Imamo određenih problema sa provođenjem javnih nabava u smislu zainteresovanosti građevinske operative i isto tako cena odnosno ponuda i iznosa koje dobijamo na te javne nabave. U ovom trenutku vršimo razgovore i razmišljamo o mogućnosti uvođenja stranih radnika, istakla je Orlićeva.
Domaćinstva u Evropskoj uniji plaćala su u prvoj polovini godine najvišu cenu gasa i struje otkada je Eurostat počeo da objavljuje podatke, a Hrvatska je bila među zemljama s najnižim cenama, znatno ispod evropskog proseka. Prosečna cena struje za domaćinnstva u EU-u porasla je u prvih šest meseci za 14,2 % u odnosu prema istom periodu 2022., dostigavši 28,9 evra za 100 kilovatčasova. U drugoj polovini 2022. porast je bio za 19,8 %. Prosečna cena gasa bila je u periodu od januara do juna 37,7 % viša nego u istom prošlogodišnjem periodu i iznosila je 11,87 evra za 100 kilovatčasova. U drugoj polovini prošle godine bila je više od 45 %. Cene oba energenta na najvišem su nivou otkad Eurostat objavljuje podatke. Napominju da poskupljenje u ovoj godini odražava snažan rast cene prirodnog gasa u uslovima smanjenog uvoza iz Rusije i potražnje za drugim dobavljačima. U Hrvatskoj su domaćinstva u prvih šest meseci struju u proseku plaćala 14,8 evra za 100 kilovatsati, a kada se uključe svi nameti, 9,3 % više nego 2022. u istom periodu.
Pomeranjem kazaljki sata za jedan čas unazad odnosno s 3 na 2 sata, noćas završava letnje i počinje zimsko računanje vremena. Menja se i period tarifa za obračunavanje električne energije, a obavezna je i vožnja automobila s upaljenim svetlima i tokom dana. Povratkom na zimsko računanje vremena, više tarife za obračunavanje električne energije su od 7 do 21 čas, dok se po nižoj ceni struja obračunava od 21 do sedam časova ujutro.
Pravoslavni vernici juče su obeležili praznik Prepodobne matere Paraskeve – Svetu Petku, za koju se veruje da posebno štiti žene, decu i starije osobe. Praznik je molitveno, uz brojne vernike, obeležen na Dobroj vodi u Vukovaru u hramu Prepodobne matere Paraskeve. Svetu arhijerejsku liturgiju služio je episkop osečkopoljski i baranjski Heruvim uz sasluženje više sveštenika naše eparhije.Nakon liturgije, osvećen je Parohijski centar druge vukovarske parohije. Izgradnja Parohijskog centra trajala je gotovo deset godina, a radove je finansirao Fond za obnovu i razvoj grada Vukovara, sa približno sedam miliona kuna. U ovom reprezentativnom zdanju, prostorije su na korištenje dobili i vukovarski pododbor SKD Prosvjeta pododbor te Vukovarsko srpsko pevačko društvo Javor. Osvećenju su prisustvovali predstavnici političkog i društvenog života srpske zajednice.