Sa 12 glasova za i 6 protiv prihvaćen je zaključak gradonačelnika Vukovara Ivana Penave da nije dostignut stepen razumevanja, solidarnosti, snošljivosti i dijaloga među građanima Vukovara, pripadnicima hrvatskog i srpskog naroda. Nije bilo povišenih tonova, rasprava je otišla u smeru pitanja školstva. Tonovi su bili mirni”, rekao je gradonačelnik i dodao da se uglavnom pričalo o modelu prihvatljivosti toga šta se uči u školama, kakvo je gradivo i slično. Komentarisao je i zaključak da nije dostignut stepen razumevanja, solidarnosti, snošljivosti i dijaloga među građanima Vukovara, pripadnicima hrvatskog i srpskog naroda. “Moj zakjlučak je na tom tragu, da se nisu stekli potrebni uslovi. To ne smatram mojim mišljenjem, to su činjenice i niko me u tome ne osporava”, rekao je Penava. Svoj komentar dao je i gradski većnik SDSS-a Srđan Kolar, rekavši da se ova stranka neće odreći traženja prava za pripadnike srpske nacionalne manjine u Gradu Vukovaru. Prozvao je gradonačelnika da nije ništa uradio po pitanju normalizacije odnosa u Gradu među pripadnicima dva naroda, te naglasio da su ovaj puta tema bile i škole. Kolar je dodao da se na sednici Gradskog veća mogao čuti i stav da su škole koje pohađaju deca koja nastavu slušaju na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu „leglo segregacije i mržnje” što je on kategorički odbio. Osim većnika SDSS-a, protiv gradonačelnikovog zaključka bila su i dva većnika SDP-a te većnik Živog zida. Kolar je zaključio da gradske vlasti čekaju da prođe vreme, očekujući da će novi popis stanovništva iduće godine pokazati da je Srba u Vukovaru manje od 1/3, pa samim tim i gube prava na dvojezičnost.
Zbog novih epidemioloških mera koje je propisao Nacionalni štab civilne zaštite, a koje se odnose na okupljanja u zatvorenom prostoru, današnja sednica Gradskog veća Vukovara održala se bez prisutnosti medija u Ružičkinoj kući. Sednici je prethodio Aktuelni čas na kojem se razgovaralo o privrednoj problematici s naglaskom na pripremu novog paketa mera za ugostitelje i turizam na području Grada, čiji su troškovi upravo najveći u segmentu privrede. Takođe se razgovaralo o dolasku pozivnog centra Croatia osiguranja u Vukovar čijim bi se dolaskom otvorilo 50 radnih mesta. -To je četvrta velika firma koja dolazi u Vukovar u smislu pozivnog centra na nacionalnom nivou, što nas izuzetno raduje – izjavio je gradonačelnik Penava. Neizostavno pitanje je bilo vezano za investiranje u hotel Dunav, što je po Penavinim rečima prevažna tema za Grad Vukovar. -Sa velikim nezadovoljstvom gledamo na ponašanje Vlade Republike Hrvatske i ministarke kulture oko ovog problema – rekao je Penava.
U Hrvatskoj je u posljednja 24 časa zabeleženo 2378 novih slučajeva zaraze koronavirusom, a 23 osobe su umrle, što je najviše od početka epidemije u Hrvatskoj, saopštio je jutros Nacionalni štab civilne zaštite. Najviše zaraženih i danas je iz Zagreba, 555. Broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj trenutno je 12 736, a među njima je 932 pacijenata na bolničkom lečenju, dok je na respiratoru 68 pacijenata. Od 25. februara, kada je registrovan prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, zabeleženo je 40 999 osoba zaraženih koronavirusom, od kojih je 493 umrlo. Ukupno se oporavilo 27 770 osoba, od toga 930 u poslednja 24 časa. U samoizolaciji su trenutno 14 924 osobe. Do danas je ukupno testirano 466 315 osoba, od toga 8589 u poslednja 24 časa.
U Vukovarsko-sremskoj županiji, prema podacima koji su stigli do jutros u 8 časova, u poslednja 24 časa je 45 novih pozitivnih osoba na COVID-19. Između ostalih, 11 zaraženih je iz Vinkovaca, 4 iz Vukovara, 2 iz Borova i Ostrova te po 1 iz Trpinje i Bogdanovaca, a preminulih osoba nema. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 1720, od kojih je 1320 osoba izlečeno, a 20 preminulo. Trenutno je u županiji 31 osoba hospitalizovana zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 244 osoba, te je ukupno testiranih do sada 16 417. U samoizolaciji je 1006 osoba, a policija je juče utvrdila jedno kršenje mere, o čemu je obavešten Državni inspektorat. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 29 radnika iz sistema zdravstva, a 44 su u samoizolaciji. Iz sistema obrazovanja ukupno je obolelo 11 nastavnika i 19 učenika, dok je u samoizolaciji 39 nastavnika i 464 učenika, navodi se u redovnom izveštaju Štaba civilne zaštite Vukovarsko-sremske županije.
Sindikati zaposlenih u zdravstvu, socijalnoj brizi i obrazovanju odbili su danas predlog Vlade da se odloži planirano povećanje osnovice plata i da se ne isplate božićnice, smatrajući to neprimerenim u ovom trenutku. “U okolnostima s nikad gorom epidemiološkom situacijom, mislim da treba razmišljati kako što više dati, kako ljudima zahvaliti za ono šta rade, nikad više nisu radili nego što rade sada. Situacija je gora nego što je bila u proleće, bojim se da će biti još gora. U takvoj situaciji predlagati odlaganja ili nešto što je već bilo planirano ne isplatiti, o tome ne možemo razgovarati ozbiljno”, rekla je novinarima predsednica Hrvatskog lekarskog sindikata Renata Čulinović-Čaić nakon sastanka s predstavnicima Vlade. Dodala je kako nisu raspravljali o smanjenju božićnice, već će sindikati svojim članovima predstaviti predlog Vlade da se ona uopšte ne isplati ove godine. Predsednica Glavnog Veća Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i medicinskih tehničara Anica Prašnjak je rekla da su u ime medicinskih sestara tražili stimulaciju, dodatno nagrađivanje, te da bi svi zaposleni u zdravstvu trebali dobiti nagradu, odnosno božićnicu i regres. Predsednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske Branimir Mihalinec smatra kako u ovom trenutku nema ekonomskih i privrednih razloga da sindikati pristanu na odlaganje povećanja osnovice, što je ugovoreno za 1. januar 2021. godine. “Nismo spremni razgovarati da uopšte nema božićnice, smatramo da je božićnica od 1500 kuna opravdani iznos koji će pomoći zavrtiti hrvatsku privredu”, rekao je Mihalinec.
Srpska napredna stranka je donela odluku da narodni poslanik Miodrag Linta ne bude više Predsednik Odbora za dijasporu i Srbe u regionu u novom sazivu Skupštine Srbije.Na konstituvnoj sednici održanoj u ponedeljak članovi Odbora su za novog predsednika Odbora za dijasporu i Srbe u regionu izabrali narodnog poslanika Milimira Vujadinovića iz poslaničke grupe „Aleksandar Vučić – za našu decu“, dok je za zamenika predsednika izabrana narodna poslanica Justina Pupin Košćal, iz poslaničke grupe Socijalistička partija Srbije.Linta će biti i dalje jedan od članova Odbora za dijasporu i Srbe u regionu.Linta će se i dalje beskopromisno i posvećeno boriti da se osnuju nove državne institucije (Ministartsvo za Srbe u regionu i Kancelarija za pomoć osumnjičenim i optuženim Srbima za ratne zločine…) i da se reši stambeno pitanje svih proteranih Srba, saopštila je Informativna služba Saveza Srba iz regiona.