Članovi vukovarskog Gradskog odbora SDP-a podržali su na sinoćnoj sednici da kandidat te stranke za gradonačelnika Vukovara na predstojećim lokalnim izborima bude bivši gradonačelnik Željko Sabo. Na sednici Gradskog odbora članovi vukovarske gradske organizacije jednoglasno su podržali kandidaturu Saboa, koji je bio osuđen zbog pokušaja podmićivanja gradske većnice u vreme dok je bio gradonačelnik. Od 18 članova, sednici Gradskog odbora prisustvovalo je njih 12 te jednoglasno podržalo kandidaturu Saboa. “Ljudi su me podržali i kako da ne prihvatim kandidaturu? Gradska organizacija provela je anketu među našim članovima u Vukovaru da vide podržavaju li me. Od 408 članova, 371 ili 91 odsto mi je svojim potpisom dalo podršku”, rekao je Sabo nakon sednice rekavši i kako nisu istiniti navodi pojedinih medija kako je na sednici iz stranke “izbačeno” više od stotinu članova. “Proveravanjem stanja članstva na terenu ustanovili smo kako je 13 naših članova umrlo, 30 ih se izjasnilo da ne žele više biti članovi SDP-a, a 63 ih se odselilo iz Vukovara. Te ljude smo brisali iz evidencije i to je to”, objasnio je Sabo. Na pitanje šta očekuje od današnje sednice Predsedništva stranke, na kojoj bi se navodno trebala doneti odluka o raspuštanju vukovarske organizacije, Sabo je rekao da očekuje da pobedi razum. Članica Predsedništva SDP-a Biljana Gaća, koju mediji spominju kao moguću poverenicu SDP-a u Vukovaru, izjavila za Hinu kako je odluka Gradskog odbora SDP-a Grada Vukovara o podršci kandidaturi Željka Saboa u svakom slučaju legitimna. “Predsedništvo SDP-a Hrvatske ima svoj stav i na osnovu njega ćemo dalje i delovati”, poručila je Gaća dodajući kako nema lično ništa protiv Željka Saboa, ali je razočarana njegovim postupcima koji, kako je ocenila, idu na štetu SDP-a.
Potpredsednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić rekao je sinoć da Željko Sabo, čiju je kandidaturu jednoglasno podržala vukovarska organizacija stranke, neće biti kandidat SDP-a za gradonačelnika Vukovara. Predložili smo vukovarskoj gradskoj organizaciji da predlože nekog drugog kandidata. Oni su ipak predložili gospodina Saboa. Na nacionalnom Predsedništvu ćemo taj problem rešiti tako da gospodin Sabo neće biti naš kandidat za gradonačelnika, poručio je Hajdaš Dončić.
Srpsko narodno veće otvorilo je juče u Glini SNV-ovu Banijsku kuću u kojoj će pružati pravnu, socijalnu i humanitarnu pomoć te prikupljati podatke za obnovu i razvoj tog područja pogođenog razornim zemljotresom. Reč je o prvoj kući podignutoj u tom delu Gline i zaštićenom spomeniku kulture, koju je SNV obnovio koliko je neophodno da bi tu bilo sedište SNV-a za taj dio Banije, rekao je predsednik SNV-a Milorada Pupovca, napominjući da će tu biti sedište pododbora Prosvjete. Ocenio je da je pitanje obnove i razvoja Banije pitanje biti ili ne biti našeg društva i države.
Antifašistička liga i dvadesetak udruženja civilnog društva zatražile su juče da što pre počne saborska procedura donošenja zakona o zabrani i krivičnom kažnjavanju upotrebe ustaških obeležja i simbola, negiranja koncentracionih logora i veličanja ustaških zločinaca. Povodom Međunarodnog dana sećanja na žrtve holokausta, udruženja su zatražila i da Ministarstvo branitelja prestane finansirati Društvo za istraživanje trostrukog logora Jasenovac, za koje kažu da “negira ustaške zločine”, a od Skupštine Grada Zagreba da se na spomeniku žrtvama koji se upravo gradi u centru Zagreba, istakne natpis: “Žrtvama nacističkog i ustaškog režima. 1941. – 1945.“, na latinici, ćirilici, te na romskom i hebrejskom jeziku.
Hrvatski sabor će danas nastaviti s radom raspravom o efektima mera iz Zakona o zaštiti građana od zaraznih bolesti tokom epidemije covida-19 za period od 11. marta 2020 do 15. januara 2021. godine te izjašnjavanjem o amandmanima na Zakon o obnovi zemljotresom pogođenih područja.U izveštaju se podseća da je Hrvatska počela s pripremom i provođenjem epidemioloških i drugih mera usmerenih na suzbijanje širenja epidemije bolesti covid-19 odmah nakon prvog zabeleženog slučaja na području Hrvatske 25. februara 2020. Odluku o proglašenju opasnosti od epidemije ministar zdravstva doneo je 4. marta 2020., a Odluku o proglašenju epidemije bolesti covid-19 uzrokovane virusom SARS-CoV-2 11. marta 2020.
Od 25. februara prošle do 25. januara ove godine koronavirusom je u Hrvatskoj zaraženo gotovo 230 hiljada osoba, a oporavilo se nešto više od 221 hiljadu. Brojni su oni koji prijavljuju da još nedeljama i mesecima nakon negativnog nalaza i ozdravljenja od COVID-19 osećaju razne simptome, poput umora, zadihanosti, opadanja kose i drugog, zbog kojih im je kvalitet života znatno narušen. Zbog toga će se u zdravstvenom sistemu verovatno morati da reše brigu za takve osobe. Kako je nedavno istakla direktorka Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” Alemka Markotić, osobe koje su imale teži oblik COVID-a teže se oporavljaju i u post-COVID periodu, što je pokazala i jedna studija objavljena 8. januara. Praćene su 1 733 osobe koje su prebolele COVID tokom šest meseci. Pokazalo se da je 76 odsto praćenih bolesnika imalo bar jedan od simptoma koji su uticali na kvalitet života i zdravstveno stanje, a simptomi su češći kod žena.