U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa evidentirano je 14 novih osoba pozitivnih na COVID-19, potvrđenih PCR testiranjem i to tri iz Vinkovaca, dve iz Ivankova te po jedna osoba iz Andrijaševaca, Babine Grede, Gradišta, Ilače, Markušice, Nijemaca, Nuštra, Vukovara i Županje, a preminulih nema. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 12 569, od kojih je 12 240 izlečenih, a ukupno je preminulo 260 osoba. Trenutno su u županiji tri osobe na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 257 osoba, te je ukupno do sada testiranih na području županije 83 107. U samoizolaciji se u županiji nalazi 226 osoba.
U Hrvatskoj je zabeleženo još 596 novih slučajeva zaraze koronavirusom od 9532 testiranih pa je broj aktivnih slučajeva 3353. Među njima su 372 pacijenta na bolničkom lečenju, od toga je na respiratoru 47 pacijenta, a preminule su dve osobe. Do danas je ukupno evidentirano 372 219 osoba zaraženo koronavirusom, od kojih je 8318 preminulih, a 360 584 se oporavilo. U samoizolaciji je trenutno 7295 osoba.
Od 1. septembra planira se otvaranje zatvorenih delova kafića, uz preporuke koje će izraditi Hrvatski zavod za javno zdravstvo, najavio je danas potpredsednik Vlade Davor Božinović na konferenciji za novinare Nacionalnog štaba Civilne zaštite. Na pitanje novinara rekao je da će radno vreme kafića ostati do ponoći, ali i da nisu još definisani svi detalji mera oko otvaranja unutrašnjosti kafića, pa ni disko klubova. Istakao je da su na današnjim razgovorima ugostitelji izneli čvrste garancije da će se gosti i zaposleni držati mera. Predstavnici ugostitelja i Nacionalnog štaba sastali su se jutros da bi ugostitelji čuli šta se od mera planira za jesen za taj sektor, te kada će moći početi raditi i u unutrašnjosti objekata što ne mogu od novembra prošle godine, kao i druge odgovore, saznaje se od ugostitelja. Božinović je na konferenciji rekao da su interijeri kafića bili zatvoreni između ostalog i zbog velikog broja turista i velikog broja ljudi koji su bili angažovani u sezoni na kontroli mera, ali da su istek sezone, stanje provakcinisanosti i drugi parametri otvorili mogućnost da se kafićima dopusti i rad unutra. Objasnio je da su ti parametri bili tema današnjeg sastanka s predstavnicima Nacionalnog udruženja ugostitelja i dodao da se s ugostiteljima razgovaralo i o tome kako organizovati ugostiteljstvo za jesen.
Direktor Zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak danas je rekao da će se najverovatnije produžavati trajanje covid-potvrda. Potvrde sada vrede 270 dana u Hrvatskoj, u nekim zemljama EU i kraće, a negde i duže. “Naše vreme trajanja covid potvrde je 9 meseci. Još nije počelo isticati, nama sada sledi odluka o tome hoćemo li produžiti rok ili preporučiti treću dozu. Prema onome što do sada znamo nema potrebe da to ograničimo na 9 meseci, nego ćemo verovatno produžiti trajanje covid-potvrde”, rekao je Capak. “S obzirom da se radi o evropskoj potvrdi, mi se više manje usaglašavamo sa zemljama Unije i mogu reći da ima nekih zemalja Evropske unije u kojima potvrda već sada vredi 12 meseci, negde je devet ili deset meseci. Mi pažljivo pratimo sve i ne mogu precizno reći koliko će trajati covid potvrda. Nećemo žuriti jer niko nije sada time ugrožen, ako kažemo 10 onda možemo reći i 11 i 12. Pratimo literaturu i videćemo. Nemojte me pitati sada precizno, ali usaglasićemo ćemo se s drugim zemljam i podacima iz literature”, dodao je Capak.
Na današnjoj konferenciji za medije Nacionalno štaba civilne zaštite bilo je govora i o epidemiološkim merama koje će vrediti u školama. „Što se tiče početka školske godine, mi u nju ove godine ulazimo s većim opterećenjem broja zaraženih i hospitalizovanih nego prošle godine, rekao je direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak. “Zbog toga je dogovoreno između epidemiološke struke i Ministarstva obrazovanja da će se zadržati maske od petog razreda pa na više gde se ne može održavati propisani razmak. Najvažniji argument za to je da ukoliko se pojavi bolestan učenik, neće, ako se nose maske, svi oni koji su u njegovoj neposrednoj blizini trebati ići u samoizolaciju. Smatramo da na taj način štitimo tu činjenicu da deca idu u školu i da se maske trebaju nositi svuda gde se ne može osigurati razmak”, rekao je Capak, dodavši da lokalni štabovi, ako procene da je to moguće, mogu doneti odluku da se maske ne moraju nositi. Capak je još rekao da je vakcinisano nešto manje od 10 odsto dece od 12 do 18 godina.
Stranka Glas objavila je da će njihova saborska zastupnica Anka Mrak Taritaš pokrenuti saborsku inicijativu kojom će tražiti od Ministarstva obrazovanja da uz pedagoga, svaka osnovna i srednja škola osigura učenicima i psihologa. “Stručnjaci i udruženja već duže vreme upozoravaju na to da učenici nemaju pristup psihološkoj pomoći, a prema procenama inicijative ‘Psihološko proleće’ trenutno je bez psihologa 130 hiljada učenika”, navodi se u saopštenju. Stranka Glas taj podatak smatra zabrinjavajućim, a u trenutnoj situaciji i izuzetno opasnim, najviše zbog istraživanja koje je obuhvatilo 27 hiljada đaka te je pokazalo da je pandemija koronavirusa negativno uticala na psihološko zdravlje učenika. “Ministarstvo nauke i obrazovanja potpuno je gluvo na sve apele, a ministar Fuchs i nakon ovakvih rezultata istraživanja izjavljuje da ne bi bilo u redu da svaka škola ima psihologa i da se ne može decu ‘lečiti’ u školama”, navodi se u saopštenju i dodaje da je ministar Fuchs apsolutno nesvestan svih savremenih smernica i preporuka za vaspitanje i obrazovanje dece. “Poražavajuće je da sistemom koji toliko značajno utiče na dečje živote upravlja osoba s takvim primitivnim stavovima o obrazovanju. Briga o mentalnom zdravlju dece nije nečiji tuđi posao, nego upravo posao sistema koji ih obrazuje i vaspitava te on mora biti u stanju pružiti im svu potrebnu podršku, a posebno psihološku”, navodi se u saopštenju i zaključuje da je psiholog u školi minimalni standard koji država mora osigurati te da ova tema uopšte ne bi trebala biti predmetom rasprave.