Vlada Autonomne pokrajine Vojvodine je i ove godine kroz Fond za pružanje pomoći izbeglim, prognanim i raseljenim licima osigurala sredstva za kupovinu radnih sveski za učenike u Vukovarsko-sremskoj i Osječko-baranjskoj županiji koja pohađaju nastavu po modelu A, kao i za kupovinu školskih torbi za sve prvake koji u narednoj školskoj godini budu odabrali ovakav oblik nastave. Ugovor o dodeli ovih sredstava su u Novom Sadu potpisali direktor Fonda za pružanje pomoći izbeglim, prognanim i raseljenim licima Duško Ćutilo i predsednik Zajedničkog veća opština iz Vukovara Srđan Jeremić. Ukupan iznos sredstava je 3,4 miliona dinara što će biti dovoljno za navedene potrebe, a taj iznos je duplo veći nego prošle godine kada je Fond za pružanje pomoći izbeglim, prognanim i raseljenim licima takođe sufinansirao kupovinu školskih torbi i radnih sveski. Prilikom potpisivanja ugovora između Fonda i Zajedničkog veća opština istaknuto je da sredstva koja za obrazovanje Srba u Hrvatskoj izdvaja matična država nikad nisu bila veća, a što je osnovni preduslov za očuvanje svake zajednice pa tako i srpske na ovim prostorima.
Štab civilne zaštite juče je, zbog povoljne epidemiološke situacije, ukinuo zabranu rada nedeljom. “Zbog povoljne epidemiološke situacije izmenom Odluke o radnom vremenu i načinu rada u delatnosti trgovine za vreme trajanja proglašene epidemije bolesti COVID-19, ukida se zabrana rada nedeljom, uz pridržavanje opštih protuepidemijskih mera i posebnih uputstava i preporuka Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo”, navodi se u saopštenju Štaba civilne zašite. Štab je doneo i izmenu Odluke o posebnom načinu rada pijaca za vreme trajanja epidemije koronavirusa. Omogućeno je da se na pijacama prodaje cveće, ali i svi drugi proizvodi koji su se prodavali i pre ograničenja, uz pridržavanje opštih protuepidemijskih mera i posebnih uputstava i preporuka Zavoda. Štab je zabranu rada nedeljom za vreme epidemije koronavirusa uveo 24. aprila, a od tada do danas od te zabrane rada nedeljom, praznicima i neradnim danima, bili su izuzeti kiosci, pekare, trgovine hlebom, pekarskim proizvodima i trgovine na benzinskim pumpama.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa nema pozitivnih osoba na COVID-19, te je tako ukupan broj obolelih od početka epidemije 41, od čega je 40 izlečenih.Trenutno u županiji nema hospitalizovanih osoba zbog COVID-19 bolesti.U istom periodu testirane su 23 osobe, što je ukupno 2166 testiranih do sada na području županije. U samoizolaciji se nalaze 42 osobe, a tokom jučerašnjeg dana nije bilo prijava o kršenju samoizolacije. COVID-19 ambulante osnovane pri domovima zdravlja su primile 10 poziva sa sumnjom na bolest. Zdravstvenih radnika u samoizolaciji trenutno nema.
U poslednja 24 časa nema novoobolelih od koronavirusa, a preminula je još jedna osoba, čime je ukupan broj preminulih narastao na 101, izvestio je juče Nacionalni štab civilne zaštite. “Broj novoobolelih u Republici Hrvatskoj u 24 časovnom periodu je 0, čime je ukupan broj obolelih od koronavirusa i dalje 2244”, navodi se u saopštenju Nacionalnog štaba. Do sada su testirane 63 682 osobe, od toga 1260 u poslednja 24 časa. Na bolničkom lečenju su 42 osobe. Od toga je na respiratoru 5 pacijenata. Ukupan broj ozdravljenih je 2046, što je 11 novoozdravljenih prethodnog dana. Štab je naveo da je ukupno od koronavirusa preminula 101 osoba, što je jedna više nego dan pre.
Sindikati zaposlenih u zdravstvu odbili su potpisati dodatak temeljnom kolektivnom ugovoru i izrazili razočarenje Vladinom ponudom, naglasivši da ne mogu pristati na uskraćivanje prava svojih radnika, zaslužnih za otvaranje ekonomije, granica i turističke sezone. “Većina sindikata se izjasnila da će prihvatiti vladin dodatak. Mi smo se izjasnili da ne prihvaćamo. Lekarski sindikat, strukovni sindikat medicinskih sestara, samostalni sindikat zdravstva i socijalne brige, sindikat Preporod, i deo državnih službenika, izjasnili smo se da nismo spremni potpisati takav dodatak”, rekla je predsednica Hrvatskog lekarskog sindikata Renata Čulinović Ćaić. Dodala je kako ne mogu pristati ni na kakvo uskraćivanje prava koja su ranije dogovorena. “Posebno želim upozoriti da je Vlada u potpunosti zaboravila na nas u zdravstvu, zaboravili su da smo mi ti koji su stvorili uslove za otvaranje ekonomije, otvaranje granica, i kakvu takvu turističku sezonu”, istkala je Čulinović Ćaić. Predsednica Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara Anica Prašnjak rekla je da je razočarana što je bila pozvana za sto da bi se nečega odrekla. “Duboko smo razočarani ovim činom. Medicinske sestre i tehničari ne žele potpisati, ne žele nikakvo odricanje. Tražili smo da nas se nagradi, a ne na način da nam se nešto oduzme”, poručila je Prašnjak. Predsednik Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne brige Stjepan Topolnjak naglasio je da je ovaj postupak vlade neprihvatljiv, i da su članovi sindikata odlučili kako to neće prihvatiti. Predsednik sindikata Preporod Željko Stipić rekao je kako je njegov sindikat jedini sindikat obrazovanja koji je odbio ponudu Vlade. “Reprezentativnih sindikata javnih službi ima 11, šest sindikata nije prihvatilo ponudu, pet ih jeste prihvatilo. Prema zakonu o reprezentativnosti, to je negde granično, dovoljno da bude prihvaćeno. Trebalo bi razmisliti da se napokon promeni taj zakon”, objasnio je Stipić. Objasnio je da je Vlada odustala od cro-kartica, koje neće biti deo dodatka dva ugovoru, a svim radnicima će se regres isplatiti kao i do sada. “To će se odnositi na sve nas, ne možemo na to uticati, mi smo svoju volju iskazali, Zakon o reprezentativnosti je presudio da radnici neće dobiti ono na šta imaju pravo”, zaključio je Stipić.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo preporučio je da se, radi sprečavanja zaraze koronavirusom, potpisi birača za parlamentarne izbore najpre prikupljaju na otvorenom, na štandovima. Obavezu prikupljanja potpisa birača imaju nezavisne liste koje, da bi bile legitimne, moraju prikupiti najmanje 500 potpisa u izbornoj jedinici u kojoj se takmiče. Prikupljanje potpisa počinje 3. juna, a političke stranke ih ne moraju prikupljati. Zavod preporučuje da se potpisi prikupljaju najpre na otvorenom, na štandovima, a ako to nije moguće, u zatvorenom prostoru. U tom slučaju, organizator će odrediti najveći broj učesnika, zavisno o veličini prostora, držeći se kriterijuma od jedne osobe na četiri metra kvadratna i fizičkog razmaka od 1,5 metara. Zavod u tom slučaju preporučuje i nošenje maski za lice. Radi lakšeg epidemiološkog praćenja kontakata u slučaju pojave zaraze, Zavod preporučuje evidentirati sve prisutne osobe, zabeležiti njihovo ime, prezime i OIB. Na štandu ili u njegovoj neposrednoj blizini moraju biti uputstva o potrebi dezinfekcije ruku pre i posle potpisivanja listi te sredstvo za dezinfekciju. Preporučuje se i površine štandova dezinfikovati svaki sat. Građanima se preporučuje da ponesu svoju hemijsku olovku, što ne isključuje dezinfekciju ruku pre i nakon potpisivanja.