Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta najoštrije je osudio, kako je rekao skandaloznu i antievropsku odluku hrvatskog Ministarstva nauke i obrazovanja da u Srednjoj strukovnoj školi “Marko Babić” u Vukovaru ukine odeljenja u kojima se nastava izvodi na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Istakao je „da zbog toga srpski učenici koji pohađaju ovu školu neće moći da uče na svom jeziku za konobara, mesara i druga potrebna zanimanja”. Hrvatska, tvrdi Linta, time krši Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina, koji je usvojen dvotrećinskom većinom u Hrvatskom saboru i stupio na snagu 2002. godine, a garantuje Srbima i pripadnicima drugih nacionalnih zajednica pravo na vaspitanje i obrazovanje na njihovom jeziku i pismu u predškolskoj ustanovi, osnovnoj i srednjoj školi te drugoj obrazovnoj ustanovi.
U okviru poseta opštinama i gradovima sa područja Vukovarsko – sremske županije u kojima organizovano radi i deluje srpska zajednica, zamenik župana Vukovarsko – sremske županije Srđan Jeremić, predsednik i sekretar županijskog Veća srpske nacionalne manjine Svetislav Mikerević i Dušan Latas u pratnji predsednika Veća srpske nacionalne manjine opštine Nuštar Milenka Lukića posetili su ovu opštinu i sastali se sa načelnikom Hrvojem Drinovcem. Razgovaralo se o položaju i potrebama stanovnika srpske nacionalnosti na području ove opštine koji su mahom nastanjeni u naselju Marinci. Načelnik Drinovac je zahvalio predstavnicima srpske zajednici na poseti te istakao da je Opština uvek tu za pripadnike srpske nacionalne manjine. Kroz razgovor je dogovoreno da će opština Nuštar izdvojiti sredstva za sanaciju pravoslavne crkve, ograđivanje groblja, građenje nadstrešnice i parkinga na istom, asfaltiranje prilaza groblju kao i sanaciju pravoslavne kapele.Takođe, dogovoreno je da će opština obezbediti prostor za rad manjinskog veća u zgradi Društvenog doma u Marincima te pomoći kod obeležavanja crkvenih praznika. Po rečima načelnika Hrvoja Drinovca, opština je osigurala sredstva za rad manjinskog veća za tekuću godinu. Zamenik župana Srđan Jeremić izrazio je zadovoljstvo dogovorenim te je pohvalio dosadašnju saradnju opštine i predstavnika lokalne srpske zajednice.
U vukovarskoj Osnovnoj školi Dragutin Tadijanović juče je održana Tucijada, takmičenje za najtvrđe vaskršnje jaje. Manifestacija se već nekoliko godina organizuje u saradnji sa Udruženjem za uzgoj i zaštitu životinja Feniks iz Borova, koje je obezbedilo nagrade za najuspešnije takmičare. Marko Pilja je u finalnom meču pobedio Anu Živić i osvojio pobednički pehar. Uz ovu, dodeljeno je još devet nagrada za najbolje ofarbana vaskršnja jaja. Odluku o nagrađenima doneo je tročlani žiri koji su činili: direktorka škole Lidija Miletić, voditelj Katihetskog ureda Eparhije osečkopoljske i baranjske jerej Vukašin Cvetojević i jerej Srđan Lukić, paroh vinkovački. Nagradu za najlepše jaje dobila je učenica Nađa Vidaković. Nagrađeni su i Jovana Bogdanović za vaskršnje jaje sa najvećim umetničkim doprinosom, Lana Radojčić za najelegantnije jaje, Minja Radojčić za najšarenije jaje koje prikazuje ceo svet, Mila Leskovac za najveselije jaje, Lara Vojnović za najduhovnije jaje, Emilija Dorogin za najtradicionalnije jaje, Aleksej Ilić za najkreativnije jaje i Vedran Pavlović za najsavremenije ofarbano vaskršnje jaje.
U Ekonomskoj školi Vukovar sinoć je organizovano obeležavanje Noći knjige. Manifestacija je organizovana povodom Svetskog dana knjige i Dana hrvatske knjige, a reč je o prvom ovakvom događaju u organizaciji vukovarske Ekonomske škole koji je nastao s ciljem skretanja pažnje mladima na knjigu i čitanje te ukazivanje na izuzetnu vrednost knjige i njen položaj u savremenom društvu te ih kroz različite aktivnosti potaknuti na čitanje. Noć knjige se protekle dve godine obeležavala virtuelno, a ove su se, nakon popuštanja epidemioloških mera, odlučili na obeležavanje uživo, rekla je direktorka škole, Jelena Vinaj te pojasnila da je glavni motiv ovogodišnje Noći knjige sloboda. Bibliotekarka Ekonomske škole Marija Bratonja rekla je koje su sve aktivnosti pripremili za učenike u okviru Noći knjige. Organizovan je „knjigolov”, „boemski život”, „poezija i muzika”, „mudrost u književnosti”, motivišuće stablo”, izložba korica koje su dizajnirali učenici, nagradni kviz te roštilj, a učenici škole su se rado odazvali aktivnostima, naglasila je Bratonja.
U Vukovarsko-sremskoj županiji je u poslednja 24 časa evidentirano 20 novih pozitivnih osoba na COVID-19, potvrđenih PCR testiranjem. Nema preminulih osoba. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 29 096, od kojih je preminulo 478 osoba. Trenutno je u županiji 5 osoba na bolničkom lečenju, dok se u samoizolaciji nalazi 114 osoba.