U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je od 105 testiranih potvrđena jedna nova pozitivna osoba na COVID-19, iz Rokovaca, a preminulih nema. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 20 442 , od kojih je 19 741 osoba izlečena, a preminulo je 378 građana naše županije. Trenutno je 58 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U samoizolaciji se nalazi 406 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji, 7 je pozitivnih iz sistema zdravstva, a jedan lekar je u samoizolaciji.
Godinu dana od prve doze vakcine protiv koronavirusa rezultati vakcinisanja u Hrvatskoj nisu ni blizu očekivanjima, jer je u potpunosti vakcinisano tek 51,7 odsto stanovnika, odnosno 62 odsto odraslih, što nas svrstava među najmanje vakcinisane Evropljane, piše današnji Jutarnji list. Vlada je očekivala da će se do početka leta vakcinsati 60 odsto odraslih i iako je sam početak vakcinisanja izgledao kao da bismo mogli postići neverovatan uspeh vakcinisanosti, dolaskom toplijih dana interes je opao. Prvu dozu primilo je 2 245 244 građana, drugu njih 1 918 151, a booster, odnosno treću dozu, primilo je tek 432 247. Iako je Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje većinu troškova, koje su do sada prešle četiri milijarde kuna, potrošio na testiranja, bolovanja i lečenja, ni stavka vakcina nije mala, piše Jutarnji. Prema podacima HZZO-a, do 30. novembra potpisane su narudžbe za vakcine u vrednosti od 672 463 329 kuna, a troškovi za vakcine su iznosili nešto više od 465 miliona kuna. Tu je i trošak mobilnih timova koji su kumulativno za 2021. iznosili gotovo 31 milion kuna, piše Jutarnji.
Saborski zastupnici su u ovoj godini, bez plata, potrošili 6,8 miliona kuna, pokazuje pregled troškova od 1. januara do 21. decembra 2021. koji je Hrvatski sabor objavio na svojim internet stranicama. Slično kao prethodnih godina, najviše je potrošeno na korištenje ličnih automobila za službene svrhe, 2,8 miliona, te za najam stanova 1,9 miliona. Za nadoknadu od hiljadu kuna mesečno za odvojeni život zastupnicima je isplaćeno nešto manje od 710 hiljada kuna. Na putarine ove godine je otišlo 482 hiljade kuna, za putovanja avionom 253 hiljade, za režije u stanovima koje zastupnici koriste 211 hiljada kuna, za smeštaj u hotelima 172 hiljade, za službene stanove 153 hiljade kuna, a za dnevnice nešto manje od 90 hiljada kuna.
U proteklih godinu i po, zastupnici Mosta ‘zaradili’ su gotovo četvrtinu svih zaštitnih mera izrečenih u Hrvatskom saboru, a blizu su im i zastupnici HDZ-a, pokazuje saborska statistika. Od 1444 mere, koje uključuju opomenu, oduzimanje reči i udaljavanje sa sednice, ‘mostovci’ su dobili njih 332, dok su zastupnici HDZ-a dobili 326. Od konstituisanja aktuelnog, 10. saborskog saziva, od jula 2020. nezavisnim su zastupnicima izrečene 224 mere, SDP-ovim 187, a Hrvatskim suverenistima 72.
Od početka pandemije Ministarstvo poljoprivrede je za gotovo 18 hiljada korisnika isplatilo 675 miliona kuna kroz 13 novih mera pomoći, kreiranih za pružanje podrške poljoprivrednicima i ribarima zbog poremećaja na tržištu izazvanih širenjem bolesti COVID-19. Pomoć u iznosu od 153 miliona kuna je osigurana iz Državnog budžeta, blizu 112 miliona iz Evropskog fonda za pomorstvo i ribarstvo te 410 miliona iz evropskih poljoprivrednih fondova. Ministarstvo poljoprivrede će do kraja godine isplatiti još 100 miliona kuna za pomoć u sektoru stočarstva. Najviše sredstava, više od 198 miliona, isplaćeno je za više od 3000 korisnika kroz Meru 21 „Vanredna privremena podrška poljoprivrednicima i malim i srednjim preduzećima koji su posebno pogođeni krizom uzrokovanom bolešću COVID-19“. Važni za suočavanje s posledicama COVID – 19 u hrvatskoj poljoprivredi su bili novo kreirani krediti s posebnim povlasticama za poljoprivrednike u saradnji sa Hrvatskom bankom za obnovu i razvoj i agencijom HAMAG BICRO, pri čemu je finansijskim instrumentom Obrtna sredstva za ruralni razvoj pružena brza i efikasna pomoć za 133 korisnika u ukupnoj vrednosti većoj od 120 miliona kuna. Podršku ukupne vrednosti 49 miliona kuna za privremeni prestanak ribolovnih aktivnosti koristilo je više od 240 ribara, dok su 62 vinara koristila COVID-19 meru podrške Krizna destilacija ukupne vrednosti od gotovo 60 miliona.
Tokom vikenda na području Policijske uprave vukovarsko-sremske evidentirano je 14 saobraćajnih nesreća, od čega jedna s povređenim osobama i 13 sa samo materijalnom štetom. U Starim Mikanovcima, u centru naselja, vozačica nije prilagodila brzinu kretanja stanju na putu i gustini saobraćaja zbog čega je naletela na tri pešaka koji su se zadržavali na putu, te su oni lakše povređeni. Tri saobraćajne nesreće s materijalnom štetom dogodile su se u Vukovaru, dve u Vinkovcima, te po jedna na autoputu Zagreb-Lipovac kod naplatne stanice Lipovac, u Bošnjacima, Nuštru, Otoku, Gunji, Drenovcima, Županji i Gradištu. Tokom vikenda policijski službenici su zatekli devet vozača u upravljanju vozilom s prisutnošću alkohola u organizmu, a najveća koncentracija od 2,04 promila zabeležena je kod 45-godišnjeg vozača na graničnom prelazu Županja, kojem je, uz još tri vozača, određena mera smeštanja u posebne prostorije do otrežnjenja. Stacionarne kamere evidentirale su ukupno 63 prekršaja nedopuštene brzine kretanja vozila, najviše kod Gradišta, 35 prekršaja. Iz policijske uprave vukovarsko-sremske naglašavaju da su brzina i alkohol uzroci teških saobraćajnih nesreća te će nastaviti provoditi kontrolu učesnika u saobraćaju, pre svega na, kako ih nazivaju „četiri ubice u saobraćaju” zbog upravljanja vozilom pod uticajem alkohola, nedopuštene brzine kretanja, nekorištenja sigurnosnog pojasa i nepropisne upotrebe mobitela.