Premijer Andrej Plenković predstavio je nove epidemiološke mere po kojima se zatvaraju kafići i restorani, uz omogućenu dostavu, zatvaraju se i teretane, a crkve, škole, trgovine i kulturno-zabavne ustanove mogu raditi s posebnim ograničenjima. Mere će biti na snazi od sutra do ponedeljka, 21. decembra. Zabranjuju se svi javni događaji i okupljanja na kojima je više od 25 osoba, dok na okupljanjima i svečanostima može biti najviše 10 osoba. Obavezno je korištenje maski za lice na otvorenom prostoru kada nije moguće održavati fizičku distancu od najmanje 1,5 metar. Obustavlja se održavanje svih svadbenih svečanosti, rad kasina, automat klubova i kladionica, ali i održavanja sajmova, uključujući advente, i priredbi. Pekare mogu raditi do 22 časa, a zabranjuje se i prodaja alkoholnih pića od 22 do 6 časova. U javnom prevozu popunjenost ne sme prelaziti 40 odsto raspoloživih mesta. Preporuka je da se mise prenose putem radio i TV programa. Kad god je to moguće, poslodavci trebaju uvesti rad od kuće, klizno radno vreme, organizovati rad u smenama, odnosno grupama, smanjiti broj fizičkih sastanaka na najmanju moguću meru, dezinfikovati te redovno provetravati prostore u kojima radnici borave i zadržavaju se.
Nakon što je premijer Plenković juče predstavio nove mere protiv koronavirusa, danas će se održati sastanak u vladi, na kojem će učestvovati više ministara, a glavna tema sastanka trebale bi biti mere kojima vlada planira obeštetiti preduzetnike kojima će zbog novih mera biti onemogućen rad. “Moramo danas sve dogovoriti. Ne odustajemo od naših zahteva, sve što tražimo je realno. Svesni smo stanja u budžetu, zato smo i predložili dva modela”, rekli su predstavnici preduzetnika uoči sastanka. Predsednik udruženja Glas preduzetnika Hrvoje Bujas rekao je da su u privatnom sektoru spremni i na proteste. “Uvek postoji plan B. Ako ne nađemo zajednički jezik, Udruženje, kao krovna asocijacija preduzetnika, ali i jednog dela privatnih preduzetnika, sa svojih više od 13 hiljada članova, uključujući i dodatne partnere poput vozača kamiona i autobusa, frizera, kozmetičkih salona, fitness-centara, trgovina na malo, mi smo zaista spremni i voljni izaći i napraviti blokadu i proteste koji moraju pokazati da privatni sektor nije i ne čine ga građani drugog reda. Mi smo jednako važni kao i svi drugi građani”, rekao je Bujas sinoć za Novu TV, naglasivši da je u ovom trenu upitno 100 hiljada radnih mesta, a ako se ovakve mere produže, i više od toga.
Ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović izjavio je juče na sednici Vlade da je cilj uvođenja novih mera da se građane dodatno potakne na što manje kontakata i druženja kako bi se smanjio broj zaraza koronavirusom, ali i pritisak na zdravstvo. Obavestio je da je u proteklih nedelju dana Štab civilne zaštite doneo dve odluke na nacionalnom nivou i osam na nivou županija. Županije s lošijom epidemiološkom slikom predlagale su oštrije epidemiološke mere koje se odnose na njihovo područje ili na područje pojedinih gradova i opština. Obavljena je 2801 kontrola i izdano 19 prekršajnih prijava zbog kršenja epidemioloških mera te četiri krivične protiv osoba koje su svojim ponašanjem pridonele širenju i prenošenju zaraze.
Upravno veće Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje donelo je Odluku o usklađivanju prihodovnog cenzusa za ostvarivanje prava na plaćanje premije dopunskog zdravstvenog osiguranja iz državnog budžeta u sledećoj godini. Kako bi se dodatno zaštitile socijalno najosetljivije grupe osiguranika, a u skladu sa Zakonom o Izmenama i dopuni Zakona o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju koji je stupio na snagu 1. maja ove godine, prihodovni cenzus se svake godine usklađuje s promenama prosečnog indeksa potrošačkih cena i promenama prosečne bruto plate zaposlenih u Hrvatskoj. Na temelju provedenog usklađivanja, utvrđeno je da će pravo na plaćanje premije dopunskog zdravstvenog osiguranja iz državnog budžeta u sledećoj godini imati osiguranici kojima prihod u prethodnog godini po članu porodice nije veći od 1600 kuna, a za osiguranike koji su samci 2047 kuna.
Ministarka poljoprivrede Marija Vučković je juče u Ministarstvu poljoprivrede potpisala Anekse Sporazuma o saradnji s dekanima Fakulteta agrobiotehničkih nauka i Prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Osijeku, Veleučilišta u Požegi te privremenim rektorom Univerziteta u Slavonskom Brodu na temelju kojih će se nastaviti stipendirati studenti biotehničkih nauka na području pet slavonskih županija. Ministarstvo poljoprivrede drugu godinu za redom dodeljuje bespovratna sredstva studentima viših godina preddiplomskih i diplomskih studija u poljima agronomije, biotehnologije, prehrambene tehnologije i nutricionizma u iznosu od 10 hiljada kuna po studentu za akademsku godinu. Pravo na stipendiju imaju redovni i vanredni studenti 2. i 3. godine preddiplomskih univerzitetskih i stručnih studija te studenti 1. i 2. godine diplomskih univerzitetskih ili specijalističkih diplomskih stručnih studija upisani u studijske programe koji su u akademskoj godini prvi puta upisali godinu studija. „Cilj naših politika je, između ostalog, zadržati mlade na selu i njihov interes u sektoru poljoprivrede te na taj način promeniti strukturu poljoprivrednih gazdinstava i modernizovati poljoprivrednu proizvodnju. Da bi to bilo moguće, moramo stimulisati mlade da se obrazuju te ulažu svoje vreme, znanje i entuzijazam u zemlju te time u rast i razvoj hrvatske poljoprivrede. Ovo je jedan od načina na koji direktno osiguravamo mladima sredstva za neometano studiranje i sticanje znanja za rad u poljoprivredi“, istakla je ministarka Vučković.
Nacionalni pozivni centar za žrtve krivičnih dela i prekršaja otvorio je 24-časovnu telefonsku liniju za podršku žrtvama i svedocima, kao deo sistema prevencije nasilja i zaštite žrtava rodno uslovljenog nasilja u sklopu projekta „Zaustavimo nasilje nad ženama i nasilje u porodici – Za nasilje nema opravdanja“ čiji je nosioc Ministarstvo rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike, a koji je finansiran sredstvima Evropskog socijalnog fonda, saopšteno je iz Udruženja za podršku žrtvama i svedocima. Nacionalni pozivni centar osnovan je još 2013. godine kao projekat Udruženja, čime je Hrvatska postala peta evropska zemlja koja je uvela besplatan broj za pružanje podrške žrtvama i svedocima, 116 006. Linija Nacionalnog pozivnog centra nastavlja biti besplatna i anonimna. Pozivom na broj može se zatražiti emocionalna podrška, informacije o vlastitim pravima, o toku krivičnog ili prekršajnog postupka i o novčanoj nadoknadi žrtvama te kontakt institucije ili organizacije civilnog društva koja nudi tip usluge koji se proceni potrebnom.