U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa su 82 nove pozitivne osobe na COVID-19, i to 19 iz Vinkovaca, 12 iz Vukovara, 6 iz Županje, 5 iz Andrijaševaca, 4 iz Ivankova, po 3 iz Jarmine, Komletinaca i Starih Jankovaca, po 2 iz Cerne, Gradišta, Gunje, Privlake i Soljana, te po 1 osoba iz Babine Grede, Donjeg Novog Sela, Drenovaca, Mikluševaca, Nijemaca, Nuštra, Orolika, Otoka, Posavskih Podgajaca, Rokovaca, Slakovaca, Sotina, Strošinaca, Šiškovaca, Štitara, Trpinje i Vođinaca, a preminule su 2 osobe. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 4286, od kojih su 3592 osobe izlečene, a preminulo je 69 lica. Trenutno je u županiji 61 osoba hospitalizovana zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 306 osoba, te je ukupno do sada testiranih 24 068. U samoizolaciji je 1241 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 47 radnika iz sistema zdravstva, dok ih je 23 u samoizolaciji. Iz sistema obrazovanja ukupno je obolelo 50 nastavnika i 44 učenika, a u samoizolaciji se nalazi 48 nastavnika i 672 učenika.
Nacionalni štab Civilne zaštite održao je konferenciju za novinare na kojoj su izvestili o situaciji s epidemijom i o novim merama koje stupaju na snagu u ponoć. U poslednja 24 časa zabeleženo je 4.080 novih slučajeva zaraze virusom pa je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas 22.408. Među njima je 2.240 pacijenata na bolničkom lečenju, od toga je na respiratoru 266 pacijenata. Preminulo je 48 osoba, saopštila je pomoćnica ministra zdravstva Vera Katalinić. Direktor HZJZ-a Krunoslav Capak rekao je da se može reći da u poslednjih nedelju dana imamo 15% porast brojeva. Što se tiče međunarodnih podataka, naša incidencija je na 24. mestu liste evropskih zemalja. Višu imaju samo tri zemlje – Slovenija, Austrija i Luksemburg. Što se tiče udela testiranja u ukupnom broju, on je 32% što je visok procenat, a viši udeo imaju samo Bugarska i Poljska. Što se tiče mortaliteta, na 12. smo mestu, odnosno u sredini, sa smrtnošću od 368 na milion stanovnika rekao je Capak. Podsetio je da imamo komisiju, koja se bavi analizom i modeliranjem, ali da su tek na početku rada. Ispitujemo međunarodni model, da li će funkcionisati i ukoliko se pokaže precizan, počećemo ga koristiti. Još nije završen pa brojke još ne možemo komunicirati s javnosti. Odluka o merama je bazirana na pažljivom razmišljanju o efikasnosti mera što se tiče zaštite zdravlja i ekonomije”, rekao je, između ostalog Capak.
Premijer Andrej Plenković predstavio je juče nove epidemiološke mere po kojima se zatvaraju kafići i restorani, uz omogućenu dostavu, zatvaraju se i teretane, a crkve, škole, trgovine i kulturno-zabavne ustanove mogu raditi s posebnim ograničenjima. Mere će biti na snazi od sutra do ponedeljka, 21. decembra. Zabranjuju se svi javni događaji i okupljanja na kojima je više od 25 osoba, dok na okupljanjima i svečanostima može biti najviše 10 osoba. Obavezno je korištenje maski za lice na otvorenom prostoru kada nije moguće održavati fizičku distancu od najmanje 1,5 metar. Obustavlja se održavanje svih svadbenih svečanosti, rad kasina, automat klubova i kladionica, ali i održavanja sajmova, uključujući advente, i priredbi. Pekare mogu raditi do 22 časa, a zabranjuje se i prodaja alkoholnih pića od 22 do 6 časova. U javnom prevozu popunjenost ne sme prelaziti 40 odsto raspoloživih mesta. Preporuka je da se mise prenose putem radio i TV programa. Kad god je to moguće, poslodavci trebaju uvesti rad od kuće, klizno radno vreme, organizovati rad u smenama, odnosno grupama, smanjiti broj fizičkih sastanaka na najmanju moguću meru, dezinfikovati te redovno provetravati prostore u kojima radnici borave i zadržavaju se.
Ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović izjavio je juče na sednici Vlade da je cilj uvođenja novih mera da se građane dodatno potakne na što manje kontakata i druženja kako bi se smanjio broj zaraza koronavirusom, ali i pritisak na zdravstvo. Obavestio je da je u proteklih nedelju dana Štab civilne zaštite doneo dve odluke na nacionalnom nivou i osam na nivou županija. Županije s lošijom epidemiološkom slikom predlagale su oštrije epidemiološke mere koje se odnose na njihovo područje ili na područje pojedinih gradova i opština. Obavljena je 2801 kontrola i izdano 19 prekršajnih prijava zbog kršenja epidemioloških mera te četiri krivične protiv osoba koje su svojim ponašanjem pridonele širenju i prenošenju zaraze.
Upravno veće Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje donelo je Odluku o usklađivanju prihodovnog cenzusa za ostvarivanje prava na plaćanje premije dopunskog zdravstvenog osiguranja iz državnog budžeta u sledećoj godini. Kako bi se dodatno zaštitile socijalno najosetljivije grupe osiguranika, a u skladu sa Zakonom o Izmenama i dopuni Zakona o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju koji je stupio na snagu 1. maja ove godine, prihodovni cenzus se svake godine usklađuje s promenama prosečnog indeksa potrošačkih cena i promenama prosečne bruto plate zaposlenih u Hrvatskoj. Na temelju provedenog usklađivanja, utvrđeno je da će pravo na plaćanje premije dopunskog zdravstvenog osiguranja iz državnog budžeta u sledećoj godini imati osigurani, kojima prihod u prethodnog godini po članu porodice nije veći od 1600 kuna, a za osigurane koji su samci 2047 kuna.