Predsednik Sindikata zaposlenih u hrvatskom školstvu – Preporod Željko Stipić rekao je juče da bi za pripremanje toplih obroka u svim osnovnim školama trebalo oko 4000 kuvarica te da od ministra nauke i obrazovanja Radovana Fuchsa očekuje odgovor koliko je stiglo zahteva za njihovo zapošljavanje. Stipić je na konferenciji za novinare rekao da očekuje da će se sledeće nedelje taj sindikat sastati s ministrom Fuchsom i izneti mu stavove za bolju organizaciju deljenja toplih obroka u osnovnim školama. Naglasio je da će za platu od 710 evra biti teško angažovati veći broj kuvarica potrebnih za pripremanje toplih obroka i dodao da ministar Fuchs treba da odgovori na pitanje šta je sadržaj mlečnih obroka koji su sad omogućeni te koliko je učenika koji odbijaju obroke. “Predviđeni iznos od 1,33 evra nije dovoljan za nabavljanje obroka jer su inflacija i konverzija kune u evro doveli do poskupljenja gotovo svih proizvoda koji su sadržaj mlečnih obroka”, istakao je Stipić. Po njegovim rečima, potreba za većim brojem velikih odmora zbog deljenja obroka utiče na organizaciju nastave. “Neophodna su uputstva o organizaciji nastave s povećanim brojem odmora, a škole takođe očekuju i uputstva o zbrinjavanju viškova hrane”, rekao je i upozorio i da nije rešen problem prevoza toplih obroka između matične i područnih škola, posebno u ruralnim područjima. Stipić je na konferenciji nekoliko puta ponovio da Sindikat Preporod nije protiv toplih obroka, nego samo želi u razgovoru s ministrom Fuchsom da doprinese boljoj organizaciji njihovog deljenja.
Saborski zastupnik Veljko Kajtazi, koji zastupa 12 nacionalnih manjina, među njima i jevrejsku, pozvao je juče, uoči današnjeg obeležavanja Međunarodnog dana sećanja na žrtve holokausta, da se prihvati predlog te manjine i Krivičnim zakonom zabrane ustaška obeležja i pozdravi, uključujući pozdrav Za dom spremni. Rekao je da jevrejska zajednica u Hrvatskoj u korištenju pozdrava Za dom spremni vidi poricanje holokausta i traži pravno obavezujuće rešenje kroz Krivični zakon tako da se korištenje tog pozdrava i negiranje holokausta jasno i eksplicitno navede kao delo koje se kažnjava.
Premijer Andrej Plenković poručio je juče da ovogodišnja tema obeležavanja sećanja na žrtve Holokausta – “dom i pripadanje” podseća na odgovornost osiguravanja osećaja doma i pripadnosti za sve građane te suprotstavljanja govoru mržnje. “Ta tema naglašava humanost žrtava Holokausta, čiji je identitet bio oduzet od počinioca genocida u ime ideologije koja je ostavila duboku ranu na tlu Evrope”, rekao je Plenković na sednici Vlade. Dodao je da nas ona podseća da “imamo odgovornost da osiguramo osećaj doma i pripadnosti za sve naše građane, kako u Hrvatskoj, tako i globalno gledajući, da se suprotstavljamo govoru mržnje, antisemitizmu, poricanju i iskrivljavanju istine o Holokaustu i da učinimo sve da bismo sprečili da se ovakve slične agresije, ratovi i raskoli nikada ne ponove”.
Ministar građevine i državne imovine Branko Bačić rekao je da obnavljanje Banije nije u celini zakazalo ili da je sporo, kao što tvrdi opozicija, istakavši da im je prioritet potrošiti sredstva Fonda solidarnosti EU te da se do 1. novembra one koji su sada u kontejnerima smesti u prikladan smeštaj. Govoreći u ime Vlade u Hrvatskom saboru je tokom rasprave o interpelaciji opozicije o radu Vlade na obnovi od zemljotresa istakao da je jako puno napravljeno na polju javne infrastrukture i građenja i obnavljanja zgrada javne namene, ali da nisu zadovoljni obnavljanjem i građenjem privatnih kuća.
Predsednik Sabora Gordan Jandroković prisustvovao je susretu predstavnika različitih hrišćanskih zajednica u Hrvatskoj te je izrazio podršku jačanju dijaloga među hrišćanskim crkvama naglasivši da je put dijaloga ponekad mukotrpan. Jandroković je, kako se navodi u saopštenju, uvodno pozdravio predstavnike Katoličke, Srpske pravoslavne, Makedonske pravoslavne, Baptističke, Evanđeosko-pentekostne te Grkokatoličke crkve i izrazio zadovoljstvo okupljanjem tako velikog broja hrišćanskih denominacija u Hrvatskom saboru i podržao takvu vrstu susreta s ciljem građenja zajedništva u različitosti, boljeg međusobnog razumevanja i tolerancije, a u duhu svega što nas povezuje. Tom prilikom, kako se ističe, predsednik Sabora je govorio o važnosti poštovanja i vlastitih i tuđih vrednosti u društvu koje je raznoliko te u kojem koegzistiraju mnogi svetonazori i uverenja. Upravo u tim različitostima, ukazao je na potrebu dodatnog jačanja tolerancije, međusobnog poštovanja i razumevanja, takođe i u političkom prostoru. Istakao je da je na tim načelima važno graditi rasprave u Saboru kao i hrvatsko društvo te je naglasio značaj smanjivanja podela, a isticanja svega povezujućeg među akterima društva.
Širom Hrvatske večeras se održava manifestacija Noć muzeja, a uz tri vukovarska muzeja, priključiće joj se i Vukovarski vodotoranj iz kojeg su poručili da je ulaz danas od 9 do 21 čas besplatan za sve posetioce. „Takođe, na našoj internet stranici i društvenim mrežama pripremili smo i virtuelni obilazak Vukovarskog vodotornja”, poručeno je iz ove javne ustanove.