Hrvatski zavod za penziono osiguranje pozvao je juče korisnike da podnesu zahtev za ostvarivanje prava na doplatak za decu do 1. marta, da bi bez prekida mogli nastaviti primati doplatak i u ovoj godini. „Dohodovni cenzus i dalje iznosi 2328,20 kuna prosečno mesečno po članu domaćinstva, odnosno 70 odsto budžetske osnovice koja za 2022. godinu iznosi 3326 kuna, navode iz Zavoda. Zahtev za doplatak za decu podnosi se područnoj službi Zavoda, prema mestu prebivališta. Ukupni dohodak domaćinstva ostvaren u Hrvatskoj kao i status o redovnom školovanju dece utvrđuje se službenim putem te uz zahtev nije potrebno prilagati dokaze o dohotku ili nadoknadama ostvarenim u prethodnoj kalendarskoj godini kao ni školske potvrde. Izuzetak su potvrde o školovanju dece u inostranstvu, naglašavaju iz Zavoda.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo pojasnio je juče dopunjenu odluku o sigurnosnim merama u zdravstvu istakavši da se njome ne menja broj osoba koje su dužne imati covid potvrdu, te da one, kao i do sada, nisu obavezne u primarnoj zdravstvenoj zaštiti i hitnoj medicini. Objašnjavaju da je od utorka na snazi dopunjena izmenjena odluka o posebnim sigurnosnim merama u zdravstvu, koja je donesena radi usklađivanja sa Zakonom o zaštiti građana, a njom se ne menja krug osoba koje su dužne pokazati covid potvrdu nego se jedino razlikuje odredba da ustanova zdravstvene nege sada ima zakonsku obavezu organizovati proveravanje covid potvrda te da se prepisuje prekršajna odgovornost za ustanove ako to ne učine. Ministar zdravstva Vili Beroš pojasnio je za Jutarnji list da će se covid potvrde tražiti, kao i pre, za pacijente koji će biti hospitalizovani zbog elektivnih zahvata ili pratnje na porođaju. Svi pacijenti koji dolaze u primarnu zdravstvenu zaštitu, kod stomatologa ili na hitni prijem ne trebaju pokazati covid potvrdu. Znači sve je ostalo potpuno isto i zdravstvena zaštita je osigurana i dostupna svima, a ovo su prilagođavanja zakonskim odredbama, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš i dodao da je očito došlo do nekog krivog tumačenja.
U Hrvatskoj su od posledica koronavirusa juče umrle 64 osobe, a evidentirano je 11 812 novih slučajeva potvrđenih PCR testiranjem, pa je sada 66 027 aktivnih slučajeva zaraze, objavio je juče Nacionalni štab civilne zaštite. Među zaraženima je 1976 pacijenata na bolničkom lečenju, od toga na respiratoru njih 192. Juče je potvrđeno i 6705 slučajeva antigenskim testiranjem, čime je ukupan broj novozaraženih koronavirusom bio 18 517.
U Osječko-baranjskoj županiji u januaru je pozitivan nalaz na koronavirus potvrđen kod 9409 osoba, što je više od dve hiljade od dosadašnjega najvećeg broja zaraženih na mesečnom nivou, onog u decembru 2020. Načelnik Štaba civilne zaštite Mato Lukić rekao je juče na konferenciji za novinare da su na koronavirus pozitivna 1273 učenika, a u samoizolaciji ih je 3691. Na koronavirus je pozitivan i 241 radnik škola, nastavnici i prateći radnici, a 136 ih je u samoizolaciji, dodao je Lukić. U osječkom Kliničkom bolničkom centru i u našičkoj bolnici trenutno se leči 98 obolelih od covida-19.
Saborski odbor za poljoprivredu juče je iz Osijeka upozorio da uticaj klimatskih promena predstavlja pretnju sigurnosti snabdevanja hranom, pa zato neophodnom smatra saradnju sa naučnom i stručnom zajednicom zbog pravovremenog prilagođavanja poljoprivredne proizvodnje. Sednica je održana na osječkom Fakultetu agrobiotehničkih nauka, a predsednica Odbora Marijana Petir rekla je da je u poslednjih 15-tak godina suša najviše smanjila prinose u poljoprivrednoj proizvodnji, a od 2013. do 2016. te štete u poljoprivredi su iznosile tri milijarde kuna, što je čak 43 odsto direktnih podrški u poljoprivredi u tom periodu. Istakla je da to znači da bez povećanih ulaganja nećemo uspeti povećati površine pod navodnjavanjem, pri čemu će manjak vode u tlu i povišene temperature biti dva ključna problema u borbi poljoprivrede s klimatskim promenama.
U Srpskom kulturnom centru u Vukovaru juče je otvorena izložba „Sveti Sava u digitalnom arhivu Srpskog kulturnog centra”. Direktor ove institucije Srđan Sekulić je pozdravio okupljene rekavši da ove godine zbog epidemiološke situacije nema obeležavanja ovog praznika, ni u školama, ni u vidu tradicionalne svetosavske akademije te da su se zato odlučili na otvaranje izložbe, a i zbog projekta digitalizacije arhivske građe, u sklopu kojeg je pronađeno više plakata iz 30-ih godina 20. veka vezanih za proslavu Svetog Save širom Kraljevine Jugoslavije i u Vukovaru te podizanja hrama Svetog Save u Beogradu. Izložba je otvorena do 9. februara u prostorijama SKC-a.