U protekla 24 časa u Hrvatskoj je zabeleženo 219 novih slučajeva zaraze koronavirusom pa je broj trenutno obolelih 2231, saopštio je juče Nacionalni štab civilne zaštite. Među zaraženima je 167 pacijenata na bolničkom lečenju, od toga se na respiratoru nalazi 9 pacijenata, dok su dve osobe preminule. Od 25. februara, kada je zabeležen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas, ukupno je evidentirano 8530 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 175 preminulo, a 6124 se oporavilo. U samoizolaciji je trenutno 7815 lica. Do danas je testirano 154,159 osoba, od toga 1977 u poslednja 24 časa.
Hrvatska lekarska komora (HLK) upozorila je juče da lekari i zdravstveni radnici nose najteži teret borbe s Covidom-19 i zato traži da im se zaraza koronavirusom prizna kao profesionalna bolest za koju se isplaćuje delimitirana nadoknada za bolovanje. Kršenje prava lekara, posebno u ovako teškoj epidemiji, neprihvatljivo je i neodgovorno, stav je HLK-a iznesen u saopštenju za javnost..”Najteži teret borbe s epidemijom Covida-19 nose upravo lekari i zdravstveni radnici koji, svakodnevno izloženi zarazi na poslu, riskiraju svoje zdravlje i život, a posebnom riziku i stresu su izložene njihove porodice, istaknuto je u saopštenju.
Predsednik Republike Zoran Milanović izjavio je da je komemoracija srpskim civilnim žrtvama rata u Gruborima neka vrsta duga časti prema onome što se dogodile pre 25 godina, dodajući da je to u njemu tada izazivalo moralni užas. “Lako je sada govoriti nakon 25 godina da za ovo niko nije ličbno odgovarao. Zna se otprilike ili skoro tačno koja jedinica je bila ovde tog dana” rekao je Milanović dodajući da je prvi put o Gruborima čitao 1995. u New York Timesu. Razmišljao je tada što je tu gore, da li je to nešto što graniči s moralnom katastrofom, a to još uvek nije, nešto što je zlo samo po sebi gore od banalnosti zla, ili šteta koja je to nanela hrvatskoj državi.
Iskrenost osuđivanja zločina ne meri se zakašnjelim obilascima grobova, već sudskim presudama ubicama, reagovao je juče srpski ministar odbrane Aleksandar Vulin na govor hrvatskog predsednika Zorana Milanovića na komemoraciji ubijenim Srbima u Gruborima 1995.”Nakon 25 godina hrvatska država je priznala da je ubistvo šestero nenaoružanih staraca zločin. Čuli smo i da je streljanje srpskih staraca u tom selu nanelo štetu Hrvatskoj, ali nismo čuli da je akcija Oluja, u kojoj su ih pobili, zločin. Kada ubijete šestero staraca to je šteta za Hrvatsku, kada proterate 250.000 Srba i ubijete 2.000 Srba to je razlog za proslavu”, prenelo je Vulinovu reakciju srpsko Ministarstvo odbrane.
Predsednik Saveza srpskih udruženja Hrvatske Dragan Crnogorac uputio je danas otvoreno pismo potpredsedniku Vlade Borisu Miloševiću.“Pošto si u intervjuu Jutarnjem listu od 22. avgusta pomenuo mene lično i Savez srpskih udruženja u Republici Hrvatskoj, još jednom te podsećam da mi na tribini koju smo organizovali nismo nikoga napadali. Otvorili smo javni prostor srpskoj zajednici i omogućili joj da kaže šta misli povodom tvog odlaska na proslavu Oluje u Knin”, napomenuo je Crnogorac.“Kao i uvek dosad, nastojite nas u javnosti prikazati radikalnom desnom političkom opcijom, destruktivnom prema srpskoj zajednici i odnosima s većinskim narodom. To ne samo da nije tačno i ne odgovara istini, nego je i zlonamerno. Ali to je vaš već isprobani način bacanja prašine javnosti u oči i stil političkog preživljavanja”, smatra Crnogorac.Mi smo udruženje građana, registrovani po Zakonu o udruženjima, što bi ti morao znati kao bivši pomoćnik ministra uprave u Vladi RH, a to je, kako si rekao, tvoja struka kojim bi se jednom opet hteo baviti”, napisao je Crnogorac.“Kako si se time bavio, dovoljno govori činjenica da kao pomoćnik ministra u dva mandata nisi proveo registraciju Zajedničkog veća opština i Koordinacije veća i predstavnika srpske nacionalne manjine u RH (SNV), koje su Ministarstvu uprave podnele zahtev za registraciju kako bi napokon rešile svoj pravni status pa su i danas registovane samo kao Udruge”, poručio je Crnogorac potpredsedniku Vlade i zaključio “zato si poslednjim pokušajem napada na nas promašio ceo fudbal”. “Nama je jasno da si skretanjem pažnje javnosti na nas, hteo sakriti to što si napravio odlaskom u Knin na proslavu Oluje. A ti si tamo, kako neki kažu, u ime srpske zajednice u Hrvatskoj dao legitimitet toj akciji. Posle jako puno negativnih reakcija koje smo primili od naših sunarodnjaka pa i članova SDSS-a koji tvrde da ih niko o tome ništa nije pitao, odlučili smo da svima njima omogućimo da se u javnom prostoru čuje i drugačiji glas Srba o tom činu. Zbog takve politike vodstva SDSS-a mnogi su se iščlanili iz stranke i sa takvim posledicama ćete se i nadalje suočavati ako se nastavite ponašati na isti način”, napisao je, između ostalog, Crnogorac.
Opština Borovo započela je provođenje projekta Pomoć u kući za starije i nemoćne osobe – faza 2 sufinansiranog kroz Zaželi – program zapošljavanja žena – faza II, kroz koji je zaposleno 30 žena s područja te opštine. Žene zaposlene kroz taj projekat će pružati pomoć i podršku starijim osobama, licima s invaliditetom i osobama u nepovoljnom položaju s područja Borova, a počeće s radom 1.septembra.
Ovogodišnje 55. Vinkovačke jeseni prema planu su se trebale održati od 11. do 20. septembra, ali drugi talas pandemije koronavirusa sve je poremetio pa je manifestacija znatno skraćena i programski proređena i trajaće samo tri dana. U ovim okolnosti smo se svi zajedno morali prilagoditi i učiniti sve da se Vinkovačke jeseni održe, ali u okolnostim gde ćemo uspeti da ispoštujemo sve mere te za sve učesnike i one koji će pratiti događanja, stvorimo sigurnu situaciju kako ne bi došlo do neželjenih posledica, rekao je gradonačelnik Vinkovaca, Ivan Bosančić na jučerašnjoj konferenciji za novinare.
Policijski službenici Policijske uprave vukovarsko-sremske završili su kriminalističko istraživanje u vezi sa pronalaskom mrtvog tela muškarca. Naime, 21. avgusta oko 18 časova na cesti Otok-Vrbanja policijski službenik ove Policijske uprave, koji je bio izvan službe, zaustavio se na znakove muškarca, koji je od njega tražio pomoć. U obližnjem grmlju kod kanala Brežnica pronašli su beživotno telo drugog muškarca zbog čega je policajac odmah pozvao hitnu pomoć i policijske patrole. Lekar hitne medicinske pomoći na mestu događaja potvrdio je smrt te konstatovao da na mrtvom telu nema tragova nasilja. Na mestu događaja proveden je uviđaj, dok je na osnovu naloga Županijskog državnog tužilaštva u Vukovaru u vukovarskoj bolnici provedena i obdukcija, kojom je utvrđeno da je uzrok smrti anafilaktički šok usled uboda stršljena. U toku je postupak utvrđivanja identiteta preminulog muškarca, za kojeg se pretpostavlja da je bio star oko 30 godina. Muškarac koji se za pomoć obratio policijskom službeniku je afganistanski državljanin nad kojim je proveden upravni postupak zbog nezakonitog prelaska državne granice te je smešten u Prihvatni centar za strance u Tovarniku do readmisije.