22. smotra folklora počela je sinoć u Vukovaru nastupima KUD-a Sloga Vukovar, Đoko Patković Bobota, Branislav Nušić Borovo, Čuvari tradicije baranjskih Srba Beli Manastir i domaćina, Ansambla narodnih igara SKD Prosvjeta Vukovar. Prema rečima predsednika Ansambla Dejana Kurucića, ovo je prvi nastup ove sezone nakon popuštanja epidemioloških mera. Smotra se nastavlja večeras, na letnjoj pozornici u Borovu, a nastupiće Ansabl narodnih igara SKD Prosvjeta pododbor Vukovar, KUD Đoko Patković Bobota, Bošnjačko kulturno umetničko društvo Ljiljan iz Drenovaca i Mađarko kulturno umetničko društvo Petefi Šandor iz Dalj planine.
Narodna poslanica u Skupštini Republike Srbije i članica Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Sanja Lakić posetila je juče Zajedničko veće opština gde se sastala sa predsednikom Srđanom Jeremićem. Tema sastanka bila je realizacija novog projekta stipendiranja srpske dece iz svih krajeva Hrvatske, pojasnila je Lakić. Naime, Republika Srbija će od septembra stipendirati srpsku decu sa područja cele Hrvatske koja su se iskazala kao aktivni učesnici projekata provedenim u saradnji sa matičnom državom. Predsednik Zajedničkog veća opština Srđan Jeremić potvrdio je da je reč o veoma značajnom projektu koji pruža podršku deci pripadnicima srpske zajednice i osnažuje ih u daljem obrazovanju i budućim aktivnostima.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa su 3 nove pozitivne osobe na COVID-19, od kojih su dve iz Otoka, a jedna iz Gradišta, dok preminulih nema. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 12 384, od kojih je 12 033 izlečenih, a 254 osobe su preminule. Trenutno je u županiji 13 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirane su 152 osobe, te je ukupno do sada testiranih 73 027, dok je u županiji 206 osoba u samoizolaciji. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji su pozitivna dva radnika iz sistema zdravstva.
Opštinsko veće opštine Borovo je na prvoj redovnoj sednici u ovom sazivu usvojilo izmene i dopune opštinskog budžeta za 2021. godinu. Rebalansom je ovogodišnji budžet povećan za milion i 701 hiljadu kuna, tako da novi plan iznosi 24 miliona i 102 hiljade kuna. Između ostalog, rebalansom su obezbeđena dodatna sredstva od 160 hiljada kuna za subvencije postojećim privrednim subjektima ili 15 hiljada kuna po korisniku, istakao je načelnik Zoran Baćanović, koji je najavio da će novi poziv biti otvoren početkom septembra. „Uslovi i kriterijumi ostaju isti, kao što su bili i u prethodna dva poziva, a osnovni će biti redosled zaprimanja prijava. Na novi poziv moći će se javiti samo oni privredni subjekti koji na prethodna dva poziva nisu dobili bespovratna sredstva”, rekao je načelnik Baćanović. Obezbeđena su i dodatna sredstva za stambeno zbrinjavanje još pet mladih porodica u Borovu. „Predviđeni iznos od 300 hiljada kuna je iskorišten. Potpisali smo šest ugovora, a još četiri su spremna i potpisaćemo ih u narednih nekoliko dana. Zbog velikog interesa otvaramo mogućnost stambenog zbrinjavanja još pet mladih porodica, za šta je obezbeđen iznos od dodatnih 150 hiljada kuna ili 30 hiljada kuna po podnosiocu zahteva”, naglasio je Baćanović. Za sanaciju sportske dvorane Dečjeg vrtića “Zlatokosa”, koja nije bila obuhvaćena energetskom obnovom, rebalansom je planiran iznos od ukupno 720 hiljada kuna, a za sanaciju javne rasvete dodatnih 300 hiljada kuna. Za opremanje teretane u novoizgrađenoj višenamenskoj zgradi u centru Borova predviđena su sredstva u iznosu od 140 hiljada kuna, a za postavljanje nove ograde oko stadiona FK “Sloga” dodatnih 200 hiljada, čime je prvobitni plan povećan na ukupno 700 hiljada kuna.
U Državni zavod za statistiku stiglo je već 2650 prijava zainteresovanih za posao popisivača i kontrolora koji bi za tri nedelje celodnevnog angažmana na popisu stanovništva mogli zaraditi od 5000 do 6000 kuna, piše današnji Večernji list. Popis stanovništva, stanova i domaćinstava odvijaće se na jesen u dve faze. Prva će trajati od 13. do 26. septembra, kada će se građani moći sami popisivati preko sistema e- Građani, a u drugoj fazi od 27. septembra do 17. oktobra popisivači će izlaziti na teren da bi popisali one koji se nisu sami popisali online, obavili kontrolu i ispravili greške nastale samopopisivanjem građana. Kontrolori će nadgledati rad određenog broja popisivača, davati im smernice i metodološku pomoć, kontrolisati tačnost i obuhvat prikupljenih podataka. Javni poziv za podnošenje prijava za posao popisivača i kontrolora u drugoj fazi otvoren je do 15. jula, a raspisan je za gotovo 8000 popisivača i oko 1100 kontrolora. U Zavodu navode da je preporuka Štaba civilne zaštite i epidemiologa da se popisivači i kontrolori svakako vakcinišu protiv COVID-19 jer će to, uz pridržavanje epidemioloških mera, celi proces učiniti sigurnijim. Popisivač će za svako popisano domaćinstvo zaraditi 4 kune, za stan 4 kune, za svaku popisanu osobu 8 kuna i 8 kuna za svaku kontrolnu šifru od domaćinstva koje se samostalno uspešno popisalo u prvoj fazi putem sistema e-Građani. Dakle, za samačko domaćinstvo popisivač će dobiti 16 kuna, odnosno 4 kune za stan, 4 za domaćinstvo i 8 kuna za osobu. U proseku popisivač će moći zaraditi od 5000 do 6000 kuna, zavisno o broju zaduženih popisnih jedinica, dok će kontrolori zaraditi fiksno 6000 kuna, piše Večernji list.