Iz Gradske uprave Vukovara oglasili su se saopštenjem povodom ovogodišnjeg izmeštanja Svečane promocije polaznika vojnih škola u Hrvatskoj iz Vukovara u Zagreb. U saopštenju se navodi da se Svečana promocija sve do mandata Vlade Zorana Milanovića održavala u Vukovaru. Zahvaljujući angažmanu tadašnjeg ministra odbrane Republike Hrvatske, Damira Krstičevića, 2017. godine promocija je vraćena u Vukovar, te se poslednje tri godine tu i održala. „Nebrojno puta smo čuli kako je ovoj svečanosti mesto upravo u Vukovaru jer je on simbol pobede Hrvatske vojske. S dubokim razlogom i svrhom ova se svečana promocija održava upravo u Vukovaru čime se na simboličan način dodatno snaži hrvatska vojna tradicija i svedoči neraskidiva povezanost hrvatskog naroda s njegovim Vojnim snagama. No, uprkos tome, ove godine Svečanost promocije će se održati u Zagrebu. Grad Vukovar je o ovome primio obaveštenje nedelju dana uoči samog održavanja promocije, zakazane za 26. jun 2020. I bez službenog objašnjenja može se zaključiti zašto je ove godine promocija u Zagrebu. Pogoršanje epidemiološke situacije vezano uz širenje koronavirusa ne može biti opravdanje za izmeštanje ovog događaja u Zagreb jer su pripreme počele u vreme stabilne epidemiloške situacije. Prvi sastanak organizatora bio je zakazan još za 2. jun, ali je, iz očitih političkih razloga, netom pre održavanja otkazan“, navodi se u saopštenju Gradske uprave.
U protekla 24 sata na području PU vukovarsko-sremske, policijski službenici su samoinicijativnim kontrolama utvrdili jedno kršenje mere samoizolacije od strane hrvatskog državljanina. O slučaju je obavešten Državni inspektorat.
Grad Vukovar objavio je poziv za dodeljivanje bespovratnih sredstava na području Grada za 2020. godinu, u okviru „Programa podsticanja preduzetnika“. Na osnovu poziva, bespovratna sredstva iz „Opšteg programa razvoja preduzetništva za period od 2020.-2025“ s ciljem povećanja broja privrednih subjekata, privrednih aktivnosti i novog zapošljavanja. U okviru Javnog poziva preduzetnici se mogu javiti za sredstva iz devet mera ukupne vrednosti 3,5 miliona kuna.VURA zainteresovanim preduzetnicima stoji na raspolaganju za pružanje usluga planiranja prijave na konkurs, izradu projektne prijave te samo provođenje prijavljenog projekta, navodi se u javnom pozivu.
Počevši od 1. juna pa do kraja ove godine, uvode se državne podrške za skraćivanje radnog vremena do najviše 2000 kuna po zaposlenom, piše Večernji list. Uslove za korištenje podrške ispregovarali su sindikati i poslodavci s Vladom za firme sa deset i više zaposlenih te se očekuje da će odluka brzo biti prihvaćena na sednici Upravnog veća Zavoda za zapošljavanje. Nezavisno o ovoj odluci, idućih dana pripremiće se nova odluka s jednostavnijom procedurom za sufinansiranje kraćeg rada za mikro i male preduzetnike s manje od deset zaposlenih. Mera za male krenula bi od jula, dok bi se za firme s više od 10 zaposlenih podrške mogle dobiti i za jun, navodi Večernji. Socijalni partneri veruju da će podrške za kraću radnu nedelju koristiti između 100 i 150 hiljada radnika svaki mesec, a sredstva za sufinansiranje dela plate kad su radnici kod kuće i ne rade osiguraće se iz povoljne kreditne linije EU namenjene čuvanju radnih mesta. Do kraja godine za tu su meru osigurane 2,2 milijarde kuna. Novčanu pomoć mogu dobiti preduzeća koja bi radila 36 sati nedeljno i kraće, ali ne kraće od 20 sati nedeljno. Za vreme kad ne rade, radnici mogu od države dobiti najviše 2000 kuna, odnosno 21 do 25 kuna po satu, zavisno o tome koliko radnih dana ima pojedini mesec. Podrška se neće moći ostvariti za radnike koji rade na daljinu, donosi Večernji list.
Udruženje ugostiteljskih delatnosti Hrvatske privredne komore traži produženje podrški Hrvatskog zavoda za zapošljavanje za očuvanje radnih mesta, objavili su danas iz Komore. Ugostitelji kažu da im promet od početka marta izrazito pada, a nastavak poslovanja nije doneo ni približan nivo prometa iz maja i juna prošle godine. “Podaci pokazuju kako ugostitelji beleže promet na nivou od 10 do 30 odsto onoga koji je bio ostvaren u istom periodu prošle godine. Kako se Hrvatska promoviše kao turistička zemlja, a ugostitelji u ovom perioda većinu prihoda ostvaruju od turista kojih je prema podacima eVisitora u prvih pet meseci ove godine manje za 80 odsto u poredbi s prvih pet meseci prošle godine, jasno je zašto se beleže ovakvi podaci“, rekao je predsednik Udruženja ugostitelja Dražen Boban. Zato je Udruženje od Ministarstva turizma zatražilo produženje mera pomoći za delatnosti pružanja smeštaja te pripreme i usluživanja hrane i pića za jul za one s padom prometa većim od 50 odsto. Boban je naveo kako treba pohvaliti brzu reakciju Vlade, koja je vrlo efikasno provela niz zdravstvenih mera usmerenih na sprečavanje širenja zaraze i donela niz privrednih mera za očuvanje radnih mesta i likvidnosti firmi koje se bave ugostiteljskom delatnošću.