U vukovarskoj gradskoj upravi danas je predstavljen projekat „Bez brige za užinu“, kojim su obuhvaćene osnovne škole u Vukovaru. Projekat, vredan 745 hiljada kuna, je prijavljen na konkurs Fonda evropske pomoći za one kojima je najpotrebnije, Operativni program za hranu i/ili osnovnu materijalnu pomoć za period 2014-2020, te je finansiran iz EU sredstava u 100-odstotnom iznosu, objasnio je gradonačelnik Vukovara Ivan Penava. Direktorka VURA-e Vedrana Žilić objasnila je da se projekat odnosi na decu u riziku od siromaštva, odnosno korisnike dečjeg doplatka, kojima je na ovaj način obezbeđena užina u školi. Dražen Kobašević, pročelnik za društvene delatnosti objasnio je da projekat obuhvata 737 učenika, odnosno 40 odsto svih učenika, te da Grad u saradnji sa VURA-om provodi još projekata koji se odnose na vukovarske osnovne škole. Partneri na projektu su osnovne škole Nikola Andrić, Antun Bauer, Siniša Glavašević, Blago Zadro, Mitnica i Dragutin Tadijanović, čija direktorka Lidija Miletić je zahvalila Gradu, koji je početkom prošle godine preuzeo njihova osnivačka prava.
Ministarka nauke i obrazovanja Blaženka Divjak izrazila je zadovoljstvo podacima prema kojima je juče do 15 časova, prvog dana škole nakon deset nedelja nastave na daljinu, odazvalo 80 odsto ukupnog broja, ili oko 125 hiljada učenika od prvog do četvrtoga razreda. Popunjenost škola je iznad naših očekivanja, rekla je ministarka Divjak i napomenula da se radi o podatku za nešto više od 700 škola u obe smene. Pokazalo se da se može organizovati sigurna okolina za izvođenje razredne nastave, rekla je i pozvala roditelje „koji su se suzdržavali, da pošalju svoju decu u školu“. Nastava viših razreda osnovnih škola kao i srednje škole i dalje se odvija na daljinu.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa nema pozitivnih osoba na COVID-19, te je tako ukupan broj obolelih od početka epidemije 41, od čega je 40 izlečenih.Trenutno u županiji nema hospitalizovanih osoba zbog COVID-19 bolesti.U istom periodu testirano je 45 osoba, što je ukupno 2143 testiranih do sada na području županije. U samoizolaciji se nalaze 42 osobe, a tokom jučerašnjeg dana nije bilo prijava o kršenju samoizolacije. COVID-19 ambulante osnovane pri domovima zdravlja su primile 37 poziva sa sumnjom na bolest. Zdravstvenih radnika u samoizolaciji trenutno nema.
S obzirom da je Srbija otvorila granicu, građani Hrvatske mogu neometano i bez ograničenja i tamo i nazad, te su počeli koristiti tu mogućnost i krenuli po osnovne namirnice u njihove jeftinije trgovine. Hrvatski građani mogu u Srbiju po gotovo istim uslovima kao i pre 12. marta kada se granica zatvorila. U Srbiju se ulazi samo s ličnom kartom, bez testa na Covid-19 i, najbitnije, bez obavezne samoizolacije od 14 dana. Najčešće se kupuju cigarete koje su u Hrvatskoj za trećinu skuplje. U Hrvatsku se po osobi sme uneti jedna šteka cigareta. Od alkoholnih pića, sme se preneti jedna litra žestokog pića te 16 litara piva. Sveže meso, suhomesnati proizvodi i hrana za domaće životinje se ne sme uneti u Hrvatsku. Pri ponovnom ulasku u Hrvatsku takođe nema zastoja. Pri preslasku granice primi se SMS poruka s uputstvom da ako se sumnja na zarazu, kontaktira centar 112 te letak koji će uručiti carinik na kojem piše da se smanji kontakt s drugim osobama sledećih 14 dana.
Predsednik SDSS-a, Milorad Pupovac, u intervjuu za Novi list rekao je šta očekuje od predstojećih parlamentarnih izbora.”Mi se izbora ne bojimo. Ali, izbori su zahtevan posao i zato nimalo lagan. Za njih smo pripremljeni politički, a operativno se spremamo kao i svi ostali. Ne vidim ko bi u našoj, 12. jedinici ugrozio kandidate SDSS-a”, rekao je Pupovac za Novi list.Pupovac je dodao da je eksperiment formiranja koalicije HDZ-a i HNS-a značajan iz dva razloga. “Prvo, omogućeno je da se sačuva smer kojim je HDZ sam hteo da ide, sa svojim unutrašnjim reformama i reformama u društvu. Drugo, uprkos visokoj ceni koju je HNS platio raskolom, u Vladi su sarađivale dve stranke za koje je to ranije bilo nezamislivo i to kako bi održale minimum stabilnosti političkih procesa. To je pomoglo da se politička scena konsoliduje. Od 2013., posebno nakon 2015., ta je scena bila izuzetno nekonsolidovana. S jedne su strane bili politički ekstremisti i avanturisti, a s druge stranke s određenim programom i idejama, ali s teretom političkog nasleđa zbog čega se nisu uspevale oporaviti. Sada, međutim, imamo konsolidovani SDP, konsolidovani HDZ, kao neka vrsta demohrišćanske stranke, koja nije ekstremno nacionalističkog smera i možemo reći da na ove izbore idemo u povoljnijim okolnostima nego što su to bile pre nekoliko godina”, rekao je Pupovac.
Agencija za plaćanja u poljoprivredi objavila je juče novi konkurs za provođenje Mere 17 Upravljanje rizicima, Podmere 17.1 Osiguranje useva, životinja i biljaka iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za period 2014. – 2020. Prihvatljivi korisnici su fizičke i pravne osobe upisane u Upisnik poljoprivrednika, a ukupan iznos raspoloživih sredstava javne podrške po Konkursu iznosi 100 miliona kuna. Maksimalni iznos godišnje podrške po korisniku je 75 hiljada evra u kunskoj protuvrednosti, a intenzitet javne podrške iznosi do 70 odsto prihvatljive premije osiguranja.