Ministar privrede Tomislav Ćorić doneo je odluku kojom se državi omogućava punjenje podzemnog skladišta gasa Okoli ukoliko to ne učine zakupci, koji to zasad kao i dalje u Evropi ne čine jer im se trenutno ne isplati zbog visoke nabavne cene ovog energenta. Odluka o proglašavanju ranog upozorenja vezanog za nivo kriznih stanja zaštitu sigurnosti snabdevanja gasom Republike Hrvatske objavljena je juče u Narodnim novinama i stupila je na snagu danas. Donesena je na osnovu Plana intervencije u cilju pravovremenog odgovora na potencijalne poremećaje u snabdevanju. Kao deo tog plana, a s obzirom na ruski napad na Ukrajinu, osnovan je krizni tim za praćenje sigurnosti snabdevanja gasom, koji je i predložio donošenje odluke. Krizni tim je naredio da se skladišni kapaciteti moraju napuniti do nivoa minimalne popunjenosti skladišta Okoli od 90 odsto na početku ogrevne sezone, do 1. novembra 2022. godine. Podzemno skladište Okoli sada je komercijalno dostupno, ali zakupci ga nisu počeli da pune zbog visoke cene gasa.To zabrinjava jer punjenje Okola traje puna četiri meseca.
Vukovarsko-sremski župan Damir Dekanić oglasio se saopštenjem za javnost u kojem se požalio na medijski linč zbog saobraćajne nesreće u kojoj je nedavno učestvovao. Rekao je da je cilj izazivanje prevremenih izbora uz pomoć, kako je rekao, „navodnih, neverodostojnih svedoka, kojih nema na mestu događaja ni u policijskom zapisniku.” „Zbog toga se ne mogu oteti utisku da su priželjkivali nesreću sa puno tragičnijim posledicama, a ne ovakvu bez stradalih, povređenih, sa isključivo materijalnom štetom – kakvih je svakodnevno zaista mnogo. Zahvaljujem se još jednom svima koji mi daju podršku u ovim, za mene i moju porodicu, mučnim trenucima, a kreatorima ove priče poručujem da će uprkos svojim nastojanjima morati pričekati redovne izbore”, zaključio je župan Dekanić.
Kilogram brašna na trgovačkim je policama ovih dana dostigao, pa i premašio psihološku granicu od deset kuna. U pojedinim stranim trgovačkim lancima cena kilograma glatkog 550, kao i oštrog brašna jednog domaćeg proizvođača je bila 11,49 kuna. Tip 1600 istog proizvođača je 11,99, a kilogram kukuruznog brašna 13,49 kuna. Istovremeno, osječko Žito objavilo je kotaciju cena od 5. aprila, ponudivši za treću klasu pšenice dve kune, a za četvrtu 1,95 kuna, što je pre bilo nemoguće i za prvu klasu. Reč je o isporuci za jul/avgust, dok su cene za isporuku odmah, kao i cene za premium, prvu i drugu klasu pšenice na pitanje. Cena za suncokret čak je pet kuna, a uljane repice 5,50 kuna, dok su cene za isporuku odmah za obe uljarice na pitanje. Istovremeno, informacije pokazuju da je litra ulja u Nemačkoj već prešla i pet evra i stoji oko 40 kuna. I u hrvatskim je trgovinama dostiglla 18 kuna. Globalni poremećaji, rat u Ukrajini, inflacija i sve drugo, i dalje utiču na talas poskupljenja.
Hrvatska narodna banka uskoro kreće u kampanju za zamenu kune u evro, koja će biti vrlo obimna i bogata brojnim sadržajima, kako i priliči jednom tako važnom događaju kao što je ulazak Hrvatske u evrozonu 1. januaraa 2023. piše Večernji list. Kako bi se podigla javna svest o uvođenju evra, u Narodnoj banci pripremili su konkurs za usluge kreiranja i provođenja informativne nacionalne kampanje sa ciljem provođenje Nacionalnog plana zamene hrvatske kune evrom, procenjene vrednosti od 27 miliona kuna. Kampanja će biti podeljena u više grupa pa je tako za izrađivanje promotivne kampanje previđen budžet od 6,8 miliona kuna dok je za strategiju oglašavanja u medijima te planiranje i zakup medijskog prostora procenjena vrednost 14,5 miliona kuna. Za usluge vođenja odnosa s javnostima i organizacije javnih događanja predviđen je iznos od 1,55 miliona kuna, a za organizaciju i vođenje pozivnog centra 800.000 kuna. Za organizaciju i provođenje istraživanja javnog mnenja planira se izdvojiti 400.000 kuna, a za realizaciju putujuće izložbe Evro na točkovima 2,95 miliona kuna. Kao glavni ciljevi ove informativne kampanje navodi se i upoznavanje građana sa svim prednostima uvođenja evra i njihovo informisanje o datumu i fiksnom kursu konverzije.
APN je u sedmom po redu konkursu zaprimio 5870 zahteva za subvencionisanje stambenih kredita, pri čemu je resorni ministar Ivan Paladina najavio osiguranje dodatnih sredstava za sve zahteve koji će biti odobreni. Zaprimanje zahteva za subvencionisanje stambenih kredita počelo je 21. marta, a zaključeno u petak, 22. aprila. Broj pristiglih zahteva je najviši u svih sedam dosad provedenih konkursa. Usporedbe radi, u prošlogodišnjem konkursu, tada takođe rekordnom, zaprimljeno je više od 1100 zahteva manje, njih 4739. Planirana sredstva za ovu meru u ovoj godini iznosila su 50 miliona kuna, međutim, s obzirom na velik broj pristiglih zahteva ministar prostornog uređenja, građevinarstva i državne imovine Ivan Paladina je rekao kako je svestan da će u ovoj godini za subvencije biti potrebna i veća sredstva od prvobitno planiranih.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa evidentirano je šest novih pozitivnih osoba na COVID-19 potvrđenih PCR testiranjem. Trenutno su četiri osobe na bolničkom lečenju, a u samoizolaciji se nalazi njih 103. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-sremskoj županiji tri su pozitivne osobe iz sistema zdravstva.