Hrvatski sabor danas će glasati o odlaganju popisa stanovništva, interpelaciji o radu Vlade vezano uz način dodeljivanja i raspolaganja sredstvima fondova u sklopu EU projekta Slavonija, Baranja i Srem te osnivanju univerziteta odbrane i nacionalne sigurnosti. Zastupnici će glasati o Vladinom Predlogu izmena Zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u Republici Hrvatskoj 2021. kojim se predlaže odlaganje popisa zbog epidemiološke situacije s covidom-19 i provede u dve faze od 13. septembra do 17. oktobra. U prvoj fazi bi se provodio samostalnim popisivanjem stanovništva kroz elektronski sistem e-građanin, a u drugoj bi to na terenu obavljali popisivači, ličnim intervjuom sa stanovništvom. Zastupnici će glasati i o interpelaciji o radu Vlade vezano uz način dodeljivanja i raspolaganje sredstvima fondova u sklopu EU projekta Slavonija, Baranja i Srem koju je podnelo 25 SDP-ovih zastupnika zbog, kako tvrde, osnovane sumnje u transparentnost i nepristrano dodeljivanje sredstava.
Rezultati istraživanja mentalnog zdravlja dece i mladih tokom covida-19 i zemljotresa u Zagrebu, koje je obuhvatilo više od 22 hiljade dece i mladih, pokazuju da je njih devet odsto imalo značajno povišenu anksioznost i/ili depresivnost, a 15 odsto simptome posttraumatskog stresa. Predstavljajući rezultate, direktorka Poliklinike za zaštitu dece i mladih Grada Zagreba Gordana Buljan Flander rekla je da se u okviru doživljaja, koji pripadaju krugu posttraumatskih stresnih reakcija vidi da je polovina dece i mladih barem u jednom trenutku doživela teškoće s koncentracijom, uznemirenost pri sećanju na stresni događaj, emocionalnu osetljivost i plašljivost, nametnute sadržaje, slike traumatskih doživljaja te izbegavanje neugodnih sećanja i osećaja. Buljan Flander je istakla da im rezultati istraživanja mogu “poslužiti kao putokaz” šta deci treba i kakvu dodatnu podršku trebaju. “Rezultati vrlo jasno upućuju da trebamo jačati otpornost naše dece, da trebamo raditi na mehanizmima suočavanja sa stresnim, traumatskim i kriznim situacijama”, istakla je Buljan Flander.
Redovno mesečno istraživanje Crobarometar, Dnevnika Nove Tv, pokazalo je da je Hrvatska demokratska zajednica sa sigurnom i stabilnom podrškom i ovaj mesec prvi izbor građana, sa 29,1 odsto, piše Jutarnji list. SDP je i dalje drugi, ali s velikim zaostatkom iza HDZ-a. Trenutno uživaju podršku od 16 odsto, što je manje nego mesec pre. Možemo! se pozicionisao kao treći izbor birača s podrškom od 9,4 odsto, a odmah iza je MOST s podrškom od 7,3 odsto te Domovinski pokret sa 6,2, dok su sve ostale stranke daleko ispod izbornog praga. I ovaj mesec beleži se velik broj neodlučnih, čak 16,6 odsto. Čak 70 odsto ispitanika misli da zemlja ide u lošem smeru, a da ide u dobrom, misli tek 23 odsto. Isto tako većina građana ne odobrava rad Vlade, njih 56 procenata, a odobrava ga samo 36, donosi Jutarnji. Rad predsednika Republike Zorana Milanovića ne odobrava polovina ispitanika, a odobrava ga njih 42 odsto. Birači SDP-a daju mu podršku od 80 odsto, ali i 28 procenata birača HDZ-a. Kancelarija predsednika dobila je ocenu 2,68 ili ”trojku”, manje nego mesec pre. Vlada je ocenjena s 2,52, takođe ”trojkom” i tu je vidljiv porast, a raste i podrška Hrvatskom saboru, sada su dobili 2,15 ili ”dvojku”, prenosi Jutarnji istraživanje agencije Ipsos.
U Vukovaru je održana Smotra literarnog, dramsko-scenskog i novinarskog stvaralaštva učenika osnovnih i srednjih škola LiDraNo 2021. za područje Vukovarsko-sremske županije. Domaćin je ove godina bila Osnovna škola Mitnica, a smotra je održana u velikoj dvorani Pastoralnog centra sv. Bono uz pridržavanje svih propisanih epidemioloških mera. Na smotri je učestvovalo šest osnovnih škola s petnaest pojedinačnih nastupa i pet srednjih škola sa sedam pojedinačnih nastupa. Komisija, na čijem čelu je nastavnica Helena Andabaka iz OŠ Mitnica za državnu smotru predložilo je pet učenika, a u području literarno – novinarskoga izraza komisija s predsednicom Lilijanom Radobuljac iz Tehničke škole Nikola Tesla Vukovar, za državnu smotru predložila je petnaest radova.
U sklopu nastavka implementacije budžetskih korisnika iz područja obrazovanja u sistem županijske riznice, u Gunji i u Vinkovcima je održan radni sastanak s osnovnim školama na području Vukovarsko-sremske županije. Predstavnicima osnovnih škola firma SCULPTOR computers NET iz Vinkovaca, zadužena za informatičku podršku, predstavila je način rada u sistemu kroz prilagođeni softver, dok je pročelnica Službe za budžet i javne finansije Sandra Adžaga sa saradnicama, obrazložila proceduru sistema riznice i novi način funkcionisanja, obrade dokumentacije i načina plaćanja. Održavanjem radnog sastanka u Vinkovcima završio bi se proces pripremnih radnji uvođenja osnovnih i srednjih škola u riznicu županije koji ima za cilj omogućiti praćenje ukupnog procesa upravljanja budžetom kroz jedinstveni sistem riznice.