U Hrvatskoj su u poslednja 24 časa zabeležena 1802 nova slučaja zaraze koronavirusom, a umrlo je 16 osoba, sapštio je danas Nacionalni štab civilne zaštite. Broj aktivnih slučajeva je ukupno 9052. Među njima je 1107 pacijenata na bolničkom lečenju, od toga je na respiratoru 115 pacijenata. Od 25. februara 2020., kada je zabeležen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj do danas ukupno je zabeleženo 264 111 zaraženih osoba, od kojih su 5854 preminule. Oporavilo se 249.205 osoba od toga 1 141 u poslednja 24 sata. U samoizolaciji su trenutno 27.892 osobe. Do danas je ukupno testirano 1,511.440 osoba, od toga 8003 u poslednja 24 časa.
Hrvatski sabor danas će glasati o odlaganju popisa stanovništva, interpelaciji o radu Vlade vezano uz način dodeljivanja i raspolaganja sredstvima fondova u sklopu EU projekta Slavonija, Baranja i Srem te osnivanju univerziteta odbrane i nacionalne sigurnosti. Zastupnici će glasati o Vladinom Predlogu izmena Zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u Republici Hrvatskoj 2021. kojim se predlaže odlaganje popisa zbog epidemiološke situacije s covidom-19 i provede u dve faze od 13. septembra do 17. oktobra. U prvoj fazi bi se provodio samostalnim popisivanjem stanovništva kroz elektronski sistem e-građanin, a u drugoj bi to na terenu obavljali popisivači, ličnim intervjuom sa stanovništvom. Zastupnici će glasati i o interpelaciji o radu Vlade vezano uz način dodeljivanja i raspolaganje sredstvima fondova u sklopu EU projekta Slavonija, Baranja i Srem koju je podnelo 25 SDP-ovih zastupnika zbog, kako tvrde, osnovane sumnje u transparentnost i nepristrano dodeljivanje sredstava.
U februaru ove godine 4439 dece bilo je bez odgovarajuće roditeljske brige, od toga ih je 2133 smešteno u domovima, a 2306 u udomiteljskim porodicama, piše današnji Jutarnji list. To je šokantan broj, s obzirom na to da je 2015. godine ukupno bilo 2795 takve dece, što je gotovo upola manje. Broj posvojene dece u poslednjih pet godina gotovo da se nije pomerio s mesta – 2015. je posvojeno 126 dece, a prošle godine 129. Stručnjaci se slažu da deci dugoročno nije mesto u institucijama i dom bi im trebao biti samo usputna stanica, ali to nažalost u Hrvatskoj često nije slučaj. Prema Zakonu o socijalnoj brizi, deca mlađa od 7 godina mogu boraviti u domu samo privremeno, najduže do šest meseci, ali ta odredba se ne poštuje. Iako raste broj dece u domovima, udomitelja je svake godine sve manje. Kod nas trenutno ima puno dece koja bi trebala biti izdvojena iz porodica, a nemaju gde biti smeštena, pa tako živeti u nezadovoljavajućim porodicama, a pretrpani domovi primaju samo hitne slučajeve, potvrdili su za Jutarnji direktori domova za decu.
U Vukovaru je održana Smotra literarnog, dramsko-scenskog i novinarskog stvaralaštva učenika osnovnih i srednjih škola LiDraNo 2021. za područje Vukovarsko-sremske županije. Domaćin je ove godina bila Osnovna škola Mitnica, a smotra je održana u velikoj dvorani Pastoralnog centra sv. Bono uz pridržavanje svih propisanih epidemioloških mera. Na smotri je učestvovalo šest osnovnih škola s petnaest pojedinačnih nastupa i pet srednjih škola sa sedam pojedinačnih nastupa. Komisija, na čijem čelu je nastavnica Helena Andabaka iz OŠ Mitnica za državnu smotru predložilo je pet učenika, a u području literarno – novinarskoga izraza komisija s predsednicom Lilijanom Radobuljac iz Tehničke škole Nikola Tesla Vukovar, za državnu smotru predložila je petnaest radova.
U sklopu nastavka implementacije budžetskih korisnika iz područja obrazovanja u sistem županijske riznice, u Gunji i u Vinkovcima je održan radni sastanak s osnovnim školama na području Vukovarsko-sremske županije. Predstavnicima osnovnih škola firma SCULPTOR computers NET iz Vinkovaca, zadužena za informatičku podršku, predstavila je način rada u sistemu kroz prilagođeni softver, dok je pročelnica Službe za budžet i javne finansije Sandra Adžaga sa saradnicama, obrazložila proceduru sistema riznice i novi način funkcionisanja, obrade dokumentacije i načina plaćanja. Održavanjem radnog sastanka u Vinkovcima završio bi se proces pripremnih radnji uvođenja osnovnih i srednjih škola u riznicu županije koji ima za cilj omogućiti praćenje ukupnog procesa upravljanja budžetom kroz jedinstveni sistem riznice.
Iz policijske uprave vukovarsko-sremske obaveštavaju građane da se od ponedeljka upravni poslovi policijskih stanica vraćaju na staro radno vreme. Šalteri za stranke radiće od 7,30 do 14,30 svakim radnim danom, a utorkom od 9 do 16 časova i 30 minuta. U saopštenju policijske uprave se još podseća građane da dokumenti čiji je rok važenja istekao u periodu proglašenja epidemije, odnosno od 11. marta 2020. godine i dalje vrede. Lične karte, pasoši, vozačke dozvole i oružani listovi vrediće do 30 dana od dana proglašenja kraja epidemije, ali građani, ako žele, imaju mogućnost podnošenja zahteva za novi dokument u merodavnoj policijskoj upravi ili stanici, uz pridržavanje svih epidemioloških mera.
Na Olajnici u Vukovaru, juče u prepodnevnim časovima, 31-godišnja državljanka Srbije je, upravljajući automobilom vukovarske registracije, prilikom skretanja levo u ulicu Kardinala Alojzija Stepinca, udarila pešaka, 76-godišnjaka iz Vukovara, koji je zbog udara i pada zadobio teške fizičke povrede. Zadržan je na lečenju u Nacionalnoj memorijalnoj bolnici Vukovar, a izvršenim alkotestiranjem nije utvrđena prisutnost alkohola u organizmu učesnika saobraćajne nesreće. Protiv 31-godišnjakinje policija će državnom tužilaštvu dostaviti krivičnu prijavu za delo Izazivanje saobraćajne nesreće u cestovnom saobraćaju.