Josip Dabro, zamenik župana Vukovarsko-sremske županije i Ivana Mujkić, zamenica gradonačelnika Vukovara juče su na konferenciji za medije u Vukovaru predstavili svoj izborni program u izbornoj trci za župana i zamenicu župana Vukovarsko-sremske županije. Poruka kampanje je „Mladost je rešenje“, jer je vreme da se okrenemo budućnosti, poručio je Dabro. Na prvo mesto treba staviti demografsku revitalizaciju našeg područja, jer bez mladih nema razvoja naše županije. Kandidatkinja za zamenicu župana Ivana Mujkić je istakla da je vreme da se promene prioriteti županije, odnosno da se okrene privrednicima, jer će se samo tako zaustaviti odliv ljudi sa našeg područja, naglasivši da je Vukovarsko-sremska županija u poslednjih 20 godina izgubila 25 odsto stanovništva. Rekla je da je poslednjih godina glavni interes županije bilo otvaranje firmi u vlasništvu iste te stvaranje jednog neodrživog sistema, a kako budžet županije to ne može pratiti, zakidalo se na onima koji tu žive. Mujkićeva je prokomentarisala i sukob učenika Tehničke škole Nikola Tesla naglasivši da osuđuju svako nasilje, ali da treba imati u vidu da u Vukovaru svaki sukob dobija predznak međunacionalnog, te da ne treba donositi prevremene zaključke. Decu treba edukovati i samo tako se mogu sprečiti budući sukobi, rekla je Mujkić.
Zastupnik Hrvatskih suverenista i zamenik gradonačelnika Vukovara Marijan Pavliček pozvao je juče da se hitno promene pedagoški standardi i omogući da deca pripadnika nacionalnih manjina i većinskog naroda idu zajedno u školu te se izbegnu sukobi poput onog u Tehničkoj školi Nikola Tesla. „Omogućimo predstavnicima manjina da idu zajedno u školu sa većinskim narodom, tada nećemo gledati ovakve scene i sukobe iz Vukovara“, rekao je Pavliček, osvrćući se na sukob koji je, kako je rekao, imao i nacionalni predznak. Pavliček je ustvrdio da se glavni razlog za sukob nalazi u Sabornici. „Ovde su izglasani zakoni koji su omogućili segregaciju dece u školama na temelju nacionalne pripadnosti“, istakao je u slobodnom govoru objasnivši da je Sabor izglasao Zakon o vaspitanju i obrazovanju na jeziku i pismu nacionalnih manjina i Državni pedagoški standard u kojima je pripadnicima manjina omogućeno da biraju između tri modela obrazovanja: A, u kojem je nastava u celini na jeziku i pismu manjine, uz obavezno učenje hrvatskog jezika, B u kojem je nastava dvojezična, te modelu C, gde je nastava na hrvatskom, uz 2-5 časova nedeljno za negovanje kulture nacionalne manjine. Pavliček je juče i Ustavnom sudu uputio predlog za ocenu ustavnosti Zakona o lokalnim izborima, ocenivši da su Hrvati u Vukovaru u neravnopravnom položaju jer pripadnici srpske manjine imaju dvostruko pravo glasa. “Ustavnom sudu podnosimo zahtev za ocenu ustavnosti Zakona o lokalnim izborima, jer je pre tri meseca prihvaćanjem amandmana SDSS-a i Furija Radina grubo prekršen Ustav. Taj amandman koji je danas sastavni deo tog Zakona omogućava pripadnicima nacionalnih manjina dvostruko pravo glasa za isto telo, odnosno, za opštinsko ili gradsko veće”, rekao je Pavliček na konferenciji za novinare.
Meštani Šarengrada, Iloka, Mohova, Opatovca, Sotina i Vukovara revoltirani, zbog neprimerene vožnje teških kamiona, traže usvajanje Pravilnika o zabrani saobraćanja tranzitnim vozilima težim od 7,5 tne na deonici državne ceste D2, od Iloka do Vukovara , ili će u protivnom ponovo organizovati protest. Od nadležnih zahtevamo postupanje odmah i sad, bez praznih priča i obećanja o novim cestama, jer one neće rešiti ovaj problem. Očekujemo donošenje traženog Pravilnika u roku od 7 dana, a u suprotnom najavljujemo novi, veći i trajniji protest u Šarengradu, koji će uključivati blokadu državne ceste D2 poljoprivrednim i radnim strojevima, navedeno je, između ostalog, u otvorenom pismu Mesnog odbora Šarengrad.
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje zabeležio je, zbog pandemije, u 2020. gubitak prihoda od doprinosa od oko milijardu i po kuna, uz dve milijarde kuna rashoda za vakcinisanje, bolovanja i lečenje covida-19, izjavio je direktor Zavoda Lucian Vukelić. Na skupu u organizaciji Udruženja poslodavaca u zdravstvu Hrvatske “Finansijska održivost zdravstvenog sistema nakon covida-19” rekao je da ukupni troškovi uključuju 420 miliona kuna rezervisanog budžeta za vakcine i oko 82 miliona kuna za lek koji leči simptome covida-19, dok troškovi rastu za 50 miliona kuna nedeljno, pojasnio je Vukelić. Zaključeno je kako se u Hrvatskoj premalo izdvaja za zdravstvo po glavi stanovnika, odnosno dok se u Evropskoj uniji izdvaja 3000 evra, kod nas je to 800 evra.
Ministar finansija Zdravko Marić izjavio je juče da su dugovi prema veledrogerijama, koji su rekordnih 6 milijardi kuna, samo deo ukupnih obaveza zdravstvenog sistema od 12,5 milijardi kuna te da dug za lekove nije moguće rešiti samo upumpavanjem dodatnih sredstava. “Do pre nekog vremena imali smo u proseku jednom do dvaput godišnje tu temu. Ona je sada postala vrlo vrlo frekventna, gotovo i mesečna”, rekao je Marić nakon sednice Vlade. Evidentno je da će za finansijsku održivost sistema trebati činiti puno više, ne samo na strani prihoda već i rashodnoj strani budžeta. “Ne možemo rešiti tu problematiku stalnim upumpavanjem dodatnih sredstava u zdravstveni sistem”, poručio je Marić.
Čelnice penzionerskih udruženja razgovarale su juče s ministrom rada Josipom Aladrovićem o uvođenju covid dodatka za penzionere rekavši da očekuju da će dogovor biti postignut na idućem sastanku zakazanom za utorak. Sastanak je bio pozitivan, dogovori slede u utorak kad ćemo ponovno imati sastanak s ministrom, rekla je Hini predsednica Matice penzionera Hrvatske Višnja Fortuna koja je na sastanku bila s čelnicom Sindikata penzionera Hrvatske Jasnom A. Petrović. Aladrović je pojasnio da su o toj temi počeli razgovore s udruženjima penzionera i s Hrvatskom strankom penzionera. “Videćemo koja su očekivanja, da li je ta očekivanja moguće uklopiti u potencijal državnog budžeta. Moram odmah napomenuti da ona prva traženja koja su se odnosila na 1,1 milijardu kuna jednostavno nisu realna. Hrvatski budžet to u ovom trenutku ne može podneti”, poručio je Aladrović.
Predsednik Zoran Milanović izjavio je danas, povodom verbalnog javnog sukoba Andreja Plenkovića sa vlasnikom riječkog kafića “Tri majmuna”, koji je za članove i simpatizere HDZ rekao da nisu dobrodošli u njegov lokal, da premijer nije žrtva i poručio mu da izdrži. “Niti je svako žrtva niti se svako može nazivati žrtvom niti su sve žrtve iste, tu postoji itekakva gradacija. Vidim da kolega Plenković misli da je to govor mržnje prema HDZ-u. Ne mogu podržati takav govor, ali ako se neko naslušao govora mržnje, to sam ja”, rekao je Milanović.