Jutros u 6 časova u Hrvatsku je stiglo prvih 9 750 doza Pfizerove vakcine protiv koronavirusa. Čuvaće se u HZJZ-u, odakle će se razvoziti u ostale županije. U nedelju ujutro prva osoba u Hrvatskoj primiće vakcinu. Danas počinje i kampanja, kojom su uz plakate i spotove planirana i javna vakcinisanja poznatih osoba. Predloženo je i da na Facebooku korisnici mogu na sliku profila dodati okvir “Misli na druge. Vakciniši se!” Planirano je da se prvo vakcinišu radnici i korisnici domova za starije osobe i zdravstveni radnici, zatim sve osobe starije od 65 godina i sve osobe s hroničnim bolestima, te na kraju celokupno stanovništvo.
Virusni imunolog u Centru za infektološka istraživanja Braunschweig dr. Luka Čičin-Šain rekao je sinoć za HTV-a da je vakcina najbolja vest, koju smo mogli očekivati na kraju ove teške godine. Sigurno je da će potrajati da svi koji trebaju dobiti vakcinu dođu na red, ali sada smo na pravom putu”, izjavio je u Dnevniku hrvatski virusni imunolog Čičin-Šain. Upitan koliko se ljudi treba provakcinisati da budemo zaštićeni, rekao je kako će 70 odsto, pa čak i 50 procenata provakcinisanosti usporiti širenje virusa, ali i dodao da ukoliko želimo imunost „krda” ti brojevi moraju biti veći zato što je corona vrlo infektivan virus.
Kako će se pratiti efikasnost vakcine protiv COVID-a i kome se javiti u slučaju eventualnih nuspojava, objasnio je direktor Hrvatske agencije za lekova i medicinske proizvode Siniša Tomić. ‘Bićemo povezani sa svima, koji će biti uključeni u vakcinisanje. To su, pre svega, lekari i zdravstveni radnici, sami pacijenti, proizvođač, distributeri i ključne institucije, dakle HALMED i Hrvatski zavod za javno zdravstvo”, rekao je Tomić. Otkrio je u kojim se slučajevima osobe koje su primile vakcini trebaju javiti lekaru.”Trebali bi se javiti u svakom slučaju kada osete neku nuspojavu, koja uključuje bol u mišićima, povišenu temperaturu, bol u zglobovima… To je sve ono što je opisano u uputstvima u leku, ali svejedno to treba prijaviti”, objanio je direktor HALMED-a. Dodao je da se nuspojave najčešće pojavljuju u roku od dva dana, ali je za očekivati da se pojave i unutar prvih sedam dana, a moguće je da se pojave i tek nakon primanja druge doze vakcine.
Nova 1643 slučaja zaraze koronavirusom zabeležena su u Hrvatskoj tokom jučerašnjeg dana, a umrlo je 84-ero zaraženih. Broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj tako je juče bio 13 881. Na bolničkom lečenju je 2662 pacijenta, a 280 njih je na respiratoru. Od početka epidemije do danas u Hrvatskoj je zabeleženo 203 962 osoba zaraženih novim koronavirusom. Ukupno se oporavilo 186 553 osoba od toga 3001 u poslednjem danu. Umrle su 84 osobe, pa je ukupan broj umrlih od početka epidemije porastao na 3 548. U samoizolaciji je trenutno 45 275 osoba. Do juče je testirano 989 014 osoba, od toga 6 164 u poslednjem danu.
Evropski centar za kontrolu i prevenciju bolesti (ECDC) objavio je novi nedeljni izveštaj o stanju zaraze u evropskim zemljama. Prema službenim podacima za celu Evropu, Hrvatska je sada evropska zemlja u kojoj broj smrti od Covid-19 najbrže raste. Prema apsolutnom broju dosadašnjih smrti, uzrokovanih zarazom koronavirusom, trenutno smo drugi, odmah iza teško pogođene Slovenije.
U Nacionalnom planu zamene kune evrom dan je pregled svih važnih aktivnosti, koje će učesnici iz privatnog i javnog sektora provoditi u sledećem periodu u okviru priprema za uvođenje evra, naveo je ministar finansija Zdravko Marić. U dokumentu koji je usvojen u sredu, apostrofirao je Marić, pojašnjavaju se temeljna načela procesa uvođenja evra i tok procesa zamena valuta, daje se pregled pravnog okvira na nivou EU-a, koji uređuje pitanje korištenja evra kao zajedničke valute, opisuje prilagođavanje nacionalnog zakonodavstva, potrebne za uvođenje evra, a opisane su i uloge glavnih učesnika u uvođenju evra, izvestio je Marić. Detaljno je opisan i tok konverzije kunskih sredstava u evre, predstavljeni su glavni elementi informativne kampanje, pojašnjeni su postupci nabavke i snabdevanja novčanicama i kovanim novcem evra, postupak zamene gotovog novca, a između ostalog definisana su i pravila o preračunavanju cena. Jedno od osnovnih načela dokumenta je zaštita potrošača, a prema istraživanjima, hrvatski građani prilikom uvođenja evra imaju strah od snažnog i jednokratnog porasta cena. Marić je napomenuo da iskustva drugih zemalja, koje su već uvele evro pokazuju da takvi strahovi nisu potpuno zasnovani. Bez obzira na to, smatra se da je obaveza dvojnog iskazivanja cena ključna za sprečavanje neopravdanog povećanja cena i neispravnog preračunavanja, istakao je Marić.
Dnevnik Nove TV na kraju godine doneo je redovno mesečno istraživanje Crobarometar, koje već decenijama najbolje ukazuje na trendove u društvu, promene raspoloženja birača prema strankama ili političarima. HDZ s podrškom od 33,1 odsto ima jedan od jačih rejtinga među biračima poslednjih godina, pokazao je Crobarometar. SDP beleži jedan od najlošijih rejtinga od kada se provode istraživanja – 16,4 odsto. Možemo je i dalje hit među biračima i ima podršku 8,6 odsto ispitanih. Most ima stabilnih 7 odsto podrške, a Domovinski pokret je u padu, na 6,1 procenat.
Simbol Mohova, slamnati vunasti mamut u prirodnoj veličini, sinoć je izgoreo u požaru, koji se dogodio oko 19.25 časova. Predsednik Udruženja Dolina mamuta, Goran Popović smatra da je uzrok požara najverovatnije kratak spoj na ukrasnim svetiljkama, koje su bile postavljene, između ostalog, i na slamnatom mamutu. Iako su intervenisali vatrogasci i policija, pomoći nije bilo i mamut je izgoreo vrlo brzo. Podsetio je da je slamnati mamut u centru Mohova postavljen pre 5 godina te da je proteklih godina postao simbol naselja uz Dunav. Uz vunastog mamuta, u prirodnoj veličini, od slame su izradili i hijenu i nosoroga. Na taj način meštani žele da ukažu na činjenicu da su u dalekoj prošlosti, u dolini Mohova, obitavale životinje poput mamuta, nosoroga… U prilog tome govore i brojni nalazi kostiju praistorijskih životinja.