U Vukovarsko-sremskoj županiji, u poslednja 24 časa evidentirano je 29 novih pozitivnih osoba na COVID-19, od čega je 24 pozitivnih na PCR testiranju, a 5 na brzom antigenom testu. Od ukupno zaraženih, 7 osoba je iz Vukovara, 6 iz Vinkovaca, po 2 osobe iz Iloka, Ivankova, Markušice i Štitara, te po 1 osoba iz Bobote, Drenovaca, Jarmine, Rajevog Sela, Račinovaca, Tovarnika, Vođinaca i Županje. Preminule su dve osobe. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 7 558, od kojih je 7 038 osoba izlečeno, a preminulo 149 osoba.Trenutno su u županiji 63 osobe hospitalizovane zbog COVID-19 bolesti. Ukupan broj testiranih osoba na području županije je 32 939. U samoizolaciji se nalazi 1706 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-sremskoj županiji, pozitivno je 43 radnika iz sistema zdravstva, dok ih se u samoizolaciji nalazi 10.
Na području Osječko-baranjske županije je daas 29 novih zaraženih osoba. Na bolničkom lečenju nalazi se 199 osoba, obolelih od COVID-19, i to 160 u Kliničkom bolničkom centru Osijek (od kojih je 44 na respiratoru), a u Opštoj županijskoj bolnici Našice hospitalizovana su 39 pacijenata s tim obolenjem. U poslednja 24 časa u KBC Osijek i bolnici u Našicama preminulo je devet COVID pozitivnih osoba, u dobi od 67 do 90 godina.
Direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Krunoslav Capak i koordinatori distribucije, dočekali su jutros prvih 9 750 doza vakcina protiv koronavirusa, firme Pfizer, saopštio je HZJZ. Vakcina mora da se skladišti na temperaturi od -70 stepeni, a sutra će krenuti distribucija po županijama. Prema Capakovim rečima, ovo je najvažniji događaj od početka pandemije. Od sutra krećemo s vakcinisajem najugroženijih grupa stanovništva na čitavom teritoriju Republike Hrvatske. Vakcina se sutra distribuiše županijskim zavodima, koji će organizovati vakcinisanje korisnika Domova za starije, zdravstvenog osoblja koje radi s covid vakcinom i radnika hitne medicine. Za sada je to simbolična količina vakcina, koja se dostavlja svim zemljama, članicama EU čime počinju Evropski dani vakcinisanja 27., 28. i 29. decembra. Nakon toga, Hrvatskoj će svake nedelje stizati nove doze, što se očekuje prema planu vakcinisanja. Iz HZJZ-a su pozvali građane da se odazovu vakcinisanju u skladu s porukom kampanje -“Misli na druge – vakciniši se”.
Dijana Mayer, epidemiologinja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), gostovala je u Novom danu na N1, gde je govorila o vakcinisanju protiv koronavirusa. Pojedini stručnjaci navode da je potrebno provakcinisati 70% populacije, da bi se suzbilo širenje virusa, a Mayer je istakla da je potrebno postići što veću provakcinisanost, kako bi postigli kolektivni imunitet. Svaka nuspojava koju pacijent navede tokom ili nakon ispitivanja se beleži. Za sada znamo da su to blage nuspojave, a može se javiti umor, glavobolja, bolno mesto uboda, malaksalost, slabost, ali to sve spada u blage nuspojave. Bile su alergijske reakcije i na to posebno moramo obratiti pažnju jer sada u prvom talsu i inače nećemo vakcinisati osobe, koje su imale anafilaktičku reakciju ili na nekou prijašnju vakcinu ili ukoliko znamo da su sklone alergijskim reakcijama. To ne uključuje alergijsku reakciju na hranu ili prašinu, nego na lekove”, pojasnila je Mayer. Da se javila bilo kakva ozbiljna nuspojava, vakcina ne bi ni bila odobrena”, zaključila je epidemiologinja.
Evropski centar za kontrolu i prevenciju bolesti (ECDC) objavio je novi nedeljni izveštaj o stanju zaraze u evropskim zemljama. Prema službenim podacima za celu Evropu, Hrvatska je sada evropska zemlja u kojoj broj smrti od Covid-19 najbrže raste. Prema apsolutnom broju dosadašnjih smrti, uzrokovanih zarazom koronavirusom, trenutno smo drugi, odmah iza teško pogođene Slovenije.
U Nacionalnom planu zamene kune evrom dan je pregled svih važnih aktivnosti, koje će učesnici iz privatnog i javnog sektora provoditi u sledećem periodu u okviru priprema za uvođenje evra, naveo je ministar finansija Zdravko Marić. U dokumentu koji je usvojen u sredu, apostrofirao je Marić, pojašnjavaju se temeljna načela procesa uvođenja evra i tok procesa zamena valuta, daje se pregled pravnog okvira na nivou EU-a, koji uređuje pitanje korištenja evra kao zajedničke valute, opisuje prilagođavanje nacionalnog zakonodavstva, potrebne za uvođenje evra, a opisane su i uloge glavnih učesnika u uvođenju evra, izvestio je Marić. Detaljno je opisan i tok konverzije kunskih sredstava u evre, predstavljeni su glavni elementi informativne kampanje, pojašnjeni su postupci nabavke i snabdevanja novčanicama i kovanim novcem evra, postupak zamene gotovog novca, a između ostalog definisana su i pravila o preračunavanju cena. Jedno od osnovnih načela dokumenta je zaštita potrošača, a prema istraživanjima, hrvatski građani prilikom uvođenja evra imaju strah od snažnog i jednokratnog porasta cena. Marić je napomenuo da iskustva drugih zemalja, koje su već uvele evro pokazuju da takvi strahovi nisu potpuno zasnovani. Bez obzira na to, smatra se da je obaveza dvojnog iskazivanja cena ključna za sprečavanje neopravdanog povećanja cena i neispravnog preračunavanja, istakao je Marić.