Ministar rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike Josip Aladrović potvrdio je juče mogućnost otvaranja trećeg poziva za isplaćivanje covid dodatka penzionerima, koji ispunjavaju uslove, a do sada nisu dobili taj dodatak. “Razmišljamo da omogućimo još jednom podnošenje zahteva, i to isključivo za one koji imaju pravo, a nisu ga ostvarili u prethodnom periodu”, izjavio je Aladrović novinarima nakon svečane sednice Skupštine Matice penzionera Hrvatske. Prema podacima Sindikata penzionera i Matice, 140.000 penzionera nije dobilo covid dodatak iako imaju na njega pravo. Aladrović je ocenio da, prema podacima ministarstva, taj segment penzionera “nije preobiman”, pa veruje da će pitanje otvaranja trećeg poziva penzionerima biti definisano u kratkom roku.
Matica penzionera Hrvatske obeležila je juče 75. godišnjicu osnivanja, a njena predsednica Višnja Fortuna na svečanoj sednici Skupštine osvrnula se na standard hrvatskih penzionera, istakavši da su penzije u Hrvatskoj povećane, ali ne dovoljno. “ Penzije jesu povećane, iako nedovoljno, zbog nepovoljne formule za usklađivanje”, istakla je Fortuna u govoru i dodala da će se Matica i dalje zalagati za zaštitu prava i interesa penzionera u Hrvatskoj. Matica okuplja više od 200 hiljada članova kroz niz udruženja i podružnica, te zagovara zaštitu prava i interesa i učestvuje u kreiranju odluka kojima se poboljšava status penzionera u Hrvatskoj, istakla je Fortuna.
Premijer Andrej Plenković se na svečanoj sednici Matice penzionera Hrvatske osvrnuo na problem starenja stanovništva, kako u Hrvatskoj, tako i u Evropi, istakavši da će prema proceni Državnog zavoda za statistiku, 2050. godine u Hrvatskoj svaka treća osoba biti starija od 65 godina. Istakao je i dosadašnje poteze Vlade, kojima je poboljšan status penzionera i starijih osoba u Hrvatskoj, među kojima je i povećanje prosečne starosne penzije za 516 kuna u poslednjih pet godina, a najavio je i da Vlada daljnjim unapređenjem prvog penzionog stuba planira povećanje penzije za 10 odsto do 2024. Istakao je i da je više od 710 hiljada penzionera do sada primilo Covid dodatak, a upozorio je i na potrebu ubrzanja vakcinisanja protiv Covid-a 19 starijih lica, kako bi se zaštitilo njihovo zdravlje.
Hrvatska lekarska komora (HLK) izrazila je juče žaljenje zbog toga što je molekularni biolog Gordan Lauc još uvek član Naučnog saveta Vlade, a saopštila je i da je njenom Časnom sudu podnesen zahtev za pokretanje disciplinskog postupka protiv lekarke Lidije Gajski. HLK je od premijera Andreja Plenkovića u julu tražila da smeni Lauca koji, kako ističu, u javnim istupima uporno iznosi tvrdnje, koje omalovažavaju opasnost od bolesti covid-19 te dovode u pitanje potrebu visokog nivoa vakcinisanosti stanovništva.”Nestručno javno tumačenje problema iz usko medicinskog područja što prof. Lauc sistematski čini, pri tome ne poštujući naučno dokazane činjenice, u javnom prostoru proizvodi zbrku, nejasnoće i zbunjuje građane. Njegovi istupi često su destruktivni po interes javnog zdravstva u Hrvatskoj i štete ostvarenju zajedničkog cilja – savladavanju pandemije”, poručili su iz HLK.
U samoizolaciji su trenutno 10.582 učenika hrvatskih škola te 147 radnika, a od covida 19 oboleo je 2021 učenik te 255 zaposlenih u školama, pokazali su podaci Ministarstva nauke i obrazovanja. Obolelo je 1116 učenika osnovnih i 905 učenika srednjih škola, dok je u samoizolaciji 6667 osnovnoškolaca i 3915 srednjoškolaca. Najviše obolelih učenika i učenika u samoizolaciji nalazi se na području Grada Zagreba, gde je obolelo ukupno 689 učenika, odnosno 342 osnovnoškolca i 347 srednjoškolaca, a u samoizolaciji ih je 2517 u osnovnim i 1686 u srednjim školama.
Podružnica udruženja Breza iz Vukovara, koja deluje od 2018. godine i provodi uslugu poludnevnog boravka za djecu u dobi od 7 do 14 godina za koju stručne službe procenjuju da su deca u riziku, s početkom nove školske godine, počela je i novu godinu provođenja poludnevnog boravka. Na području Vukovarsko-sremske županije jedinstveni smo u provođenju ovakve vrste programa. U početku smo program provodili u školskim prostorijama, ali smo brzo uvideli da je deci potrebno puno više od pomoći u pisanju zadaća i razgovora. Zato smo iznajmili kuću u blizini škole, gde im svakodnevno pružamo pomoć u učenju, ali i niz drugih potrebnih stvari kao što su učenje higijenskim navikama, praktične, kreativne i stvaralačke veštine kao i učenje uvažavanja različitosti, komunikacijske i asertivne veštine. Deca se uključuju u sve aktivnosti u zavisnosti od njihovog uzrasta. Cilj nam je da uključimo celu porodicu, prvenstveno roditelje naše dece, koje ćemo osnažiti i ukazati im na specifične individualne potrebe svakog deteta, poručili su iz Breze Vukovar.
Prema najnovijim podacima Državnog zavoda za statistiku, do sada se samopopisalo više od 1 043 000 građana. Sampopisivanje traje do nedelje, nakon čega kreće druga faza popisa, a najviše je samopopisanih građana u Gradu Zagrebu, zatim Splitsko-dalmatinskoj županiji, Primorsko-goranskoj te u Zagrebačkoj županiji. Sa cljem tačnog i pravovremenog informisanja javnosti, ponovo želimo da naglasimo da u drugoj fazi provođenja Popisa 2021., tj. terenskog popisivanja, popisivaču treba predati kontrolnu šifru jer na taj način kontrolišu obuhvatanje i razdužuju sve adrese u zaduženim popisnim krugovima. Popisivači koji na teren izlaze u ponedeljak 27. septembra imaće majice i maske s obeležjima Popisa 2021., akreditacije, laptope, kao i EU digitalne Covid potvrde pa će ih građani moći lako prepoznati, navedeno je u saopštenju Državnog zavoda za statistiku.