U Vukovarsko-sremskoj županiji juče je zabeleženo 5 novih pozitivnih osoba na COVID-19, 3 iz Vinkovaca te po 1 iz Ivankova i Gradišta, a preminulih nemá. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 755, od kojih je 676 izlečeno, a 16 preminulo. Trenutno je u županiji 6 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. Testirane su 122 osobe, te je ukupno testiranih 10 841. U samoizolaciji su 243 osobe. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 4 radnika iz sistema zdravstva, a u samoizolaciji ih je 11. Iz sistema obrazovanja ukupno je obolelo 4 nastavnika i 7 učenika, a u samoizolaciji je 7 nastavnika i 177 učenika.
Direktorka Nacionalne memorijalne bolnice Vukovar dr Vesna Bosanac poručila je kako svi i dalje moramo biti oprezni, posebno zato što se za neke obolele od koronavirusa ne zna gde su se zarazili. U bolnici smo zadovoljni ponašanjem naših sugrađana i pridržavanjem epidemioloških mera što potvrđuje i činjenica da u gradu i okolini nemamo velik broj osoba pozitivnih na koronavirus, ali nažalost poslednjih nedelja primećujem da imamo nekoliko pozitivnih slučajeva koji se ne mogu vezati za ranije pozitivne kontakte. Zato možemo zaključiti da virus lebdi u vazduhu svuda oko nas i zaista se moramo čuvati i pridržavati svih propisanih mera, pre svega socijalne distance i nošenja maski. Trebamo što više boraviti na otvorenom, a izbegavati zatvorena mesta na kojima se okuplja puno ljudi. To je važno ne samo zbog nas, nego i zbog naših najbližih, poručila je dr Bosanac pozivajući na odgovornost i ozbiljnost kako bismo zadržali postojeću situaciju. S obzirom da se bliži vreme prehlada, viroza i gripe ona je pozvala sve sa simptomima sličnim koroni da se jave svojim porodičnim lekarima kako bi utvrdili o čemu se zaista radi. U vukovarskoj bolnici trenutno su hospitalizovana dva pacijenta obolela od koronavirusa, a jedan s težim simptomima prebačen je u Osijek.
Trudnička briga je smanjena u vreme pandemije koronavirusa, pratnju na porodu imalo je tek 21 odsto trudnica uprkos upozorenjima stručnjaka da pratnju ne treba ukinuti, a 31 odsto njih moralo je nositi zaštitnu masku na porodu, pokazuje istraživanje provedeno na 1500 žena. Pregledi su bili ređi nego inače i mnoge trudnice su upućene u druge zdravstvene ustanove. Deo trudnica, njih 9 odsto, preskočio je preporučene preglede i pretrage, pokazuje istraživanje o dostupnosti zdravstvene brige žena tokom pandemije, koje je provedeno u julu, a predstavljeno na online konferenciji u organizaciji udruženja Roda i pravobraniteljke za ravnopravnost polova. Pristup zdravstvenoj zaštiti otežala je i činjenica da su trudnice često morale same nabaviti zaštitnu opremu koja je bila uslov za pristupanje pregledima i propusnice koje su morale izvaditi za trudničke preglede za ustanovu van mesta stanovanja. Rađaone su uvele različita pravila za pratnju na porodu i za vreme pandemije unazadio se desetogodišnji trend povećanja broja žena koje imaju pratnju na porodu, uprkos upozorenjima Svetske zdravstvene organizacije i mnogih evropskih stručnih društava da nema razloga za ukidanje pratnje. Pre epidemije Covida-19 pratnju na porodu imalo je 62 odsto žena, a za vreme pandemije tek 21 procenat. Obustava u centrima za humanu reprodukciju značila je najmanje 47 dana bez postupaka umetne oplodnje, a u nekim centrima i više od dva meseca, navode Rode, što znači da se očekuje 200 manje rođene dece iz postupaka umetne oplodnje. Broj se penje i na 400 ako se tome pridodaju postupci u privatnim poliklinikama.
Potpredsednik Vlade Davor Božinović obavestio je juče da je protekle nedelje provedena kontrola nad 25 722 poslovna subjekta i okupljanja te izdano 1397 upozorenja zbog nepridržavanja odluka Nacionalnog štaba civilne zaštite i preporuka Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. “S obzirom na pojačane kontrole, provođenja odluka Štaba civilne zaštite i preporuka Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, inspektori Direkcije civilne zaštite u saradnji s policijom od 18. do 23. septembra proveli su 25 722 kontrola poslovnih subjekata, trgovina, javnih otvorenih prostora, ugostiteljskih objekata i javnih okupljanja te izdali 1397 upozorenja, što je nešto više u odnosu na prethodni period”, rekao je Božinović na sednici Vlade.
Predsednik Republike Zoran Milanović razgovarao je juče s pravobraniteljkom za osobe s invaliditetom Ankom Slonjšak koja je istakla da je uloga države ključna ako se zaista želi unaprediti postojeći sistem brige za osobe s invaliditetom. Pravobraniteljka je na sastanku upoznala predsednika s dosadašnjim aktivnostima pravobraniteljstva, informisala ga je o problemima s kojima se susreću osobe s invaliditetom te je upozorila kako još uvek nisu doneseni neki važni zakoni koji bi sistemski i pravedno rešili položaj i prava osoba s invaliditetom. U tom je kontekstu pravobraniteljka posebno izdvojila Zakon o ličnoj asistenciji i Zakon o inkluzivnom dodatku. Kao mere koje država mora preduzeti izdvojila je, između ostalog, ukidanje cenzusa za nadoknade s osnove invalidnine, osiguranje usluge u zajednici “jer postojeće nisu dovoljne” i korištenje novčanih sredstava iz fondova Evropske unije za one usluge koje sada izostaju.
Na području Vukovarsko-sremske županije tokom prošle godine policijski službenici su zabeležili stradavanje ukupno 129 divljih životinja na putevima. Prema informacijama Upravnog odeljenja za poljoprivredu, a koje su dobili od policijske uprave vukovarsko-sremske, u naletu vozila stradalo je najviše srna, njih 56, a potom slede srndaći, ptice, lisice, jazavci, divlje svinje, čagljevi, zečevi i divlje mačke. Najveći broj životinja, njih 55, stradalo je na području Policijske stanice Vinkovci. Vukovarsko i županjsko područje beleže po 25 i 24 stradavanja, a iločko 17. Predsednik Lovačkog saveza naše županije Mirko Bošnjak za Glas Slavonije je naglasio da je na nivou Hrvatskog lovačkog saveza sklopljena polica osiguranja s Croatia osiguranjem, gde su sva lovišta s područja najistočnije županije participirala sa 80 lipa po hektaru lovišta. Inače, Lovački savez Vukovarsko-sremske županije u 2019. je imao 66 članica: 61 lovačko društvo, odnosno lovačka udruženja, i pet zakupnika državnog lovišta s ukupno 1857 lovaca. Na području Županije ustanovljena su 53 zajednička i 20 državnih lovišta, piše Glas Slavonije.