Na osnovu EU projekta „Znati je fora“ Grad Vukovar je u novoj školskoj godini osigurao sredstva za rad 32 pomoćnika u nastavi, koji će pridoneti socijalnoj uključenosti i integraciji 38 učenika u redovni vaspitno-obrazovni sistem u sedam osnovnih škola na području Grada, rečeno je na današnjoj konferenciji za medije u gradskoj upravi. Gradonačelnik Ivan Penava je rekao da je finansijska vrednost projekta 1,5 milion kuna, od čega su 1,4 miliona bespovratna sredstva. Pročelnik Upravnog odelenja za obrazovanje, Darko Dimić podsetio je da su projektne aktivnosti počele 22. avgusta, te da će posao biti kompletiran do početka školske godine. Naglasio je da je Grad Vukovar do sada u sistem obrazovanja uložio 15 miliona kuna. Gradonačelnik Penava osvrnuo se i na ostale aktivnosti, čiji je osnovni cilj rasteretiti budžete roditelja učenika osnovnih škola, pred početak još jedne školske godine. To je nabavka udžbenike, školskog pribora te obuće za preobuvanje. Naglasio je da je u okviru projekta „Užina za sve” iz EU sredstava obezbeđeno približno milion kuna za prehranu 896 učenika osnovnih škola iz socijalno ugroženih porodica. Gradski pročelnik Dimić najavio je da će sutra biti održana završna koordinacija sa predstavnicima resornog ministarstva vezana uz određene kriterijuma preuzimanja zgrade OŠ Nikola Andrić , kako bi se nakon četiri godine obnove učenici vratili u ovu školsku ustanovu.
Vlada priprema pomoć za ublažavanje skoka cena energenata, piše Jutarnji list, navodeći da bi za bolnice, škole i vrtiće trebali da budu manji računi, dok se javne ustanove prebacuju na status domaćinstava da bi plaćale nižu cenu energenata. Paket mera za ublažavanje povećanja cena energenata trebao bi da bude gotov sledeće nedelje, poručeno je iz Vlade. Fokus će biti na zaštiti korisnika javnog sektora, a jedan od predloga, prema pisanju Jutarnjeg, je da škole, bolnice, vrtići i domovi pređu u kategoriju domaćinstava i plaćaju nižu cenu energenata. Osim toga, podrške će dobiti i preduzetnici, samo je pitanje u kom vidu i ko će sve biti obuhvaćen, samo mali preduzetnici ili svi. To još nije definisano, ali sigurno je da će manji dobiti veće podrške, a da će se veće verovatno stimulisati da kroz ugrađivanje elektrana sami proizvode struju, piše Jutarnji.
Etičkom kodeksu, kojem je cilj garantovati transparentno menjanje kune evrom, do sada je pristupilo 370 poslovnih subjekata, rekao je ministar privrede i održivog razvoja Davor Filipović na 17. sednici Nacionalnog veća za uvođenje evra kao službene valute u Republici Hrvatskoj. Dodao je da će udruženja za zaštitu potrošača moći da identifikuju poslovne subjekte koji eventualno budu neopravdano podizali cene, koji ih neće dvojno iskazivati ili će ih neispravno preračunavati i zaokruživati, a na svojim će internet stranicama moći da objave spisak onih koji se ne ponašaju kako bi trebali, najavio je Filipović. Ministar finansija Marko Primorac je podsetio da od 5. septembra počinje obavezno dvojno iskazivanje cena u kunama i evrima, koje će trajati sve do kraja 2023. Od 5. septembra će i poslodavci platnim listama morati dvojno da iskažu ukupan iznos isplaćen radniku, to jest platu, otpremninu i druga materijalna prava, a isti princip odnosi se i na penzije. Istovremeno će da počnu i kontrole Državnog inspektorata, Porezne uprave, Ministarstva finansija i još devet tela, najavio je Primorac i dodao da će od 1. do 14. januara trajati i period dvojnog opticaja, što znači da će građani moći još plaćati u kunama, a kusur će im biti vraćan u evrima. Primorac je rekao da se evro uvodi u situaciji opšte inflacije, ali da ona nije posledica uvođenja evra.
U Gruborima je danas održan Skup sećanja na civilne žrtve rata ubijene tokom i nakon “Oluje”, u selu Plavnom i zaseoku Gruborima, kod Knina. Zbog ubistva šest srpskih civila u Gruborima dva puta se sudilo Frani Drlji i Boži Krajini, bivšim pripadnicima Antiterorističke jedinice Lučko, ali su obojica na oba suđenja na zagrebačkom Županijskom sudu oslobođena zbog nedostatka dokaza. Presuda je postala pravosnažna u oktobru 2019., a u obrazloženju presude Vrhovni sud je jasno naveo da se zločin u Gruborima pokušao zataškati. „Zločini jesu počinjeni, Vrhovni sud je potvrdio. Od 2019. nemamo nikakvih novih saznanja, vrlo je jasno rečeno da je tu bio i zavet ćutanja. Nije osuđen niko pojedinačno ali ono na čemu mi insistiramo jeste da se pravosuđe bavi i dalje tim pitanjima i procesuiranjem svim ratnih zločina, a na nama je, koji smo na vlasti, da se sećamo, održavamo komemoracije i da vratimo život i osiguramo pristojne uslove svim ljudima kojima to treba, rekla je na Skupu potpredsednica Vlade Anja Šimpraga.