Predsednik Vlade i HDZ-a Andrej Plenković rekao je juče da je pozdrav “Za dom spremni” i sada već nedopušten, istakavši da slučajeve njegovog uzvikivanja policija prijavljuje, a na sudovima je da donose odluke. “Taj pozdrav je i sada već nedopušten. To niko ne dovodi u pitanje”, odgovorio je Plenković novinarima nakon sednice Predsedništva i Nacionalnog veća HDZ-a na pitanje o pozdravu “Za dom spremni” i dodao da su tu temu dan pre, povodom obeležavanja Evropskog dana sećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima, nastojali ispolitizovati mahom akteri s levog političkog spektra. Podsetio je i da je, kako je rekao, “poluincident” s uzvikivanjem tog pozdrava u Kninu policija prijavila i sada je na sudu. Takve situacije policija prijavljuje, a na sudovima je da donose odluke, poručio je Plenković. Na pitanje o izmenama Zakona zbog zabrane pozdrava ‘Za dom spremni’, Plenković je odgovorio da je to izvorna inicijativa predsednika Jevrejske opštine Zagreb Ognjena Krausa, a manje saborskih zastupnika.
Četvrti talas korone je na delu i oni u zdravstvenom sistemu koji to još nisu učinili moraju se pripremiti na činjenicu da će velik broj zaraženih generirati i veći broj pacijenta u bolnicama, piše Jutarnji list i navodi da je juče u bolnicama bilo 330 pacijenata od čega 44 na respiratoru. To je razlog zbog kojeg se danas sastaje i ekspertna grupa za covid-19 Ministarstva zdravstva nakon čijeg će sastanka biti jasnija organizacija zdravstvenog sistema za četvrti talas, piše Jutarnji. Trenutno je najviše covid-pacijenata u Infektivnoj klinici “Dr Fran Mihaljević”, u kojoj se leči njih 69, od kojih je 10 na respiratoru. U bolnici kažu kako se uglavnom radi o nevakcinisanim pacijentima. U KB-u Dubrava trenutno je 10 pacijenata s covidom, ali oni se zapravo leče od nekih drugih bolesti zbog kojih su morali biti hospitalizovani. „Osiguraćemo 120 kreveta za covid pacijente, ali u ovom trenutku dovoljno je već pripremljenih 40 kreveta. Naime, 90 kreveta biće namenjeno respiracijskom centru, 24 za intenzivnu jedinicu i 6 za pacijente na dijalizi. Sve će to omogućiti da ostatak bolnice radi normalno, a to znači da će se moći raditi ne samo hitni već i elektivni zahvati”, objasnio je za Jutarnji dr Ivica Lukšić rad bolnice u četvrtom talasu korone i dodao da u tom slučaju bolnica sa svojim radnicima može pokriti celokupni rad.
Državni inspektorat više neće tolerisati nepoštovanje mera koje je propisao Nacionalni štab civilne zaštite, te će svi recidivisti biti zatvoreni na mesec dana. Kako se saznaje u Inspektoratu, zatvaraće se objekti koji budu uhvaćeni treći puta u prekršaju, odnosno ako ni nakon dve kazne ne budu poštovali radno vreme i druge propisane odluke. Naime, od početka godine Državni inspektorat nije zatvorio niti jedan ugostiteljski objekat, čak i kada je više puta uhvaćen u radu van dozvoljenog radnog vremena ili u točenju alkohola nakon tog vremena. Prekršioci bi tako mogli imati problema s više inspekcija i odgovarati na više nivoa, od prekršajnog pa sve do krivičnog zakona, zbog kršenja Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti. Od početka godine do 15. avgusta obavljeno je 4520 kontrola te je na licu mesta naplaćeno 138 kazni, izdano je 314 optužnih predloga i 37 prekršajnih. Visina kazne zavisi o tome koliko je puta prekršaj po redu učinjen. Ako je reč o prvom prekršaju, kazna je 5000 kuna, drugi puta kazna raste na 10 hiljada kuna, a treći put više neće biti gledanja kroz prste, nego će Državni inspektorat pečatiti objekte na 30 dana ili do opoziva Odluka Nacionalnog štaba civilne zaštite.
U okviru EU projekta „Nove mogućnosti – bolja socijalna uključenost starijih osoba” Udruženja žena Vukovar čiji je cilj povećanje kvalitete života starijih i nemoćnih osoba širenjem i pružanjem inovativnih socijalnih usluga u lokalnoj zajednici za njihovu bolju socijalnu uključenost, pored niza aktivnosti biće organizovana i predavanja o sigurnosti, pravima i zdravlju starijih osoba, vežbe uz stručnu kontrolu fizioterapeuta te aqua aerobik na bazenima u Borovu naselju. „Provođenjem ovog projekta razvićemo i volonterske programe inkluzivnog volontiranja i program za mlade volontere s ciljem razvoja socijalne brige mladih za stare. Zato smo upravo objavili javni poziv mladim volonterima za uključivanje u volonterski program pod nazivom „Zdravlje i fizička aktivnost” u kojem tražimo četiri volontera fizioterapeuta za rad sa starijim osobama”, istakla je Dejana Jasenovčanin iz Udruženja žena. „Uključivanjem volontera u projektne aktivnosti pozitivno će se uticati na razvoj socijalnih veština i na povećanje međugeneracijske solidarnosti. Mladi volonteri će kroz sportske i edukacione aktivnosti u okviru volonterskih programa za starije osobe direktno raditi na poboljšanju kvalitete života starijih osoba”, naglasila je Jasenovčanin. Projekat je sufinansiran sredstvima Evropske unije u okviru Operativnog programa efikasni ljudski potencijali 2014.-2020. iz sredstava Evropskog socijalnog fonda.
U Borovu je u organizaciji Ministarstva poljoprivrede održan besplatan kurs za poljoprivrednike na temu uzimanja uzoraka tla za analizu. Ciljana grupa su poljoprivrednici koji poseduju minimalno 1 hektar poljoprivredne površine, a koji će se na ovaj način edukovati o zakonskim obavezama vezano za uzimanje uzoraka tla. Aleksandar Knapček, viši stručni savetnik u Upravi za stručnu podršku razvoju poljoprivrede i ribarstva Ministarstva poljoprivrede je rekao da će poljoprivrednici koji prođu ovu edukaciju dobiti potvrdu kao dokaz da su osposobljeni za uzimanje uzoraka tla na svojim parcelama, kako ne bi morali plaćati taj trošak. „Ciljana grupa su svi poljoprivrednici koji su u Upisniku poljoprivrednika i imaju više od 1 hektar poljoprivredne površine u sistemu ARKOD. Svi poljoprivrednici su obavezni do kraja 2022. godine naprave tu analizu”, rekao je Knapček. Ministarstvo poljoprivrede će do kraja godine organizovati još dva kursa za poljoprivrednike iz Borova na temu uzimanja uzoraka tla za analizu.